Reklama

Geopolityka

Wojska Indii i Pakistanu zgodziły się na zaprzestanie ostrzału w Kaszmirze

Fot:ADGPI - Indian Army
Fot:ADGPI - Indian Army

Siły wojskowe Indii i Pakistanu poinformowały w czwartek, że zgodziły się na zaprzestanie ostrzału na spornej granicy w Kaszmirze, gdzie wymiana ognia była częsta w ostatnich miesiącach.

Dowódcy operacyjni wojsk obu krajów rozmawiali przez telefon i zgodzili się omówić wzajemne obawy, które mogłyby zakłócić pokój i doprowadzić do przemocy w regionie Himalajów - podano we wspólnym oświadczeniu.

W zeszłym tygodniu doszło do kolejnych zamieszek w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru.

Siły pakistańskie i indyjskie są w stanie najwyższej gotowości od lutego 2019 roku, kiedy Pakistan twierdził, że zestrzelił dwa indyjskie samoloty wojskowe w spornym regionie Kaszmiru i schwytał pilota w odpowiedzi na nalot samolotów indyjskich na cele islamistycznych bojowników w Pakistanie. Wydarzenia z lutego 2019 roku były najpoważniejszym incydentem między oboma krajami od 20 lat.

Spór o Kaszmir między Delhi a Islamabadem trwa od 1947 roku, kiedy brytyjskie Indie podzielone zostały na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama