Reklama

Wojna na Ukrainie

Wirtualne wsparcie US Army dla Ukrainy

Fot. US Army
Fot. US Army

Stany Zjednoczone Ameryki zapewniają wsparcie Ukrainie w postaci dostaw sprzętu wojskowego, uzbrojenia oraz amunicji. Równie istotne jest zapewnienie odpowiedniego wsparcia logistycznego dla Sił Zbrojnych Ukrainy aby ten sprzęt i uzbrojenie mogło być utrzymywane w sprawności.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

USA przekazały Ukrainie dość duże ilości holowanych armatohaubic M777. Uzbrojenie to okazało się bardzo przydatne, choć jednocześnie, jak wszystkie tego typu holowane systemy artylerii, jest wrażliwe na ogień kontrartyleryjski oraz uszkodzenia na polu walki.

Czytaj też

Często sprzęt tego typu nie jest niszczony i nadaje się do naprawy. Oczywiście w warunkach wojennych ulega także szybszemu zużyciu i co również wymaga działania służb technicznych. Z kolei odesłanie sprzętu poza Ukrainę w celu naprawy zajmuje czas i wyłącza cenne systemy uzbrojenia z użycia na długi okres.

Reklama

Z tego względu, US Army zdecydowała, aby w sposób wirtualny prowadzić szkolenia, czy udostępniać filmy instruktażowe dla ukraińskich mechaników oraz załóg obsługujących armatohaubice, tak aby mogli dokonać napraw w warunkach polowych lub w warsztatach na tyłach.

Co ciekawe, pomoc zapewniana jest przez żołnierzy US Army stacjonujących w Polsce. Według DefenseNews pomoc tego typu zorganizowana została jeszcze przed przekazaniem uzbrojenia stronie ukraińskiej, dzięki kontaktom jakie zostały nawiązane między żołnierzami obu państw.

Czytaj też

Z czasem strona amerykańska zorganizowała cały sztab logistyków i mechaników oraz większą ilość kanałów łączności, a także dostawy odpowiednich części zamiennych, pozwalających na utrzymanie sprzętu w odpowiedniej sprawności.

Amerykanie zwracają uwagę, że to także dobre szkolenie dla nich, albowiem jak zaobserwowali, ukraińscy mechanicy udowadniają, że sprzęt który normalnie może zostać zakwalifikowany jako nienadający się do naprawy na poziomie warunków polowych, jest mimo wszystko naprawiany.

Jest to cenne doświadczenie dla armii NATO, które muszą przygotowywać się do możliwego działania na polu walki w pełnoskalowej wojnie. Co więcej, potwierdza to zasadność wprowadzania systemów rzeczywistości rozszerzonej, która umożliwia szkolenie, zapewnia dostęp do instrukcji obsługi oraz konsultacje z instruktorami i mechanikami.

Czytaj też

Jest to także cenna lekcja dla Sił Zbrojnych RP, tym bardziej że istnieją krajowe rozwiązania, opracowywane choćby przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych, jak choćby system szkoleniowy dla obsługi mostów samobieżnych Daglezja, czy platforma OBRTrain, która umożliwia tworzenie interaktywnych aplikacji. Pozwalają one na przeprowadzenie kompleksowego cyklu szkoleniowego przy użyciu symulatorów proceduralnych, symulatorów, które pozwalają na diagnostykę urządzeń oraz zapoznanie się z budową.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. Kleofas03

    Podsumowując cały warsztat polowy napraw m777 wylądował w Rzeszowie PGZ mesko HSW może tylko pomarzyć 16 numerykow w kontraście do jednej frezarki bramowej w HSW