Reklama

Wojna na Ukrainie

Kolejne francuskie VABy na Ukrainie

Autor. AlfvanBeem, Wikipedia

Francja przekazała na Ukrainę nieokreśloną liczbę swoich transporterów opancerzonych VAB 4x4, które stale biorą udział w działaniach wojennych. Przede wszystkim pozwalając na bezpieczniejszy transport piechoty, w porównaniu do sytuacji gdyby miałby się on odbywać cywilnym samochodem czy nawet opancerzonym BRDM-2. Jednak w trakcie działań wojennych, część z nich zostaje zniszczona, co także zostaje uwiecznione na filmach i zdjęciach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Francuskie wsparcie wojskowe w ostatnim czasie znacznie się zwiększyło, co przełoży się na większą skuteczność ukraińskich żołnierzy. Będą oni mogli m.in. używać kolejnych systemów rakietowych na bazie M270 czy holowanych systemów artyleryjskich kal 155 mm. Nie można przy tym zapomnieć o kolejnych wysyłanych na Ukrainę transporterach opancerzonych VAB, które pozwalają na uzupełnienie strat oraz zwiększenie bezpieczeństwa przewożonych osób. Pierwszy ukazany tutaj został przezbrojony w wielkokalibrowy karabin maszynowy M2 kal. 12,7 mm.

Czytaj też

VAB poniżej został poważnie uszkodzony w skutek najpewniej najechania na minę, co spowodowało zniszczenie układu jezdnego i możliwe, że naruszenia konstrukcji całego pojazdu co poskutkuje jego skreśleniem ze stanu. Możliwe, że jednak zostanie on przetransportowany do zakładów remontowych i przywrócony do służby, jednak już nie w roli pojazdu na 1 linii walk.

Reklama

Rodzina KTO VAB, których powstało ponad 5 tys. egzemplarzy (z czego prawie 4 tys. odebrała Armée de Terre) jest do dziś dobrze znana na całym świecie. Pojazdy te są lub były na stanie ok. 40 armii i pozostają w eksploatacji już ponad 45 lat. Nic dziwnego, bo wóz ten cechuje wysoka mobilność taktyczna i strategiczna, spora podatność modernizacyjna oraz niskie koszty eksploatacji (silnik, skrzynia biegów i układ przeniesienia napędu pochodzą bowiem z produkcji komercyjnej). Bezpośredni dostęp do silnika i skrzyni biegów umożliwia wykonanie do 90% wszelkich czynności obsługowych bez konieczności wyjmowania podzespołów czy innych systemów wchodzących w skład wyposażenia tego wozu.

VAB ze względu na swoje wymiary doskonale nadaje się do prowadzenia rozpoznania czy walk w terenie zurbanizowanym, a zdolność pokonywania przeszkód wodnych pływaniem jeszcze bardziej podnosi jego walory użytkowe. Kolejna zaleta to wygoda użytkowania, zarówno dla załogi, jak i żołnierzy desantu.

Czytaj też

Transportery budowane były w układzie 4x4 (masa 9300 kg, DMC 13 600 kg) i 6x6 (odpowiednio 10 500 kg i 14 800 kg). Maksymalna pojemność wnętrza dochodziła do 10 m3 co pozwalało na zabranie do 10 żołnierzy desantu. Ukraina otrzymała wersję 4x4, która może pełnić zadania np. BRMD-2. Najprawdopodobniej w przyszłości będą wysyłane kolejne partie wozów tego typu, zważywszy na ich powolne wycofywanie z francuskich sił zbrojnych.

Autor. Kevin.B/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy 4x4 vab spawany z 3 blach to zamiennik 25 tonowego Griffona 🇫🇷🇫🇷🇫🇷300 sztuk 4x4 można by przekazać dla lekkich brygad zmechanizowanych 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 Qu allez vous?

Reklama