Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Bez przełomu na Półwyspie Koreańskim?; Wizyta delegacji PGZ w Izraelu; Air Show odbędzie się w sierpniu?; Integracja lotniskowej obsługi wojskowych samolotów i śmigłowców

Fot. Juliusz Sabak
Fot. Juliusz Sabak

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Bartłomiej Niedziński, Dziennik Gazeta Prawna, „Olimpijski rozejm między Koreami”: Czy można spodziewać się przełomu w relacjach między Koreą Północną a Południową? „(…) nie należy z tego wyciągać zbyt daleko idących wniosków o odprężeniu na Półwyspie Koreańskim, bo niewiele przesłanek wskazuje, że potrwa ono dłużej niż do zakończenia igrzysk olimpijskich. Głównym tematem rozmów prowadzonych w Panmundżom w strefie zdemilitaryzowanej ma być właśnie udział sportowców z Północy w zaczynających się za miesiąc zimowych igrzyskach olimpijskich w Pjongczangu w Korei Południowej. (…) gotowość Kim Dzong-una do rozmów nie wynika ze słabości jego reżimu, lecz raczej z siły. Przeprowadzony w zeszłym roku północnokoreański test nuklearny oraz liczne próby rakietowe pokazały, że program zbrojeniowy Pjongjangu jest znacznie bardziej zaawansowany, niż do tej pory przypuszczano. Ani międzynarodowe sankcje, ani groźby amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa nie zmieniły faktu, że Korea Północna stała się mocarstwem nuklearnym.”


Gazeta Polska Codziennie, „Nowe rozdanie Homara”: W Izraelu delegacja Polskiej Grupy Zbrojeniowej prowadziła rozmowy na temat możliwości pozyskania systemu rakietowego dalekiego zasięgu z koncernem Israeli Military Industries oraz innymi tamtejszymi przedsiębiorstwami „W kontekście przeciągających się negocjacji z partnerem amerykańskim oferta z Tel-Awiwu wydaje się rozwiązaniem ciekawym. Wygląda na to, że także Izrael jest w stanie zaproponować i dostarczyć nam rozwią­zania, które z punktu widzenia krajowego przemy­słu obronnego są kluczowe dla realizacji programu Homar. (…)- mówi Maciej Lew-Mirski, członek zarządu PGZ SA.”


Tomasz Dybalski, Gazeta Wyborcza Stołeczna, „Air Show bardziej pewne?”: Tegoroczne pokazy lotnicze Air Show odbędą się w sierpniu?„Na stronach fanów lotnictwa na początku roku pojawiły się kalendarze pokazów lotniczych w 2018 roku. I we wszystkich podany jest Air Show 2018 w Radomiu. Portal Milavia.net informuje, że Air Show 2018 w Radomiu odbędzie się 25 i 26 sierpnia. (…) Data pokazów, ale bez miejsca, została też podana na oficjalnym profilu Air Show na Facebooku. We wrześniu 2017 r. szef MON Antoni Macierewicz w rozmowie z telewizją Darni powiedział, że stulecia lotnictwa mają być podzielone między Radom i Dęblin. Nieoficjalnie mówi się, że w tym drugim mieście zostanie zorganizowana oficjalna część uroczystości, a pokazy lotnicze odbędą się w Radomiu.”


Rzeczpospolita, „Transport”: Polska Grupa Zbrojeniowa prowadzi integrację lotniskowej obsługi wojskowych samolotów i śmigłowców. „W Warszawie otworzyła siedzibę Centrum Dostaw i Serwisu Naziemnego Sprzętu Obsługi Statków Powietrznych, które zajmie się sprzętem lotniczym pochodzącym z Zachodu (np. samoloty F16), a także śmigłowcami i bojowymi odrzutowcami konstrukcji rosyjskiej. Celem centrum zlokalizowanym w Wojskowym Centralnym Biurze Konstrukcyjno-Technologicznym jest pełna polonizacja standardów wyposażenia naziemnego wojskowych statków powietrznych.”

Reklama

Komentarze

    Reklama