Reklama

Wojna na Ukrainie

"Czołgi na kołach" jadą na Ukrainę

B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
Autor. Italian Army/Wikpedia

W ostatnim czasie m.in. we włoskich mediach pojawiały się informacje dotyczące przekazania Ukrainie „po cichu” kołowych wozów wsparcia ogniowego B1 Centauro. Teraz w serwisie Twitter pojawiło się nagranie ukazujące transport koleją kilku tego typu pojazdów.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Na potwierdzenie plotek dotyczących przekazania Ukrainie włoskich Centaurów przemawia fakt składowania części z nich (zapewne wycofanych z linii) w miejscu, gdzie wcześniej znajdowały się M109L, które obecnie trafiają w liczbie kilkudziesięciu egzemplarzy na Ukrainę. Oprócz nich składowano tam m.in. czołgi podstawowe Leopard 1, transportery opancerzone M113 czy jego warianty specjalistyczne. Jeżeli widoczne na filmie poniżej pojazdy mają trafić na Ukrainę, oznacza to otwarcie kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy od Włoch, które dotychczas przekazały Ukrainie m.in. kilkadziesiąt lufowych systemów artyleryjskich (M109L,PzH 2000, FH-70) czy systemy rakietowe M270.

Czytaj też

B1 Centauro to włoski kołowy niszczyciel czołgów zaprojektowany i produkowany przez konsorcjum włoskich firm IVECO (kadłub) i Oto Melara (wieża) na potrzeby włoskiej armii. Pojazd ten miał w założeniu stanowić lekki, wysoce mobilny i silnie uzbrojony wóz wsparcia ogniowego zdolny do uzupełnienia klasycznych czołgów podstawowych C1 Ariete w jednostkach kołowych. Jego uzbrojenie stanowi armata gwintowana Oto Melara kal. 105 mm z lufą o długości 52 kalibrów i jednostką ogniową wynoszącą 40 nabojów. Sprzężony z nią został karabin maszynowy MG 42/59 kal. 7,62 mm, zaś na wieży można umieścić kolejne dwa takie karabimy.

Reklama

Czytaj też

Pancerz w wersji bazowej zapewnia odporność balistyczną przed amunicją kal. 20 mm w przedniej półsferze oraz kal. 12,7 mm po bokach oraz w tylnej części pojazdu Napęd pojazdu stanowi silnik wysokoprężny o mocy 520 KM, który przy masie 25 ton zapewnia prędkość maksymalną 105 km/h i zasięg 800 km. Parametry Centauro oznaczają, że zgodnie z międzynarodowymi porozumieniami rozbrojeniowymi pojazdy te traktowane są jako czołgi, choć w praktyce pełnią rolę wozu wsparcia ogniowego/niszczyciela czołgów. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu armii Włoch (259 egzemplarzy, ale część wycofana z linii, powoli zastępowane przez nowsze wozy Centauro 2 z armatą 120 mm), Jordanii (141 egzemplarzy), Hiszpania (84 wozy) oraz Omanu (9 pojazdów, wersja z armatą 120 mm).

Czytaj też

B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
B1 Centauro (zdjęcie poglądowe).
Autor. Italian Army/Wikipedia
Reklama

Komentarze (2)

 1. Chyżwar

  Wykształciuchy piszą, że prawica lubi rosjan. We Włoszech rządzi prawica. Mimo tego Włochy posłały na Ukrainę bardzo dobry sprzęt.

  1. Jakub_75

   Bo to wyksztalciuchy a nie wykształceni 🙂

 2. szczebelek

  Ile to mówiono, że ta koalicja zablokuje wszystkie dostawy uzbrojenia, a tu się okazuje, że rozwiązała worek.

Reklama