Reklama

Wojna na Ukrainie

Wielka Brytania i Australia przekażą kolejne uzbrojenie Ukrainie

Autor. Siły Zbrojne Nowej Zelandii

Wielka Brytania oraz Australia poinformowały, że przekażą Ukrainie odpowiednio 70 pojazdów bojowych i rozpoznawczych oraz 30 transporterów opancerzonych Bushmaster.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w środę o swojej rozmowie w Wilnie z premierem Australii Anthonym Albanese na temat nowego pakietu obronnego dla Ukrainy, zawierającego m.in. 30 transporterów opancerzonych Bushmaster.

"Nowy solidny pakiet obronny, łącznie z 30 Bushmasterami" - napisał Zełenski na Telegramie o wyniku rozmów z premierem Australii podczas trwającego w Wilnie szczytu NATO. Wcześniej Zełenski spotkał się w Wilnie z szefami rządów: Kanady, Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Reklama

Czytaj też

W rozmowach z Wielką Brytanią podjęto decyzję o przekazaniu Ukrainie 70 wozów bojowych i logistycznych, w szczególności bojowych pojazdów rozpoznawczych CVR (T). Podkreślono, że przekazany sprzęt jest potrzebny między innymi do ewakuacji rannych, holowania rozbitych pojazdów opancerzonych, a także do dostarczania amunicji na wyznaczone pozycje.

Czytaj też

Bushmaster to pojazd minoodporny (MRAP) produkowany przez firmę Thales Australia, wdrożony do produkcji w 1997 roku. Pancerz pojazdu zapewnia ochronę przed standardową amunicją strzelecką kal. do 7,62 mm, odłamkami granatu moździerzowego w kalibrze do 81 mm, minami Claymore, a przy dodatkowym opancerzeniu zapewnia ochronę przed amunicją przeciwpancerną do 7,62 mm. Masa pojazdu wynosi 12 ton, wóz wyposażony jest w silnik Caterpillar 3126E o mocy 300 KM. Pojazd ten przewozi dziewięciu żołnierzy z maksymalną prędkością 100 km/h, a jego zasięg wynosi 800 km. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie. Obecnie znajdują się na stanie sił zbrojnych krajów, takich jak Australia, Indonezja, Japonia, Wielka Brytania czy Holandia.

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze

    Reklama