Reklama

Wojna na Ukrainie

Zdobyczny Hiacynt na ukraińskim stepie

Autor. Ministry of Defense of Ukraine/Wikipedia

Kolejny ze zdobytych na Rosjanach systemów artyleryjskich 2S5 Hiacynt-S został uwieczniony na dłuższym nagraniu prezentującym prace jego załogi okładającej ogniem pozycje jego dawnych właścicieli. Mimo wieku tego typu haubice dalej posiadają bardzo dobry zasięg rażenia, pozwalający na uzyskanie przewagi nad innymi środkami artyleryjskimi stosowanymi przez Rosjan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zdobyczny pojazd znajduje się na stanie ukraińskiej 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej i ma odpowiadać na zniszczenie wielu rosyjskich pojazdów. Tego typu samobieżne armatohaubice są dobrze znane ukraińskim artylerzystom, którzy przed rozpoczęciem rosyjskiej inwazji desponowali około 25 egzemplarzami tego sprzętu. Z czasem jednostki w nie wyposażone zostały przezbrojone w polskie Kraby, które znacząco zwiększyły zdolności ukraińskich żołnierzy. Niemniej, z racji na znajomość konstrukcji przez armię oraz dużej unifikacji części z innymi pojazdami w niej używanymi, wdrożenie zdobycznego Hiacynta nie było żadnym problemem. Mimo wieku, zdolności rażenia tego systemu artyleryjskiego pozostają na co najmniej przyzwoitym poziomie, przewyższając w kwestii donośności wiele nowszych rozwiązań.

Czytaj też

2S5 Hiacynt-S to radziecka samobieżna armatohaubica kal. 152 mm oparta o zmodernizowane podwozie 2S3 Akacja, które było szeroko wykorzystywane w różnych wariantach w armii radzieckiej. Została wprowadzona do służby w 1978 roku, zastępując dywizjony dział polowych M46 kal. 130 mm w radzieckich jednostkach artylerii. Uzbrojenie główne stanowi armatohaubica 2A36 o lufie długości 49 kalibrów (ponad 8 metrów). Taka długość pozwalała na osiągnięcie donośności na poziomie 30,5-40 km w zależności od rodzaju użytej amunicji. Do samoobrony służy pojedynczy karabin maszynowy PKT kal. 7,62 mm.

Reklama

Czytaj też

Grubość pancerza kadłuba wynosi 15 mm, a przedział ogniowy jest nieosłonięty, zatem nie zapewnia żadnej ochrony obsłudze armatohaubicy. Jednostkę napędową stanowi silnik wysokoprężny W-59 o mocy 520 KM, pozwalający na rozwinięcie prędkości maksymalnej wynoszącej 62 km/h po drodze oraz 25 km/h w terenie. Obecnie ten system artyleryjski znajduje się w służbie armii takich krajów jak Rosja, Ukraina, Białoruś, Etiopia i Erytrea.

Czytaj też

2S5 Hiacynt-S kal. 152 mm
2S5 Hiacynt-S kal. 152 mm
Autor. Vitaly V. Kuzmin
Reklama

Komentarze (1)

  1. bezreklam

    Tym razem z Ukrainska flaga; )

Reklama