Reklama

Wojsko, przemysł, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Australijskie fregaty OHP trafią do Polski; Niemcy zajmą miejsce amerykańskich żołnierzy?; Wywiad z szefem BBN; Wywiad z Bartoszem Kownackim

ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko fot. M. Dura
ORP Gen. K. Pułaski i ORP Gen. T. Kościuszko fot. M. Dura

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Popłyną do nas używane okręty z antypodów”: Wypowiedzi ekspertów na temat pozyskania kolejnych fregat typu OHP dla polskiej Marynarki Wojennej. Decyzja ma zapaść niebawem. Obawą przy zakupie używanych okrętów jest groźba zatrzymania programów dla nowych okrętów. „Prezydent jest za, szef MON się nie sprzeciwia. W najbliższym czasie powinna zostać ogłoszona decyzja o zakupie dwóch fregat [...] W polskiej Marynarce Wojennej służą obecnie dwie fregaty typu Oliver Hazard Perry (OHP) - Kościuszko i Pułaski.[...] Tym razem będzie on dotyczył dwóch innych jednostek tego typu, które do niedawna służyły Australii”.


Jędrzej Bielecki, Rzeczpospolita, „Niemcy są gotowe bronić Polski”: Przed zbliżającym się szczytem NATO w Brukseli, nieoczekiwanie Angela Merkel ujawniła strategię Niemiec jeśli Donald Trump wycofa wojska amerykańskie ze wschodniej flanki NATO. Sojusznicy w NATO obawiają się spotkania Trumpa z prezydentem Rosji, gdzie mogą zapaść fundamentalne decyzje dla Sojuszu. „Jeśli Trump obieca Putinowi wyjście wojsk USA z Europy Środkowej, Niemcy mogą zająć ich miejsce. [...] Nową strategię niemieckiego rządu kanclerz ujawniła w cotygodniowym, radiowym przesłaniu do narodu. Wykorzystała ostatnią taką okazję przed rozpoczynającym się w środę szczytem sojuszu atlantyckiego w Brukseli”.


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Nowe centra dowodzenia”: Wywiad z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem. „Niezmiennie w naszym interesie jest możliwie duża obecność sił NATO, zwłaszcza wojsk amerykańskich, w regionie. Mówię tu nie tylko o krajach Dziewiątki Bukaresztańskiej, ale też Szwecji i Finlandii, które ostatnio zintensyfikowały współpracę z NATO. Polska może być w sposób naturalny hubem dla tej obecności na flance wschodniej. Ze względu na obszar, demografię, własny potencjał wojskowy i korzystny klimat polityczny. Polska jest w stanie inwestować w tę obecność i głośno o tym mówimy. Z drugiej strony zagrożenie rosyjskie jest coraz lepiej rozumiane. To już nie tylko nasz region, ale np. w odległej Hiszpanii oficjalne czynniki mówią o rosyjskiej ingerencji na rzecz separatyzmu katalońskiego”.


Dariusz Pogorzelski, Nasz Dziennik, „Patrioty na naszych warunkach”: Wywiad z byłym wiceministrem obrony narodowej, Bartoszem Kownackim. „Te elementy systemu, które my kupujemy i kupili Rumuni, są dokładnie w tej samej cenie plus minus 2 proc. na korzyść Polski. - To dlaczego Rumuni zapłacili o wiele mniej. - Nie można porównywać jabłka do pomarańczy. Tak samo jest z naszymi systemami. My kupujemy takie elementy, których Rumuni nie kupują. My będziemy mieć IBCS, Rumuni nie. - Nie tylko, także szereg innych elementów, a także offset, którego Rumuni nie otrzymają. Warto też zauważyć, że IBCS to jest kluczowy element budowy sieci obrony powietrznej. Bez niego wydajność całego sytemu Patriot jest kilka razy mniejsza. Ponadto IBCS i tak trzeba byłoby kupić za 5-10 lat, bo kolejne państwa decydują się na tę opcję. Poza tym dzięki IBCS będziemy mogli do systemu obrony powietrznej włączyć elementy niższego rzędu, czy System Homar”.


Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.