Reklama

Wojna na Ukrainie

USA powstrzymały Ukrainę przed zamachem na szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Gierasimowa?

Autor. mil.ru

„NYT”: Ukraina chciała zlikwidować szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Gierasimowa; USA były temu przeciwne

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Stany Zjednoczone próbowały przeszkodzić Ukrainie w dokonaniu zamachu na generała Walerija Gierasimowa, szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Rosji - poinformował dziennik "New York Times" ("NYT").

Niewymienione z nazwiska źródła "NYT" przekazały, że zamach miał mieć miejsce, gdy generał przybył do strefy specjalnej operacji wojskowej w Donbasie.

Reklama

Czytaj też

Gierasimow dokonał w kwietniu inspekcji rosyjskich zgrupowań wojsk, otrzymał od dowódców meldunki o użyciu wojsk w trakcie realizacji zadań Północnego Okręgu Wojskowego, a także od innych urzędników w kwestiach wsparcia bojowego działań wojsk rosyjskich na różnych kierunkach.

Według źródel "NYT" Stany Zjednoczone dowiedziały się o tej podróży, ale Waszyngton nie podzielił się tą informacją z Kijowem w obawie, że w przypadku zamachu mogłoby to doprowadzić do bezpośredniej konfrontacji między Stanami Zjednoczonymi a Rosją.

Ukraińcy dowiedzieli się jednak o planach generała, ale wysocy ranga urzędnicy amerykańskiej administracji po konsultacjach z Białym Domem poprosili stronę ukraińską o odwołanie ataku.

Czytaj też

"Powiedzieliśmy im, żeby tego nie robili" - powiedziało źródło "NYT".

Nowojorska gazeta pisze, że informacja przyszła za późno, a ukraińscy wojskowi powiedzieli Amerykanom, że już rozpoczęli atak na pozycję generała.

W ataku, według oficjalnych danych, zginęły dziesiątki Rosjan, jednak Gierasimowa nie było wśród nich.

"NYT" zaznacza, że po tym wydarzeniu rosyjscy dowódcy wojskowi ograniczyli swoje wizyty na froncie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. arokey

  Filemon, a teraz przetłumacz ten bełkot.

 2. easyrider

  Dlaczego bezmyślnie nazywacie to działanie zamachem? Wystrzelenie pocisków żeby zlikwidować wrogi sztab w czasie wojny, to zamach? Armia w czasie wojny nie robi zamachów tylko neutralizuje wrogą siłę żywą.. A czy to szef sztabu czy zwykły żołnierz, to bez znaczenia.

  1. papa lebel

   Dokładnie tak jak piszesz!

 3. Agencja Prasowa Lech Czech Rus

  Ciekawe czy ruscy się tak krygowali wypuszczając Zawahiriego i prawdopodobnie wiedząc wcześniej o atakach z 11.09.

 4. GB

  Nie chodziło o konsekwencje zabicia Gierasimowa tylko o to aby przeżył. Po prostu trudno o głupszego generała rosyjskiego. A tzw doktryna Gierasimowa poniosła totalną klęskę w wojnie ( jak i on sam i Szojgu zresztą).

 5. Filemon 21

  Jeszcze jeden odgrzewany kotlet przez kumpli Kremla Lewacki żurno bez żadnego źródła w Pentagonie Stawia Klocka Teraz ruska cywilizacja poszukuje szpiega u siebie A to przecież kumple KGB 5 slynnej piątki co teraz siedzi na Łubiance, paradoksalnie założonej przez Dzierżyńskiego, dali cynk na Telegramie

Reklama