Wojna na Ukrainie
Ukraińska haubica Bohdana na czeskim podwoziu
Kolejny egzemplarz ukraińskiego systemu artyleryjskiego 2S22 Bohdana trafił do służby. Tym razem haubica NATO-wskiego kalibru została zintegrowana z nowym podwoziem - czeskim samochodem ciężarowym Tatra T815-7T3RC1, który wyposażono w modułową, opancerzoną kabinę Puma. Najpewniej jest to docelowy nośnik dla samobieżnej armatohaubicy rodem z Kramatorska.
Pojawienie się nowej odmiany Bohdany oznacza, że ów system artyleryjski osadzono już na trzecim typie podwozia. To sprawiło, że komentatorzy w mediach społecznościowych okrzyknęli ten wariant nieoficjalnym mianem "Bohdana 3.0". Zresztą konstruktorzy od dłuższego czasu wymieniali tę czeską ciężarówkę jako możliwą bazę do zabudowy ich haubicy. Mowa tutaj o dobrze znanej Tatrze typu T815-7T3RC1 z modułową kabiną Puma. Pojazdy te są już wykorzystywane na Ukrainie m.in. jako baza dla systemów rakietowych Burewij (ukraińska pochodna BM-27 Uragan), czy zmodernizowanych wariantach BM-21, choćby czeskim RM-70 Vampire.
Jeszcze przed rosyjską inwazją na pełną skalę Zbrojne Siły Ukrainy wybrały samochody ciężarowe od czeskiego producenta jako docelową, uniwersalną ciężarówkę, zamierzając zastąpić nią dotychczas użytkowane pojazdy marek Urał, ZiŁ, KrAZ czy MAZ. Za wyborem stał starzejący się park poradzieckich terenowych ciężarówek, a także upadłość zakładów KrAZ, do której doszło jeszcze przed lutym ubiegłego roku. Tym samym można stwierdzić, że Bohdana została osadzona już na docelowej bazie. Niemniej zważywszy na zapotrzebowanie armii, nie ulega wątpliwości, że Bohdana będzie powstawać także na innych podwoziach, które akurat będą dostępne.
Czytaj też
#Ukraine/#Russia 🇺🇦🇷🇺:
— 𝕻𝖗𝖆𝖎𝖘𝖊 𝕿𝖍𝖊 𝕾𝖙𝖊𝖕𝖍 (@praisethesteph) July 23, 2023
Already at least the fourth 🇺🇦#Ukrainian 155mm/L52 howitzer 2S22 Bohdana, this time on 🇨🇿#Czech Tatra 815-7 Force 8x8 chassis with Puma armoured cab from @excaliburarmycz!
This is further proof that the Ukrainian military continues to count on a complete… pic.twitter.com/Vf7aRYPyDr
2S22 Bohdana to ukraińska armatohaubica samobieżna kal. 155 mm na podwoziu kołowym. System uzbrojenia wraz z zabudową opracował Nowokramatorski Zakład Budowy Maszyn (NKMZ) z Kramatorska. Nieznaną z nazwy armatohaubicę pierwotnie osadzono na wojskowym samochodzie ciężarowym KrAZ-6322 w układzie 6x6 z opancerzoną kabiną (Bohdana-1), który jest wykorzystywany od wielu lat przez ukraińską armię. Jednak po rosyjskiej inwazji kabina pojazdu została zmieniona na tę stosowaną w pojazdach dowodzenia RKP-360 wchodzących w skład systemów przeciwokrętowych RK-360MC Neptun. Podwozie nowych egzemplarzy stanowi zaś białoruski samochód ciężarowy MAZ-6317 (produkowany na licencji pod nazwą Bogdan-6317) z napędem 6x6. System może być także osadzony na samochodach ciężarowych innego typu, choćby na pojazdach marki MAN czy widocznej na zdjęciach Tatrze.
Czytaj też
W oryginalnej konfiguracji (na podwoziu KrAZ-6322) masa całkowita pojazdu ma wynosić 28 ton, a zapas przewożonej amunicji to 20 pocisków i ładunków miotających. Armatohaubica jest wyposażona w nowoczesny system kierowania ogniem, a jej szybkostrzelność ma wynosić sześć strzałów na minutę, podczas gdy donośność wynosi odpowiednio 40 km dla amunicji z gazogeneratorem dennym i 50-60 km dla pocisków ze wspomaganiem rakietowym.
OS-INT
Rosyjski holding Rostiech oficjalnie potwierdził doniesienia z maja br. dotyczące zakończenia prób państwowych kołowej armatohaubicy samobieżnej 2S43 Malwa kal. 152 mm. Wraz z ich finalizacją rozpoczęto przygotowania do dostaw armatohaubic do jednostek artylerii. Siły Zbrojne Rosji zamierzają w ten sposób uzyskać skuteczny system o wysokiej mobilności, zarazem tańszy w eksploatacji od artylerii o trakcji gąsienicowej. Podwozie kołowe umożliwia szybszą jazdę na po drogach, co przekłada się na wysoką mobilność operacyjną. Pozwala też na szybką zmianę stanowiska ogniowego w celu uniknięcia ognia kontrbateryjnego. Uzbrojenie 2S43 stanowi działo 2A64 kal. 152 mm z lufą o długości 47 kalibrów, Szybkostrzelność wynosi ponad 7 strz./min. Donośność przekracza 24 km. Możliwe jest prowadzenie ognia w trybie MRSI (Multiple Round Simultaneous Impact)...