Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraińcy przećwiczyli kontrofensywę w grach sztabowych z Amerykanami

Autor. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Przed rozpoczęciem kontrofensywy wojska Ukrainy i USA ćwiczyły ją w grach sztabowych, a Amerykanie zalecali zawężenie skali i celów operacji – podała w czwartek stacja CNN, powołując się na liczne źródła amerykańskie, zachodnie i ukraińskie.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według tych źródeł przedstawiciele USA przestrzegali władze w Kijowie przed rozciągnięciem sił na wiele frontów i wzywali do ograniczenia zarówno geograficznej skali, jak i celów kampanii. Ukraińcy początkowo rozważali szerszą kontrofensywę, ale w ostatnich tygodniach zawęzili ją do obwodu chersońskiego na południu kraju. Dodajmy, że takie rozwiązanie dało Ukraińcom możliwość ataku w najważniejszym i zarazem dość korzystnym regionie.

Istotnym z uwagi na możliwość - w wypadku uzyskania powodzenia - oczyszczenia z wojsk rosyjskich zachodniego całego brzegu Dniepru, co ma znaczenie w kontekście dalszego przebiegu wojny i perspektyw prowadzenia działań ofensywnych przez Rosję, a korzystnym dlatego, że ukraińska armia ma jeśli nie pełną, to częściową kontrolę ogniową nad szlakami zaopatrzenia przez Dniepr. Może więc niszczyć logistykę wojsk rosyjskich, co powoduje że ich zgrupowanie ma mniejsze możliwości, niż by to wynikało z jego liczebności (doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz mówił o 25-30 batalionowych grupach bojowych, co odpowiada kilku dywizjom).

Reklama

Czytaj też

W ramach dyskusji na ten temat prowadzono wspólne gry sztabowe - analityczne ćwiczenia, w których starano się ustalić, jakie siły i jakie rodzaje uzbrojenia będą potrzebne do osiągnięcia poszczególnych celów w różnych scenariuszach – pisze CNN.

Czytaj też

„Stany Zjednoczone utrzymują rutynowy dialog wojskowy z Ukrainą na różnych szczeblach. Nie będziemy komentować konkretnych aspektów tych kontaktów. Mówiąc ogólnie, przekazujemy Ukraińcom informacje, by pomóc im lepiej zrozumieć zagrożenia, z jakimi się mierzą, i bronić swojego kraju przed rosyjską agresją. To Ukraińcy podejmują ostateczne decyzje dotyczące ich operacji" – oświadczył rzecznik Pentagonu Pat Ryder.

Czytaj też

To, w jakim stopniu ukraińska kontrofensywa będzie skuteczna, pozostaje kwestią otwartą – oceniło w rozmowie z CNN źródło zapoznane z najnowszymi ustaleniami wywiadu. Ukraińscy urzędnicy ostrzegali, że ofensywa będzie prawdopodobnie powolną operacją, a nadchodząca zima i wiosna mogą doprowadzić do przerw w walkach.

Rosja wciąż dysponuje większą siłą i ilością artylerii, ale wśród zachodnich i ukraińskich ekspertów panuje przekonanie, że obecnie siły są znacznie bardziej wyrównane. W zmniejszeniu istotnych różnic pomogły zaawansowane systemy uzbrojenia przekazane Ukrainie przez Zachód, szczególnie systemy rakietowe HIMARS, których Ukraińcy używają do atakowania rosyjskich obiektów wojskowych daleko za linią frontu – twierdzi CNN.

Czytaj też

„To pokazuje, czego mogą dokonać podtrzymane szkolenia i zaopatrzenie w broń, jeśli wojsko jest bardzo zmotywowane i sprawne w ich użyciu" – podkreślił jeden z urzędników NATO, cytowany przez CNN. Źródło wojskowe w USA oceniło natomiast, że Ukraina zniwelowała przewagę liczbową Rosji dzięki swoim umiejętnościom.

Czytaj też

Ukraina od tygodni sygnalizowała zamiar rozpoczęcia kontrofensywy oraz tworzyła ku temu warunki, atakując rosyjskie obiekty wojskowe i szlaki logistyczne za linią frontu.

„Nie sądzę, by można było już potwierdzić skalę ukraińskich postępów, ale poprzez ataki na mosty z pewnością uderzyli w zdolność Rosji do przemieszczania na północ i południe" przez rzekę Dniepr, a „w kwestii perspektyw na przyszłość zaznaczyłbym, że Ukraina jest znacznie bliższa do równowagi w liczbie wojsk w obwodzie chersońskim niż w ostatnich tygodniach" – powiedział urzędnik NATO.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Gregorius6

    No gdzie jest ta kontrofensywa ? Co tak cicho o niej ? Przećwiczona i co ? Mosty zniszczone, orki bez amunicji Uciekali w panice co się dzieje?

Reklama