Reklama

Siły zbrojne

Wojsko wraca do Nowego Miasta nad Pilicą. "Powstanie ośrodek szkoleniowy WOT"

Fot. MON
Fot. MON

W Nowym Mieście na Pilicą powstaną ośrodki Szkolenia WOT oraz szkolenia lotniczego podchorążych i studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie, a także koszary 61. batalionu lekkiej piechoty w Grójcu (Mazowieckie) - poinformował w sobotę szef MON Mariusz Błaszczak.

"Wojsko po 18 latach wróciło do Nowego Miasta nad Pilicą. To nie tylko ważne wydarzenie dla tego miasta, ale także dla wojska polskiego" - powiedział minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak wziął udział w prezentacji praktycznego współdziałania Wojsk Obrony Terytorialnej z wojskami operacyjnymi, która odbyła się na dawnym lotnisku wojskowym w Nowym Mieście nad Pilicą.

"To jest kwintesencja obrony naszego kraju, żeby wojska operacyjne, które są wyposażone w sprzęt do tego, żeby bronić Polski, żeby przeciwstawić się ewentualnemu agresorowi, były wspierane przez Wojska Obrony Terytorialnej, które doskonale znają dane miejsce, które są bardzo mocno związane z lokalną społecznością" - stwierdził szef MON.

Dodał, że potrzebne jest miejsce, by ćwiczyć takie współdziałanie. Dlatego - jak zapowiedział - na lotnisku w Nowym Mieście powstanie jeden z kilku ośrodków szkoleniowych WOT. Głównym zadaniem ośrodka będzie realizacja szkoleń i kursów, które umożliwią współdziałanie Wojsk Obrony Terytorialnej z Siłami Powietrznymi i Wojskami Specjalnymi. W szczególności kursy organizacji i zabezpieczenia: lądowisk dla desantów, a także organizacji przygodnych lądowisk dla statków powietrznych.

Ośrodek będzie również miejscem szkolenia dla operatorów dronów rozpoznawczych i uderzeniowych krótkiego zasięgu. Obiekt ma powstać do końca 2021 roku. Także marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyznał, że obecność wojska w Nowym Mieście nad Pilicą jest ważna nie tylko dla regionu, ale dla bezpieczeństwa kraju. Podkreślił, że jako marszałek Senatu bardzo często rozmawia z Polakami mieszkającymi za granicą. „I bardzo często wielu z nich mówi, że wraca do Polski, a głównym powodem, jaki podają jest to, że Polska jest bezpieczna” - podkreślił marszałek.

Dodał, że istniejąca przed laty w Nowym Mieście nad Pilicą jednostka wojskowa była „sercem tego miasta", dzięki któremu się on rozwijało. 18 lat temu jednostka wojskowa została zlikwidowana. Marszałek przypomniał, że pojawiały się różne pomysły na zagospodarowaniu terenu. Miał tu powstać m.in. duży port lotniczy czy miasteczko filmowe; żaden z projektów nie doczekał się jednak realizacji. "Jestem przekonany, że teraz region Nowego Miasta będzie znów rozwijał się dzięki wojsku" - zaznaczył Karczewski.

Do 2000 roku tereny wraz z lotniskiem w Nowym Mieście nad Pilicą były wykorzystywane przez wojsko. Funkcjonował tu 47. Szkolny Pułk Śmigłowców. W wyniku restrukturyzacji armii jednostka została rozwiązana. Teraz, przy okazji budowy Wojsk Obrony Terytorialnej, resort obrony podejmuje działania, których celem jest powrót wojska do regionu.

Szef MON zapowiedział także, że w Nowym Mieście powstanie także Zamiejscowy Ośrodek Szkolenia Lotniczego podchorążych i studentów Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Będzie on realizował szkolenie kandydatów na żołnierzy zawodowych w specjalnościach: pilot samolotu odrzutowego, pilot samolotu transportowego i pilot śmigłowca. Już dziś część lotniskowa kompleksu jest wykorzystywana na potrzeby tego szkolenia.

Kolejnym elementem infrastruktury WOT planowanym do rozmieszczenia w Nowym Mieście nad Pilicą będą koszary 61. batalionu lekkiej piechoty, który obecnie jest formowany w Grójcu. Przeniesienie pododdziału nastąpi po zakończeniu inwestycji infrastrukturalnych.

Źródło:PAP

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (14)

  1. jarek

    Wojska Obrony Terytorialnej od Macierewicza kto by pomyślał że coś takiego powstanie i będzie wyposażone, uzbrojone i szkolone na miarę czasu, a kto by pomyślał że wojsko wróci do Nowego Miasta Nad Pilicą NIKT!

  2. ciekawy

    Ośrodek szkolenia ma powstać też w Toruniu, gdzie kandydaci do WOT mają przechodzić podstawowe szkolenie. Ogólnie jest to poroniony pomysł. Skąd wezmą ludzi, którzy będą w stanie wygospodarować 2 miesiące wolnego. Dwa tygodnie to jeszcze ale dwa miesiące i jeszcze pojechać na drugi koniec Polski? Nigdy nie będą w stanie uzupełnić w ten sposób wolnych etatów i skompletować pododdziałów/ teraz jest z tym problem, a co dopiero później, kiedy ten pomysł wejdzie w życie. Lepiej stworzyć kompanie szkolne w batalionach i tam prowadzić podstawowe szkolenie a później wcielać z nich żołnierzy do kompanii bojowych i uzupełniać etaty. Instruktorami powinni być wyłącznie podoficerowie i oficerowie. kontynuacja praktyki, kiedy instruktorami są nowo wcieleni po szesnastodniowym szkoleniu jak to ma miejsce obecnie kończy się brakiem dyscypliny, bo tym, którzy wyznaczani są na instruktorów przewraca się w głowie i zaczynają uważać sie za Bóg wie kogo, a o wojsku zielonego pojęcia nie mają.

  3. PRS

    ,,18 lat temu jednostka wojskowa została zlikwidowana\". Dla przypomnienia Ministrem Obrony Narodowej był Bronisław Komorowski. Całe szczęście, że tylko jednostkę zlikwidował a nie kazał zaorać lotniska...

  4. krajan

    Nalezy pamietac ze w godzine W wszystkie lotniska cywilne staja sie rowniez wojskwymi, szczegolnie do operacji transportowych dla zaplecza okolicznych wojsk Rzad wraz z wojskiem i samorzadami winien wybudowac lub zmodernizowac lotniska we wschodnio polnocnym pasie granicznym, wykorzystywanych cywilnie w trakcie pokoju, a wojskowo w chwili zagrozenia Takie lotniska konieczne sa w Kolobrzegu, Slupsku, Elblagu, Olsztynie, Ketrzynie, Szymany, Suwalki, Bialystok, Bielsko Biala, Lublin, Zamosc, Rzeszow, Krosno W drugiel linii Pila, Grudziadz, Plock, Sochaczew, Modlin, Nowe Miasto n/Pilica, Maslow k/Kielc, Mielec

    1. miki

      Myślisz, że w dobie rosyjskiego systemu antydostępowego w Obwodzie Kaliningradzkim wylądujesz na jakimkolwiek lotnisku na Mazurach.

    2. Resa

      Wyląduje. To kolejny historyk amator zatrzymany mentalnie w czasie w 1939. Pewnie nadal widzi PZL P11C.

    3. loa

      Gorzej. On tak nie myśli. On to wie. Poczytaj o zasięgu OPL w stosunku do wysokości statku powietrznego. Mocno się zdziwisz.

  5. Bla bla bla

    No i w końcu coś się ruszyło.

    1. db+

      Jest to niestety kolejny przykład na bezsensowne wydawanie pieniędzy. Tworzenie WOT miało odbywać się po minimalnych kosztach z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. A tu buduje się od zera koszary dla batalionu mimo, że w Grójcu infrastruktura taka istnieje. WSOSP wykorzystuje obecnie do szkolenia 2 lotniska, w które zresztą ostatnio wpompowano sporo kasy. Po kiego grzyba im trzecie? Czy szkolenia żołnierzy WOT we współpracy z Siłami Powietrznymi nie można prowadzić w oparciu o funkcjonujące lotnisko - choćby w Nowym Glinniku? Trzeba w tym celu tworzyć nowy ośrodek szkoleniowy? Jak często będzie on wykorzystywany biorąc pod uwagę weekendowy cykl szkolenia WOT? Wojsko z Nowego Miasta zniknęło 18 lat temu. Zdążyło dorosnąć jedno pokolenie. Przez ten czas miasto jakoś nie upadło. Po co więc te głupie gadki o \"ponownym rozwoju miasta dzięki wojsku\". Wystarczy prześledzić strony przetargowe jednostek wojskowych, żeby zobaczyć jak niewiele zleceń (nawet tak banalnych jak dostawa żywności) lokowanych jest u miejscowych dostawców. Duża jednostka wojskowa w niewielkim mieście to wbrew pozorom więcej problemów niż korzyści. No i ostatnia sprawa: fakt, że marszałek Karczewski mieszkał wiele lat właśnie w Nowym Mieście nie ma oczywiście w tym wszystkim żadnego znaczenia...

    2. pyt

      Narzekanie to pierwszy stopień do putinozy, która jest umysłową chorobą śmiertelną. Czy robisz SWOJE tak jak należy?

    3. ZZZ

      Jeżeli władza marnuje pieniądze pochodzące z naszych podatków to mamy się cieszyć?

  6. Olgierd

    \"Zamach w Smoleńsku\", \"Rola Lecha Kaczyńskiego w odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku\", \"Polska wstała z kolan\" - tematy szkoleń organizowanych dla członków WOT w ośrodku nad Pilicą...

    1. płoljak z Płolski

      Potwierdzam. Niestety masz rację.

  7. małe be

    ciekawą historię ma to lotnisko. ciekawy był zwłaszcza rok 1992

  8. Piotrr

    Szkoda, że przy okazji Radom zlikwidują. Ludzie domy pobudowali, rodziny powiększyli i dostaną bilet z Radomia do jakiegoś Mirosławca albo na inny koniec świata. A za 15 lat znowu zlikwidują Nowe Miasto i przyjadą do Radomia.

    1. O

      Na wojnę też nie pójdą bo się....pobudowali. To nie WOT ani praca na etacie.

  9. Bartek 1

    To WOT i podchorążowie z Dęblina nie mieli do tej pory gdzie się szkolić? Jak ktoś ma pytanie, gdzie się podziewają pieniądze z największego od 1989 roku budżetu MON, to ma odpowiedź. Zamiast nowych śmigłowców będą koszary, oczywiście z obsługującym je personelem. I to właśnie chodzi. Śmigłowce w wyborach nie głosują ale Pani sklepowa z kasyna i owszem. \"Dobra zmiana\" w zwiększaniu bezpieczeństwa Polski trwa.

    1. Adrian

      Nawet tego nie ukrywają. \"Jestem przekonany, że teraz region Nowego Miasta będzie znów rozwijał się dzięki wojsku\" - zaznaczył Karczewski. Wojsko dzięki ,,regionowi Nowego Miasta nad Pilica\" nie koniecznie. Zamiast napełnić istniejące JW duszą i ciałem tworzy się kolejne. W tym wypadku akurat budowa zapasowej infrastruktury dla lotnictwa czy posiadanie jednostki ,,ochrony lotniska\" ma jeszcze sens ale generalnie zgadzam się że WOT w obecnej postaci to pompowanie struktur i socjal dla regionów oraz drenaż budżetu który i tak nie jest w stanie zapewnić modernizacji(wymiany generacyjnej) i skompletowania obecnie posiadanych związków taktycznych i operacyjnych..

    2. Marek

      I znów panny na wydaniu z Nowego Miasta nad Pilicą i okolicznych wioch będą miały z kim się gzić....

    3. xiom

      Okazuje się, że strategiczną, kluczową i o podstawowym znaczeniu bronią SZ RP są śmigłowce. Nawet nie artyleria, nie czołgi, nie samoloty, a nawet nie rakiety, o dronach nie wspominając. TYLKO ŚMIGŁOWCE! Akurat te, których nie kupił Antoni Macierewicz. Przypadek? Nie sądzę. Nie ma przypadków - są tylko znaki...

  10. b72

    Wreszcie ktos wypelnia ta dziure.

    1. db+

      Możesz nieco rozwinąć?

  11. ja

    Czyli jednostka lotnicza w Radomiu będzie do zlikwidowania.

  12. qwerty

    Furażerki mogli by produkować coś na wzór policyjnych, W tych żołnierze wygladają jak mnisi buddyjscy..

  13. say69mat

    Ciekawa koncepcja dla strategii budowy szeregu baz operacyjnych sił zbrojnych RP. Z dala od wielkich ośrodków miejskich, baz - garnizonów - dysponujących własną infrastrukturą lotniskową. Tak rozumiana i realizowana polityka obronna ma sens.

  14. Palmel

    będzie kogo spsikać tam już będą tylko wieczne koty bo nie będzie kto miał odciąć ogona

Reklama