Wojna na Ukrainie
Ukraińcy zdobyli amunicję do T-62
Siły ukraińskie zdobyły dużą ilość amunicji czołgowej przeznaczonej dla czołgów T-62, co pozwoli im na eksploatację obecnie zdobywanych w coraz większej ilości i powoli wdrażanych do służby frontowej T-62M/MW.
Przejęcie miało miejsce na terenie obwodu chersońskiego w pobliżu wsi Chreszczeniwce. Wśród zdobytej amunicji znaleziono m.in. pociski:
- podkalibrowy stabilizowany brzechwowo 3UBM5
- odłamkowo-burzący 3UOF37
Pierwszy z nich ma zdolności penetracyjne na poziomie około 250 mm RHA, zatem niewystarczające do przebicia przedniego pancerza wież i kadłubów czołgów ukraińskich. Nadal jest to jednak przebijalność wystarczająca w przypadku trafienia jakiegokolwiek innego pojazdu opancerzonego używanego przez siły ukraińskie .Amunicja ta jest skuteczna również w przypadku trafienia w bok kadłuba czy wieży czołgów ukraińskich.
Czytaj też
#Ukraine: A large amount of rounds for Russian T-62 tanks were captured by the Ukrainian army in Khreshchenivka, #Kherson Oblast.
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) October 14, 2022
We finally can take a look what ammo these relics were provided with. pic.twitter.com/JjBJk5VZZx
Obecnie na Ukrainie widzimy dwie wersje czołguT-62, pierwsza, która pojawiła się wcześniej to T-62M, jeden egzemplarz tej wersji został już wcielony do Sił Zbrojnych Ukrainy. Drugi to T-62MW, który z racji na swoje opancerzenie specjalne jest łatwiejszy do "odtworzenia" w przypadku zniszczenia pancerza specjalnego, ponieważ kostki tego pancerza reaktywnego są powszechnie zakładane na czołgi przekazane Ukrainie przez państwa sojusznicze. Zdobycie tak dużego zapasu amunicji pozwoli na zapewnienie czasowo zdolności ogniowych wdrażanym do ukraińskich jednostek zdobycznym T-62M/MW, ponieważ bez takich "prezentów" nie mogłyby one prowadzić walk z racji na braki amunicji tego kalibru w ukraińskich magazynach.
Another round seen is a Soviet 3UOF37 with a 3OF27 HE-FRAG projectile (made in 1974).
— 🇺🇦 Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) October 14, 2022
HE-FRAG projectiles are seeing much more use in this war and given the 3kg explosives payload of the 3OF27, comparable to more modern Soviet projectiles of this type, definitely can be useful. pic.twitter.com/xOwvxYkIVI
T-62M to modernizacja z roku 1983 polegająca na znaczącej poprawie parametrów bojowych pojazdu m.in. siły ognia czy poziomu ochrony załogi. Dodano w niej pancerz specjalny na przodzie wieży i kadłuba, poprawiono odporność dna kadłuba, co zwiększyło poziom ochrony wozu do standardu zbliżonego w czołach T-64A czy T-72 Ural. Czołg jest wyposażony w gąsienice RhKM z czołgu T-72 oraz dwa dodatkowe amortyzatory na pierwszej parze kół jezdnych. System kierowania ogniem „Wołna" został ulepszony przez zamontowanie dalmierza laserowego KTD-2 (lub KTD-1) w pancernej skrzyni nad głównym uzbrojeniem. Poprawiono również mobilność pojazdu, poprzez implementację nowego silnika W-55U o mocy 620 koni mechanicznych.
Czytaj też
T-62MW to modernizacja czołgu T-62M zakładająca wymianę pancerza specjalnego zastosowanego w wersji M na kostki pancerza reaktywnego Kontakt-1 na przodzie i bokach kadłuba oraz wieży. Istnieją także jej podwersje zakładające wyposażenie czołgu w silnik wysokoprężny W-46-5M. Poza tymi zmianami czołg podobnie jak wersja M został wyposażony w gąsienice RhKM z czołgu T-72 oraz dwa dodatkowe amortyzatory w pierwszej parze kół jezdnych.
Andybuba
115 to niechodliwe chyba już. Ale niewystrzelone nie zabiją, a to bardzo dużo.
szczebelek
Muszą tego sporo zdobywać skoro jedne nie jeżdżą, a drugie nie strzelają....