Reklama

Siły zbrojne

Wojsko zapłaci za magazynowanie Rosomaków

Fot. Rosomak S.A.
Fot. Rosomak S.A.

Wojsko podpisało umowę z zakładami Rosomak S.A. z Siemianowic Śląskich na usługę przechowywania i obsługiwania kołowych transporterów opancerzonych Rosomak w wersji bazowej.

O udzieleniu zamówienia dla zakładów Rosomak S.A. poinformowała 4. Regionalna Baza Logistyczna. Umowę podpisano "z wolnej ręki" ponieważ jest to jedyny zakład produkujący KTO Rosomak na polski rynek. Negocjacje rozpoczęły się 10 grudnia ubiegłego roku i zakończyły podpisaniem kontraktu 24 grudnia 2020 roku. Wartość kontraktu oszacowano na blisko 7 mln zł. 

Podpisany kontrakt dotyczy magazynowania transporterów wersji bazowej, które zakupiło wojsko. To właśnie z tych pojazdów tworzone są specjalistyczne wersje, w tym 60 transporterów Rosomak-S, dostosowywanych do przewożenia obsług wyrzutni ppk Spike-LR, elementy modułu moździerzy Rak, a w niedalekiej przyszłości także nowo wprowadzanie do służby transportery w wersji bojowej z wieżami ZSSW-30.

Historia pozyskania KTO Rosomak sięga 2003 roku, kiedy została podpisana pierwsza umowa na ich dostawę (druga sygnowana została dekadę później). Wprowadzenie tych pojazdów, produkowanych na licencji w spółce Rosomak S.A. (dawniej Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich) było jednym z najważniejszych programów modernizacji Sił Zbrojnych RP, rozpoczętych tuż po wejściu Polski do NATO. Od tego czasu w Siłach Zbrojnych znalazło się ich niemal tysiąc w różnych wersjach.

Używane są przede wszystkim w batalionach piechoty zmotoryzowanej w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej, 12. Szczecińskiej Brygadzie Zmechanizowanej, a także w mniejszej liczbie w 18. Dywizji Zmechanizowanej i podległych jednostkach oraz 15 Giżyckiej Brygadzie Zmechanizowanej (do 15 GBZ i wchodzącej w skład 18 Dywizji 21 Brygady Strzelców Podhalańskich trafią Rosomaki z wieżami ZSSW-30, obecnie służą tam wersje specjalistyczne). Innym użytkownikiem KTO Rosomak jest Wielonarodowa Dywizja Północny-Wschód w Elblągu, używająca pojazdów w wersji wozów dowodzenia. Przez kilkanaście lat użytkowania kołowy transporter opancerzony Rosomak sprawdził się w Wojskach Lądowych zarówno na rodzimym podwórku jak i operacjach zagranicznych. Obecnie stanowią podstawowe wyposażenie polskich jednostek zmotoryzowanych. 

Reklama

Wideo: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama