Przemysł Zbrojeniowy
Wojsko odebrało robota patrolowo-przenośnego nowego typu
Sieć Badawcza Łukasiewicz - Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, dostarczył pierwszy egzemplarz Robota Patrolowo Przenośnego - model „Robot Inżynieryjny 1806”. Odbiorcą jest 2. Mazowiecki Pułk Saperów. Do końca bieżącego roku do Wojska Polskiego trafi łącznie 18 z 35 zamówionych egzemplarzy tych urządzeń.
Robot Patrolowo-Przenośny (RPP) o masie bazy mobilnej 75 kg jest platformą wykorzystywaną przez pododdziały inżynieryjne w czasie prowadzenia zadań wykrywania, usuwania, podejmowania lub neutralizacji min, niewypałów i niewybuchów oraz improwizowanych urządzeń wybuchowych w ramach działań bojowych i misji stabilizacyjnych poza granicami kraju.
Roboty EOD/IED są jednym z czternastu głównych programów ogłoszonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej Projektu Technicznej Modernizacji Sił Zbrojnych. Łuksiewicz-PIAP jako największy w Polsce i jeden z największych na świecie dostawca robotów mobilnych jest od początku zaangażowany w ten program. Zamówienia z MON w polskim Instytucie Sieci Badawczej Łukasiewicz stają się impulsem do dalszego rozwoju krajowej myśl technicznej i kompetencji eksportowych Łukasiewicz-PIAP
Średni robot wsparcia misji EOD/IED jest urządzeniem sterowanym bezprzewodowo z wykorzystaniem lekkiej konsoli sterowania, wyposażonym w czujniki do prowadzenia rozpoznania obrazowego obiektów i przedmiotów zapewniające obraz wysokiej rozdzielczości niezależnie od pory roku i doby.
RPP jest robotem o napędzie gąsienicowym co umożliwia mu sprawne przemieszczanie się po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym, gabaryty pozwalają na przejazd przez drzwi o szerokości futryny 60 cm.
Ukompletowanie robota stanowią najnowocześniejsze urządzenia do wykrywania min, materiałów pirotechnicznych, skutków użycia broni masowego rażenia oraz toksycznych środków chemicznych. Jest z nim zintegrowane także urządzenie do neutralizacji materiałów wybuchowych i niebezpiecznych wykorzystujące nowej generacji bezodrzutowy wyrzutnik pirotechniczny o zasięgu 30 m.
Fred
Czy robot jest uzbrojony? Chociaż klamkę 9mm powinien mieć pod ręką, znaczy pod wysięgnikiem.
Czytałeś artykuł?
Dar 12
Czas na duże uderzeniowe drony dla lotnictwa
Robert
Super
X
1 robot super.
Szwej
A podwyżki?
marian
Rok temu Pan nie miał ?
Taki ja poprostu
Polecam stronę sejm gov tam jest wszystko o podwyżkach. Cierpliwości.
Zagłoba
.....nareszcie...coś robią..
michalspajder
Oczywiscie, jest to firma prywatna. Czy sie myle?
niuk
PIAP jest państwowym Instytutem Badawczym, a nie firmą. Nie ma rady nadzorczej, którą łatwo upolitycznić, tylko radę naukową. Z drugiej strony jest to chyba przeszkodą w prowadzeniu większej produkcji i handlu.
Henryk44
Mylisz się-Ignacy Łukasiewicz to wynalazca lampy naftowej iprzemsłowego wykorzystania ropy naftowej/muzeum w Bóbrce/ czyli jest uhonorowanie tej postaci do dodania do nazwy Państwowy Inatytut Automatyki Przemysłowej w warszawskiej Falenicy. to tak jak lotnisko Chopina czy jest prywatne.
w
PIAP Prywatny ???Moze robot bedzie prywatnie złozony z elementów wyprodukowanych w państwowych komunistycznych zakładach w Chinach