Reklama

Wojna na Ukrainie

Żywność za broń. Rosja coraz bardziej zdesperowana by pozyskać broń z Korei Północnej

Flagi Rosji i Korei Północnej
Flagi Rosji i Korei Północnej
Autor. Mil.ru

Mamy informacje o staraniach ze strony Rosji w sprawie dodatkowych dostaw broni i amunicji z Korei Północnej m.in. w zamian za żywność - powiedział w czwartek rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Ministerstwo skarbu (finansów) USA objęło sankcjami obywatela Słowacji, który miał pośredniczyć w transakcji.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak powiedział Kirby podczas wirtualnego briefingu prasowego, administracja USA posiada informacje, że w obliczu wyczerpujących się zasobów amunicji, Rosja "aktywnie" stara się uzyskać od Korei Północnej broń i pociski różnego rodzaju.

Czytaj też

"W ramach tej proponowanej umowy, Rosja otrzymałaby ponad dwa tuziny typów broni i amunicji" - powiedział rzecznik NSC. Dodał, że Kreml oferuje w zamian m.in. dostawy żywności.

Reklama

W czwartek w związku z tymi informacjami resort finansów USA nałożył sankcje na obywatela Słowacji Ashota Mkrtycheva, który miał pośredniczyć w rozmowach między reżimami. W zamian za broń, Pjongjang miał otrzymać od Moskwy samoloty komercyjne, surowce i inne towary, w tym żywność.

Czytaj też

"Rosja straciła ponad 9 tys. sztuk ciężkiego sprzętu wojskowego od początku tej wojny i po części dzięki wielostronnym sankcjom i kontrolom eksportu, Putin jest coraz bardziej zdesperowany, by je zastąpić" - stwierdziła w komunikacie szefowa resortu finansów Janet Yellen.

Czytaj też

"Plany takie jak ta umowa, do której dążyła ta osoba, pokazuje, że Putin zwraca się do dostawców ostatniego wyboru, takich jak Iran czy KRLD" - dodała. Yellen zapowiedziała dalsze działania zmierzające do "degradacji" rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego i powstrzymania prób dostaw broni z Korei Płn. i innych krajów.

Czytaj też

Jak stwierdził rzecznik Kirby, Mkrtychev nie był zaangażowany we wcześniejsze dostawy amunicji artyleryjskiej i rakiet z Korei Północnej dla najemniczej Grupy Wagnera, o których Biały Dom informował w grudniu 2022 roku.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. ktosiex

  I tyle z propagandy, ze sankcje nie działają, a Rosja ma się świetnie. Próbują przekłamywać rzeczywistość, żeby zachodnie społeczeństwa myślały jak to w Rosji się żyje bez problemowo, ale dziura budżetowa coraz większa, materiałów brakuje, a 2 armia świata musi prosić Koreę Północną o pomoc. Tymczasem Bachmut dalej stoi, a co dopiero większe miasta, na które już nie mają siły i nie będą mieć :).

  1. DBA

   ktosiex@ Nie bądż taki pewny - maja zamiar z komunistycznej Korei kupować uzbrojenie, głównie amunicje artyleryjską w sowieckich kalibrach. I nie ma to nic wspólnego z sankcjami, które tak naprawde są na niby i nie działaja jak mysli opinia publiczna. A sankcje nie działają zarówno ze względu na ich "pierworodne" dziurawienie wszelkiej maści lobbingiem, ale ich masowym omijaniem bez konsekwencji. Odpowiedz na proste pytanie - dlaczego po roku wojny nie zamknięto granic ladowych dla ruchu towarowego. w tym tranzytowego UE z Rosja i Białorusią? Bo ja na razie to tylko Kamiński drażni kierownika kołchozu granicą w Bobrownikach

 2. Rusmongol

  Mieszkanka Woroneża w Rosji wyszła na ulicę z plakatem przedstawiającym wizerunki czołowych rosyjskich propagandystów, który został opatrzony podpisem "Ja im nie wierzę, a Ty?". Jak donosi Biełsat, kobieta została zatrzymana. Może jest dla nich nadzieja...

  1. DBA

   Rusmongol@ Nie ma dla nich nadziei - jedna jaskółka wiosny nie czyni

 3. easyrider

  Tonący chwyta się brzytwy. Straty wizerunkowe państwa aspirującego do G7, nie do odrobienia. Jedyne kity jakie jeszcze Putin może żenić, to te na potrzeby swojego otumanionego społeczeństwa. Tam nikt nie zada pytań o to skąd się niby miało wziąć rzekome zagrożenie Rosji, skoro to Moskwa napadła na suwerenne państwo? Rozpad Rosji jest nieunikniony. Biedna, nieinnowacyjna gospodarka i starzejące się społeczeństwo nie są w stanie utrzymać tak olbrzymiego terytorium.

 4. Chinol

  Lepiej dawac zywosc niz jak USA glodzic - np Afagszczykow sankcjami czy Koeaczkow. Na zywnosc i Lekarstwa nigdy nie pownno byc sankcji. AMEN. HOUG.

  1. Wania

   Gdy USA dawała żywność, a Korea pakowała pieniądze w atom i rakiety to było ok. Jak przestali dawać żywność to już źle USA... Niech sobie kupią i wyprodukują. Wystarczy pieniądze inwestować w gospodarkę i żywność a nie w zbrojenia. A co Rosjan? Rosja nie dawała żywności o czym zapomniałeś napisać. I teraz nie daje tylko chce sprzedać za broń. Nie napiszesz, że zła Rosja? Rosja co prawda chce sprzedać żywność za broń do Korei, ale za to morduje masowo ludzi w Ukrainie. i odtatnie - Afgańczycyy nie głodują. USA nie ma obowiązku sponsorować Korei płn. Ta zawsze była w strefie wpływów Rosji co widać po obecnej ofercie. USA wspiera Koreę południową i ta ma się bardzo dobrze. Ale oni nie inwestują w atom i nie mają komunizmu.

 5. Rusmongol

  Z kolei portal PolitEkspert i inne rosyjskojęzyczne media, cytując rosyjskiego eksperta Władisława Szyrgina, przekazuje, że "Rosja zniszczyła plany blitzkriegu Polski na Białorusi". Miała to zrobić, zapowiadając rozmieszczenie na Białorusi broni jądrowej. Jak można tam przeczytać: Brednie tych humanoidow z Rosji i Białorusi daje mi podstawy że mają niewiele wspólnego z homo sapiens.

  1. Niezaszczepiony

   Bo to homosoviericus.

Reklama