Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Czarna seria polskiego lotnictwa bojowego; Wywiad z wiceszefem koncernu Raytheon IDS; Rocznica wejścia Polski do NATO; Zatrzymano Polaka podejrzanego o terroryzm; Urzędnicza biurokracja dekonspiruje samochody operacyjne służb
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Marek Kozubal, Rzeczpospolita, „Migi uziemione”: Czarna seria polskiego lotnictwa bojowego. Kolejny samolot MiG-29 miał wypadek. „Kolejny wypadek MiG-29 to dowód na to, że w trybie pilnym powinna zapaść decyzja o zakupie nowych samolotów bojowych. Loty samolotów MiG-29 zostały wstrzymane po poniedziałkowym wypadku maszyny pilotowanej przez doświadczonego dowódcę z bazy w Mińsku Mazowieckim. Pilot przeżył. Przyczyna wypadku nie jest znana [...].”
Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, „Musieliśmy wyjaśnić kilka kwestii w sprawie patriotów”: Wywiad z John’em Baird’em, wiceszefem koncernu Raytheon IDS, odpowiedzialnym w firmie za dostawy przeciwrakietowej broni dla Polski. „Nasze regulacje dopuszczają transfer technologii, ale nie przewidują finansowania wdrażania amerykańskiego know-how w spółkach kraju przyjmującego. Fakt, że z tym musi się uporać sama Polska Grupa Zbrojeniowa, był dla przedsiębiorców zaskoczeniem. Środki na adaptację w krajowym przemyśle nowych rozwiązań i wchłonięcie technologii w polskich spółkach muszą się znaleźć w waszej zbrojeniówce. Kłopot w tym, że w tej kwestii w polskim prawie offsetowym jest luka i PGZ musi szukać uzasadnienia dla finansowania kosztów związanych z implementacją technologii.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Młody dorosły w Sojuszu Atlantyckim”: Co udało się zmienić w polskim wojsku po 20 latach w NATO? „W przyszłym tygodniu mija 20. rocznica przystąpienia Polski do NATO. Choć wczoraj spadł kolejny MiG-29, to przez dwie dekady w siłach zbrojnych dokonała się rewolucja [...] To, co wczoraj zostało boleśnie przypomniane poprzez wypadek MiG-a-29, to stan sprzętu. Przez ostatnich 20 lat wiele się zmieniło (m.in. pozyskaliśmy samoloty F-16, transportery Rosomak, czołgi Leopard czy przeciwpancerne pociski rakietowe Spike), jednak lista zaniedbań jest wciąż bardzo długa.”
Jan Przemyłski, Gazeta Polska Codziennie, „ABW zatrzymało polskiego terrorystę”: Do zatrzymania podejrzanego o terroryzm Polaka, doszło 12 lutego br. w Radomiu. „Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała Dawida Ł. podejrzewanego o planowanie zamachu terrorystycznego na terenie naszego kraju. Na wniosek prokuratora sąd zastosował wobec mężczyzny trzymiesięczny areszt tymczasowy. Z informacji <<Codziennej>> wynika, że Ł. był powiązany z Państwem Islamskim i przeszedł szkolenie militarne pod okiem ekstremistów z IS, a także brał udział w walkach. Śledczy ustalają teraz, czy na terytorium Polski działał sam.”
Marcin Pietraszewski, Gazeta Wyborcza, „Akcja dekonspiracja”: Urzędnicza biurokracja dekonspiruje nieoznakowane wozy służące funkcjonariuszom w pracy operacyjnej? „Policja i służby specjalne muszą korzystać z cywilnych stacji diagnostycznych, bo urzędnicy nie przygotowali przepisów, które pozwalają robić przeglądy w stacjach resortowych. Każda taka wizyta oznacza dekonspirację wozów operacyjnych. - To narażanie życia policjantów - mówi generał Dariusz Biel, były szef śląskiej policji.”
Michał Duszczyk, Rzeczpospolita, „System antydronowy Ctrl+Sky podbija niebo”: Gdyński startup Advanced Protection Systems, który produkuje system antydronowy, jest na wyposażeniu norweskiego operatora portów lotniczych oraz NATO. „Od stycznia technologia APS służy Avinorowi, operatorowi kilkudziesięciu lotnisk w Norwegii, systemy APS zabezpieczają np. lotnisko Stravanger. Ale nie tylko - odbiorcami rozwiązań gdyńskiej spółki są też służby z kilku państw świata, m.in. Czech, oraz wojska NATO. [...] Zainteresowanie technologią APS wzmogły ostatnie wydarzenia z udziałem dronów na brytyjskich lotniskach. Grudniowe 33-godzinne zakłócenia ruchu na londyńskim Gatwick kosztowały lotnisko i przewoźników łącznie 90 mln dol.”
Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102