Reklama

Wojna na Ukrainie

Zachodnie wozy bojowe zgrupowane pod Chersoniem

Autor. Andrew Linnett

W serwisie społecznościowym Twitter pojawiły się nagrania ukazujące zgrupowanie ukraińskich żołnierzy w okolicy Chersonia. Co warte podkreślenia, większość sprzętu, jaki tam się znajduje, stanowią pojazdy przekazane przez państwa sojusznicze, w tym transportery opancerzone VAB, czy pojazdy klasy MRAP Husky.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińskie wojska od dłuższego czasu próbują przebić się do okupowanego Chersonia, jednak odbijanie kolejnych wiosek i miasteczek okupione jest ciężkimi walkami. Konieczne jest w nich wsparcie pojazdów opancerzonych, pozwalających na ochronę żołnierzy choćby przed odłamkami pocisków czy amunicją strzelecką.Niedawno zauważono w tych okolicach chwilowe zgrupowanie wojsk ukraińskich przemieszczających się różnego rodzaju pojazdami. Wśród nich większość stanowiły przekazane przez państwa zachodnie MRAP-y i transportery opancerzone. Mowa tutaj o pojazdach minoodpornych Husky 4x4 i Wolfhound 6x6 oraz wielozadaniowych VAB-ach 4x4. Oprócz nich zauważone zostały samochody opancerzone Kozak-2M ukraińskiej produkcji.

Kozak-2M to rodzina wielozadaniowych pojazdów opancerzonych o masie 12 ton w układzie 4x4 z nadwoziem samonośnym dysponującyc h  opancerzeniem klasy STANAG 4569 poziomu III, zapewniającym ochronę przed pociskami przeciwpancernymi 7,62x51 NATO, natomiast wzmocniony kadłub chroni przed wybuchem ekwiwalentu 8 kilogramów trotylu. Napęd stanowi silnik o mocy 279 KM. Wozy tego typu zostały oficjalnie przyjęte na uzbrojenie wojsk lądowych w 2019 roku, a wcześniej trafiły do Gwardii Narodowej i służb mundurowych Ukrainy.

Reklama

Czytaj też

Kozak-2. Fot. VoidWanderer/CC BY-SA 4.0

VAB to rodzina francuskich wielozadaniowych pojazdów opancerzonych 4x4 lub 6x6, których powstało ponad 5 tys. egzemplarzy (z czego prawie 4 tys. odebrała Armée de Terre) Wozy te do dziś są dobrze znane na całym świecie. Pojazdy te są lub były na stanie ok. 40 armii i pozostają w eksploatacji już ponad 45 lat. Nic dziwnego, bo wóz ten cechuje wysoka mobilność taktyczna i strategiczna, spora podatność modernizacyjna oraz niskie koszty eksploatacji (silnik, skrzynia biegów i układ przeniesienia napędu pochodzą bowiem z produkcji komercyjnej). Bezpośredni dostęp do silnika i skrzyni biegów umożliwia wykonanie do 90% wszelkich czynności obsługowych bez konieczności wyjmowania podzespołów czy innych systemów wchodzących w skład wyposażenia tego wozu.

VAB ze względu na swoje wymiary doskonale nadaje się do prowadzenia rozpoznania czy walk w terenie zurbanizowanym, a zdolność pokonywania przeszkód wodnych pływaniem jeszcze bardziej podnosi jego walory użytkowe. Kolejna zaleta to wygoda użytkowania, zarówno dla załogi, jak i żołnierzy desantu. Transportery budowane były w układzie 4x4 (masa 9300 kg, DMC 13 600 kg) i 6x6 (odpowiednio 10 500 kg i 14 800 kg). Maksymalna pojemność wnętrza dochodziła do 10 m3 co pozwalało na zabranie do 10 żołnierzy desantu. Ukraina otrzymała wersję 4x4, która może pełnić zadania np. BRMD-2.

Czytaj też

Autor. AlfvanBeem, Wikipedia

Husky to opancerzony pojazd wsparcia taktycznego o wysokiej mobilności klasy MRAP, służący do dostarczania wojskom zaopatrzenia. Produkowany jest przez amerykańską firmę Navistar Defense. Opiera się na podwoziu lekkich samochodów ciężarowych International MXT 4x4. Jednostkę napędową stanowi w nim silnik International VT 365 o mocy 325 koni mechanicznych, zintegrowany z przekładnią Allison 2500 SP. W armii brytyjskiej która jest jego głównym użytkownikiem pełni funkcję opancerzonego pojazdu taktycznego/łącznikowego, stanowiska dowodzenia i wozu ewakuacji medycznej. Nie jest wiadome ile tego typu pojazdów trafiło na Ukrainę.

Czytaj też

Autor. Andrew Linnett

Widoczne były także Wolfhoundy, czyli brytyjska wersja pojazdów Cougar 6x6 klasy MRAP, które zostały w nieokreślonej liczbie przekazane Ukrainie późną wiosną. Zapewne są one odpowiedzialne za dostarczenie zaopatrzenia ukraińskim żołnierzom.

Wolfhoundy to wersja Cougara 6×6, która może być wyposażona w wiele rodzajów uzbrojenia m.in. karabiny maszynowe 7,62 mm, wielkokalibrowe karabiny maszynowe 12,7 mm lub granatniki automatyczne 40 mm. Jest to wersja rozwojowa MRAP-a Mastiff, która w odróżnieniu od protoplasty, przeznaczona jest głównie do zadań logistycznych, takich jak przewożenie materiałów budowlanych, żywności, amunicji czy jako ciągnik dla dział holowanych. Pojazd zdolny jest wytrzymać eksplozję ładunków wybuchowych o masie do 15 kg pod kadłubem. Opracowanogo w 2005 roku, w związku z sukcesem jego dwuosiowego odpowiednika. Z racji na dodatkową oś Mastiff jest dłuższy od swojego pierwowzoru o 2 metry (ma długpść7,9 metra), zachowując jednak tę samą szerokość i wysokość. Masa własna pojazdu wzrosła do 19 t. zaś jego dopuszczalna masa całkowita wynosi 29,2 t. Ładowność wozu określono na 7,2 t.

Czytaj też

Autor. Brytyjskie ministerstwo obrony/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

 1. szczebelek

  Jeszcze wczoraj pisali, że większość sprzętu jest sowieckie, a tu proszę zachód pełną parą po prostu ten sprzęt jest lepszy.

  1. Jaszczur

   Większość sprzętu który posiada UA jest sowiecka . Z tym że tutaj z jakiś powodów pokazali w nagraniu sam zachodni - pewnie w celach propagandowych . I zgadza nawet nie ma co dyskutować że jednak zachodni jest pewnie o wiele lepszy od ruskiego . Ale wątpię że jadą na ofensywę na samym zachodnimi sprzęcie , pewnie gdzieś z tyłu wleka się i poradzieckie złomy . Przynajmniej mam taką nadzieję bo gdyby okazało się że jadą tylko na zachodnim to ich sytuacja była by o wiele gorsza niż myślimy bo to znaczyło by że ta cała sowieckiego jaki mieli już rozwalona . A przecież zachód takiej ilości jaka mieli sowieckiego nie będzie w stanie nadrobić

  2. mick8791

   @szczebelek, bo większość sprzętu posiadanego przez Ukrainę jest pochodzenia sowieckiego. I to znaczną część! To, że tutaj pokazali niewielkie zgrupowanie sprzętu z zachodu tego nie zmienia! @Jaszczur oo prostu część nowych brygad jest formowana na zachodnim sprzęcie co jest logiczne, bo ułatwia szkolenie i logistykę. Czego nie rozumiesz? A o ilość postsowieckiego sprzętu się nie martw - mają go więcej niż przed wojna, bo ruscy są doskonałym dostawcą. Samych sprawnych czołgów przejęli od Rusków ok 500 szt (tyle jest udokumentowane).

 2. Jaszczur

  Ta wojnę podobnie jak pierwszą wojnę światową nie wygra walka na froncie ale wygra ja załamanie psychiczne którejś strony walczącej na tyłach . Ja obstawiam że UA pierwsza się załamie z powodu energetyki i beznadziejnej sytuacji posiadaną sąsiada który bezkarnie może wysyłać drony i rakiety na dowolne cele na UA - widzą że Putin to psychopata natrętny i z zapałem stalkera będzie ich dręczył nawet jakby go wywalili poza granice UA . Naród będzie uciekał i uciekła aż w końcu stanie się tak słaby że się podda

Reklama