Reklama

Siły zbrojne

Wsparcie dla polskich F-16 za 200 mln USD

F-16 Block 52+ 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl
F-16 Block 52+ 31 Baza Lotnictwa Taktycznego Poznań-Krzesiny. Fot. Rafał Lesiecki / Defence24.pl

Departament Stanu USA zaakceptował sprzedaż poprzez program Foreign Military Sales usług wsparcia i utrzymania po wprowadzeniu na uzbrojenie o maksymalnej wartości 200 mln dla floty polskich myśliwców F-16. 

Celem pozyskania wspomnianego pakietu jest utrzymanie eksploatacji myśliwców F-16C/D Jastrząb Sił Powietrznych RP. Potencjalna umowa obejmuje obsługę eksploatacyjno-remontową, przeglądy i modernizację systemów pokładowych oraz konserwację silników. W skład pakietu wejdą także części zamienne i narzędzia do napraw, wyposażenie wspierające i testowe oraz publikacje i dokumenty techniczne.

Agencja DSCA szacuje maksymalną wartość kontraktu na 200 mln USD. Jak w każdym wypadku transakcji w systemie Foreign Military Sales, dokument określa maksymalne zakresy i kwoty kontraktu, realna cena może być więc znacznie niższa. Offset towarzyszący tej transakcji nie jest przewidziany. 

Potencjalnymi głównymi kontraktorami mają być następujące firmy z USA: Harris Corporation, Boeing, UTC Aerospace Systems, ISR Systems, Lockheed Martin Missile and Fire Control, Lockheed Martin Aero, Cubic Defense Applications, L-3 Communications, Exelis Electronic, Northrop Grumman Corporation, Raytheon, Honeywell, Booz Allen Hamilton i BAE Systems

Czytaj też: 150 rakiet AIM-120C-7 AMRAAM dla polskich F-16

Reklama

Komentarze (9)

  1. zgred ojczyżniany

    Tak co parę lat coś z konserwacji dokupujemy do tego dziadowstwa i dalej to lata jak wróbel ? A za kolejne pięć lat znów oprogramowanie - i tak w kółko ! A to jakąś bombkę - wiem czas świąt ale to tylko katolicy i chrześcijanie obchodzą boże narodzenie - partyjny w puszcza przez komin dziadka mroza i udaje że coś tam świętuje ?Powinniśmy sami pomyśleć , wyprodukować i serwisować ???

  2. Zbulwersowany podatnik

    Mieliśmy jeszcze pozyskać ok 50-100 sztuk kolejnych F16. Co z nimi?

  3. antoni

    super zakup. tymbardziej ze jeden f-16 kosztuje 20mln dolarow

    1. Podbipięta

      A tą cenę to z księżyca pan wziął?

    2. mati

      jakie 20 mln usd ? nowy F16 to dziś jakieś 60 mln usd. nasze mają ok. 10 lat, więc prawie nówki.

    3. F

      Zabytek czy nowy ???

  4. mati

    powinniśmy dokupić 2 eskadry, 32 szt. nowych F16 w wersji V, te które mamy zmodernizować również do wersji V. w ramach offsetu żądać utworzenia w PL centrum serwisowego. skoro spece w Bydgoszczy potrafią remontować Migi to mogą się też nauczyć remontować F16.

    1. F

      Dokladnie

  5. Fantazja

    hmmm może warto rozpocząć rozmowy nad budową sieci serwisowej w Polsce i zakupem dodatkowych maszyn uzupełnionym o F35 bo to coś drogo wychodzi.... albo zmienić filozofię i przestać obrażać się na Gripena :)

  6. Fantazja

    hmmm może warto rozpocząć rozmowy nad budową sieci serwisowej w Polsce i zakupem dodatkowych maszyn uzupełnionym o F35 bo to coś drogo wychodzi....

  7. Harry

    Tak wygląda zakup sprzętu wojskowego u OBCYCH a nie w swoich zakładach zbrojeniowych. Sporo kosztuje! Oczywiście my samolotów nie produkujemy i dotyczy powyższe innego sprzętu wojskowego.

    1. Teodor

      Jeszcze Sovieci w czasach PRLu bardzo pilnowali, aby zdolnosci projektowe inzynierow polskich w zakresie broni rakietowej i lotniczej zniwelowac poprzez bezposredni zakaz. Jak widac po sytuacji obecnej z posiadanymi czolgami, zdolnosci projektowej czolgow takze sie to tyczylo.

    2. dhjk

      Zobaczyłbyś co by było z Karakanami :-)

    3. Podatnik

      A jak wygląda zakup u SWOICH? Czy na pewno taniej? Jest jakieś porównanie? Oczywiście wolę kupować u SWOICH pod warunkiem, że poziom sprzętu i cena są porównywalne.

  8. Harry

    Tak wygląda zakup sprzętu wojskowego u OBCYCH a nie w swoich zakładach zbrojeniowych. Sporo kosztuje! Oczywiście my samolotów nie produkujemy i dotyczy powyższe innego sprzętu wojskowego.

    1. ddkrkrkiff

      Jak się samemu nie chce, nie umie, niszczy inżynierię to trzeba bulić

  9. CB

    Ktoś może pamięta na ile był wynegocjowany pakiet serwisowy przy zakupie F-16? Ten kontrakt to będzie pierwszy po wygaśnięciu tego "zakupowego" czy już któryś z kolei?

    1. gregorx

      123 mln $, wraz z rezerwą. Potem był kolejny na początku tej dekady (2012?), ten wygląda na trzeci.

Reklama