Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińskie lotnictwo 6 razy bardziej aktywne niż rosyjskie?

Zmodernizowane Su-25 i Su-27 Sił Powietrznych Ukrainy
Autor. St.chor. szt. mar. Arkadiusz Dwulatek

„Rosjanie dokonali w bieżącym dniu dwóch uderzeń lotniczych. W tym samym czasie Siły Powietrzne Sił Zbrojnych Ukrainy przeprowadziły 12 uderzeń” – poinformował generał brygady Ołeksij Gromow, zastępca szefa Głównego Oddziału Operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy podczas odprawy w Wojskowym Centrum Medialnym 24 listopada 2022 roku.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak wynika z dość skąpych informacji jakich udzielił generał, samoloty ukraińskie dokonały dwóch ataków na systemy obrony przeciwlotniczej przeciwnika. Najprawdopodobniej wykorzystując pociski przeciwradiolokacyjne AGM-88 HARM. Pozostałe dziesięć nalotów skierowanych było na obszary koncentracji personelu i sprzętu. W tym samym czasie, czyli 24 listopada, rosyjskie lotnictwo przeprowadziło dwa naloty na cele wojskowe.

Czytaj też

Oczywiście mowa o atakach załogowych samolotów operujących nad terytorium Ukrainy. Całkiem odrębną kwestią są ataki rakietowe czy naloty dronów na cele cywilne. W tej kwestii działania Rosyjskie o charakterze terrorystycznym nie były brane pod uwagę. Ich zwalczanie angażuje znaczną część ukraińskiego lotnictwa.

Reklama

Niezależnie od tego, na ile informacje z pojedynczego dnia działań wojennych oddają realny obraz sytuacji, faktem pozostaje to, że w 273 dniu wojny ukraińskie lotnictwo nie tylko nie zostało zniszczone, ale prowadzi aktywne, ofensywne działania wobec agresora. Co więcej, prowadzi je skutecznie również wobec rosyjskich systemów obrony przeciwlotniczej.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

  1. Jerzy

    Zastanawia mnie jak ma się ten artykuł do poprzedniego opublikowanego na defence artykułu odnośnie znacznych strat ponoszonych przez ukraińskie lotnictwo od rosyjskich pocisków powietrze-powietrze dalekiego zasięgu, odpalanych z nad rosyjskiego terytorium. Wielu zachodnich analityków wskazuje też, że rosyjskim samolotom kończą się resursy na skutek intensywnej eksploatacji (m. in. Tom Cooper pisze, że radzieckie samoloty były obliczane na znacznie mniejszą liczbę godzin lotu do naprawy głównej niż zachodnie), ale przecież to samo dotyczy strony ukraińskiej, która używa tych samych typów samolotów, tylko ma mniejszą bazę remontową...

    1. Lek

      Baza remontowa lotnictwa Ukraińskiego to prawie wszystkie państwa, które im samoloty podarowały. Zresztą wystarczy sama Polska.

Reklama