Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Co dalej z uchodźcami z Afganistanu?; Koniec ewakuacji z Kabulu; Wywiad z wiceministrem MON; Ukraina w NATO?; Łukaszenko w czerwcu wypowiedział państwom Unii umowę o readmisji; Program PIAST dla wojska

Fot. US Army
Fot. US Army

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Karolina Wójcicka, Dziennik Gazeta Prawna, „Z ośrodka w Dębaku na Zachód. Afgańczycy nie zostaną w Polsce”: Co dalej z uchodźcami z Afganistanu? „Dzisiaj oficjalnie zakończyła się ewakuacja z Afganistanu. Po przetransportowaniu do Polski współpracowników Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz dyplomacji pod opieką Urzędu ds. Cudzoziemców znalazło się 1024 obywateli Afganistanu. Więcej uchodźców trafiło do państw Europy Zachodniej. Niemal 5 tyś. przetransportowano do Włoch, 4,1 tyś. do Niemiec, a 2,6 tyś. do Francji. Łącznie ewakuowano ponad 116 tyś. osób. - Część uchodźców, którzy przylecieli do Polski, złożyła już wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej. Pozostali, z tego co do nas dotarło, zostali wpuszczeni na terytorium kraju na mocy ustawy o cudzoziemcach, dzięki której komendant Straży Granicznej wydaje zgodę na wjazd na terytorium Polski na 15 dni - mówi w rozmowie z DGP Daniel Witko z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.”


Marta Urzędowska, Gazeta Wyborcza, „Koniec ucieczki z Afganistanu”: W dwa tygodnie z Afganistanu wyleciało blisko 120 tysięcy. osób. Dziś koniec gorączkowej ewakuacji z Kabulu. „Jesteśmy pewni, że trafiliśmy w cel. To był sukces - obwieścił w niedzielę po południu rzecznik sztabu Bili Urban. Kilka godzin wcześniej amerykańskie rakiety uderzyły w samochód zaparkowany parę kilometrów od lotniska w Kabulu. Według Amerykanów był pełen materiałów wybuchowych, a terroryści z ISIS-K, czyli miejscowej filii Państwa Islamskiego, wybierali się nim na stołeczne lotnisko. Chcieli zaatakować Afgańczyków i Amerykanów jak w ostatni czwartek, Wtedy w zamachu pod jedną z bram zginęło ok. 170 osób, głównie afgańskich cywilów, a także 13 amerykańskich żołnierzy.”


Mariusz Kamieniecki, Nasz Dziennik, „Scenariusz z Kremla”: Wywiad z wiceministrem resortu obrony narodowej, Wojciechem Skurkiewiczem. „Sytuacja jest bardzo poważna. Sygnały, jakie do nas docierają, wskazują, że nie jest to przypadek. W istocie od kilku tygodni, a nawet miesięcy obserwujemy wzmożony ruch migrantów na granicach zewnętrznych Unii Europejskiej - zarówno na granicy polsko- białoruskiej, jak i na granicy litewsko-białoruskiej. Działania, jakie podejmuje administracja Alaksandra Łukaszenki, są pewnie też dość opłacalne, bo most powietrzny uruchomiony między Bagdadem a Mińskiem i transport migrantów -jeśli chodzi o białoruskich aparatczyków - to sprawa dość dochodowa. Inna rzecz, że Łukaszenka kilka tygodni temu jednoznacznie wskazywał, że zaleje zachodnią Europę migrantami. To jest bardzo niebezpieczne nawet w kontekście obronnym, bo jak wiemy, od szeregu miesięcy są przygotowywane manewry wojskowe <<Zapad-2021>> na wschód od naszej granicy, w których uczestniczą armie rosyjska i białoruska. Poszczególne jednostki i komponenty są dyslokowane na poligonach bardzo blisko naszej granicy, więc ten kontekst też należy brać pod uwagę. To wszystko ma znamiona działań hybrydowych wymierzonych przeciwko zachodniej Europie, a także przeciwko państwu polskiemu.”


Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Finisz exodusu pod ostrzałem”: Zakończono ewakuacje z kabulskiego lotniska. „Zachód chce ratować zagrożonych Afgańczyków nawet po tym, gdy lotnisko w Kabulu opuści ostatnia maszyna USA. [...] Jeszcze w niedzielę amerykański dron dokonał ataku na samochód, którym w kierunku lotniska zmierzali terroryści z ISIS-Ch (Państwo Islamskie Prowincji Chorasan). Został zniszczony, ale najprawdopodobniej na skutek eksplozji samej rakiety odpalonej z drona oraz materiałów wybuchowych w samochodzie zginęło dziewięciu członków jednej rodziny, w tym sześcioro dzieci. W odpowiedzi na ten atak w nocy z niedzieli na poniedziałek w kierunku lotniska wystrzelonych zostało pięć rakiet z zaparkowanego na jednej z ulic samochodu, który spłonął po odpaleniu rakiet. Cztery zostały namierzone przez amerykański system C-RAM i zestrzelone ogniem karabinów maszynowych. Piąta nie eksplodowała. W takich warunkach trwała w poniedziałek ewakuacja.”


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Ukraina nie chce być Afganistanem”: Joe Biden przyjmuje Wołodymyra Żeleńskiego w dniu zakończenia odwrotu z Kabulu. Kijów obawia się, że Stany porzucą też Ukrainę. „Nadzieje były wielkie. - Wydaje mi się, że Joe Biden rozumie lepiej Ukrainę niż poprzedni prezydent. Przed objęciem władzy utrzymywał bliskie relacje z Ukrainą, ale też dobrze zna Rosję, jest świadom różnic między Ukrainą i Rosją i docenia ukraińską mentalność. To naprawdę pomoże wzmocnić nasze relacje, zakończyć wojnę w Donbasie i uwolnić terytoria okupowane - mówił w grudniu w wywiadzie dla <<New York Timesa>> Wołodymyr Żeleński. Nowy przywódca USA stawiał w końcu na pierwszym miejscu obronę demokracji przed autorytaryzmem. A broniąca swojej niezależności przed Rosją Ukraina jak mało który kraj świata jest zaangażowana w sprawę wolności. [...] Nie lepiej jest z NATO. Waszyngtoński prestiżowy instytut Brookings uważa, że „Ukraina zrobiła większy postęp od wielu innych przyszłych krajów sojuszu atlantyckiego, które otrzymały Plan Działania na rzecz Członkostwa (MAP)". Jednak na czerwcowym szczycie paktu w Brukseli Joe Biden zdecydowanie odrzucił wszelkie nadzieje Kijowa na przystąpienie do NATO.”


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Nielegalny emigrant nie wróci na Białoruś”: Polska nie ma co zrobić z nielegalnymi imigrantami, którzy przedostali się przez granicę ponieważ Białoruś wypowiedziała umowę o readmisji. „Polski rząd nie przyjmuje koczującej przy granicy polsko-białoruskiej grupy cudzoziemców nie tylko z powodów politycznych. Przyczyną jest też fakt, że nielegalnych imigrantów, którym udało się przedostać z Białorusi na teren UE, a nie przysługuje im ochrona międzynarodowa, nie można już odsyłać do tego kraju, bo Aleksander Łukaszenko w czerwcu wypowiedział państwom Unii umowę o readmisji. Finał jest taki, że z setkami cudzoziemców, których tożsamości nawet nie można zweryfikować, złapanych na granicy, nie wiadomo, co zrobić. Przebywają w strzeżonych przez Straż Graniczną ośrodkach. Jeśli nie otrzymają ochrony międzynarodowej, Polska nie będzie mogła ich nigdzie odesłać. Ten problem Polska już ma, bo Straż Graniczna codziennie wyłapuje na tzw. zielonej granicy idących z Białorusi po kilkudziesięciu imigrantów dziennie, głównie z Iraku.”


Rusłan Szoszyn, Rzeczpospolita, „Nasz prezydent nie ucieknie z pola walki”: Wywiad z Iryną Wereszczuk, deputowaną z rządzącej partii Sługa Narodu, która w Radzie Najwyższej stoi na czele komitetu ds. obrony i bezpieczeństwa Ukrainy. „Możemy połączyć nasze siły i pokazać Rosji, że nie ma zgody na dalszą agresję. Stany Zjednoczone mają szansę, by zostać liderem, bo Niemcy i Francja nie zdały egzaminu w formacie normandzkim. Nie potrafiły zmusić Władimira Putina, by usiadł za stół rozmów jako strona konfliktu. To mogą zrobić USA, na to liczymy. [...] Nie mamy tyle czasu. Musimy dzisiaj wykorzystać energię, która jest w ukraińskim społeczeństwie. Dzisiaj przystąpienia do Unii Europejskiej chce ponad 60 proc. moich rodaków, nieco mniej chce do NATO. Mamy powiedzieć Ukraińcom, że mają czekać kolejne 20 lat? Ukraińcy nie są gotowi, by tyle czekać, a Rosja może to wykorzystać. Nam, zwolennikom euroatlantyckiej integracji Ukrainy, zaczyna brakować argumentów w walce z rosyjskimi siłami wewnątrz kraju oraz z propagandą Kremla. Nie można dopuścić, by ukraińskie społeczeństwo się rozczarowało i straciło nadzieję.”


Anna Bełcik, Puls Biznesu, „Creotech w satelitarnym projekcie wojskowym”: Grzegorz Brona, prezes Creotechu Instruments, informuje o udziale firmy w programie PIAST. „Producent systemów, podzespołów satelitarnych i zaawansowanej elektroniki znalazł pierwsze komercyjne zastosowanie dla swojej platformy HyperSat. Spółka Creotech Instruments została włączona do działań mających na celu opracowanie narodowego systemu satelitarnej obserwacji Ziemi na potrzeby armii. To część projektu Polish ImAging SaTellites (PIAST), realizowanego w programie Szafir, zacieśniającego współpracę nauki i biznesu w zakresie rozwoju nowoczesnych rozwiązań dla obronności kraju.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. Gekon

    GEKON - W Hollywood nakręcą piękny, wzruszający film.

Reklama