Reklama
  • WIADOMOŚCI

Ukraińskie Cenatury z dodatkową ochroną

Ukraiński pułk desantowo-szturmowy opublikował kolejne zdjęcia przekazanego przez Włochy wozu wsparcia ogniowego B1 Centauro. Otrzymał on frontowe modyfikacje.

Włoski kołowy niszczyciel czołgów/wóz wsparcia ogniowego B1 Centauro.
Włoski kołowy niszczyciel czołgów/wóz wsparcia ogniowego B1 Centauro.
Autor. NATO Joint Force Command Brunssum - JFCBS/X

Na początku listopada pojawił się pierwszy materiał przedstawiający włoski kołowy wóz wsparcia ogniowego na wyposażeniu armii ukraińskiej (chociaż pogłoski o ich wysyłce i dostawie były znacznie wcześniej). Widać było, że przynajmniej jeden z pojazdów otrzymał rozkładane stelaże do montażu osłony siatkowej, mającej na celu zatrzymywanie dronów. Wskazywało to, że wozy wdrażane są do służby z uwzględnieniem obecnych trendów frontowych dotyczących wyposażenia dodatkowego.

Reklama

Ukraińcy zwiększyli odporność pojazdów na drony

Niedługo później ukraiński portal Militarnyi opublikował artykuł z większą liczbą zdjęć eks-włoskich Centaurów, które trafiły na wyposażenie 78. Samodzielnego Pułku Desantowo-Szturmowego. Potwierdziły one stosowanie dwóch różnych osłon dodatkowych na nich: sztywnych stelaży na kadłubie i niszy wieży oraz „luźnych” siatek nad wieżą. Nie jest dalej wiadome, ile Włochy przekazały Ukrainie tego typu wozów.

Obecnie na stanie Rzymu jest jeszcze około 260 takich pojazdów, które są zastępowane stopniowo przez ulepszoną wersję w postaci Centauro II. Latem 2024 roku Włosi dokupili kolejne 28 wozów Centauro II, zwiększając ich docelową liczbę do 150 egzemplarzy, zatem część starszych B1 jest stopniowo „luzowana” i dostępna do ewentualnego przekazania Ukrainie.

B1 Centauro to włoski kołowy wóz wsparcia ogniowego lub bojowy wóz rozpoznawczy zaprojektowany i produkowany przez konsorcjum włoskich firm IVECO (kadłub) i Oto Melara (wieża) na potrzeby włoskiej armii. Pojazd ten miał w założeniu stanowić lekki, wysoce mobilny i silnie uzbrojony wóz wsparcia ogniowego zdolny do uzupełnienia klasycznych czołgów podstawowych C1 Ariete w jednostkach kołowych. Jego uzbrojenie stanowi armata gwintowana Oto Melara kal. 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów i jednostką ogniową wynoszącą 40 nabojów. Sprzężony z nią został karabin maszynowy Beretta MG 42/59 kal. 7,62 mm, zaś na wieży można umieścić kolejne dwa takie karabiny.

Pancerz w wersji bazowej zapewnia odporność balistyczną przed amunicją kal. 20 mm w przedniej półsferze oraz kal. 12,7 mm po bokach i w tylnej części pojazdu. Napęd pojazdu stanowi silnik wysokoprężny o mocy 520 KM, który przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 105 km/h i zasięg 800 km. Parametry Centauro oznaczają, że zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami rozbrojeniowymi pojazdy te traktowane są jako czołgi, choć w praktyce pełnią rolę wozu wsparcia ogniowego/niszczyciela czołgów. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu armii Włoch (259 egzemplarzy, ale część wycofana z linii, powoli zastępowane przez nowsze wozy Centauro 2 z armatą 120 mm), Jordanii (141 egzemplarzy), Hiszpanii (84 wozy) oraz Omanu (9 pojazdów, wersja z armatą 120 mm).

B1 Centauro.
B1 Centauro.
Autor. U.S. Army V Corps/X
WIDEO: Stado Borsuków w WP | AW149 z polskiej linii | Defence24Week #140
Reklama
Reklama