Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: zdobyto rosyjskie czołgowe pociski kierowane

Pociski kierowane 9M119/M używane są w czołgach rodziny T-80 i T-90.
Fot. Fot. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/ CC BY SA 4.0.

Rosjanie często nie posiadają wystarczająco skutecznej amunicji czołgowej kal. 125mm, aby przebijać pancerze przednie czołgów przeciwnika, wtedy mogą użyć kierowanych laserowo przeciwpancernych  pocisków  kierowanych rodziny Refleks, kilkadziesiąt z nich ostatnio zdobyły ukraińskie siły zbrojne.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraińscy żołnierze w ostatnich dniach zdobywają i znajdują duże ilości zarówno sprzętu pancernego, jak i wszelkiego rodzaju amunicji. Począwszy od tej strzeleckiej, poprzez artyleryjską, kończąc na czołgowych przeciwpancernych pociskach kierowanych rodziny 9M119 Refleks. Pozwolą one na skuteczniejsze eliminowanie czołgów swoich poprzednich właścicieli przez m.in. zdobyczne czołgi rosyjskie wcielone do ukraińskiej armii jak T-90A.

Czytaj też

Wykorzystywać je będą mogły również niektóre ukraińske czołgi jak T-84 czy niektóre wersje T-80. Pozwali to zatem na zwiększenie siły ognia ukraińskich czołgistów, a zatem zadanie większych strat czołgom rosyjskim.Ich załogi zresztą nie czują się bezpiecznie w swoich maszynach, czego przykładem jest dopancerzanie przodów wież i kadłubów (najlepiej opancerzonych miejsc czołgu) dodatkowymi (zbędnymi) kostkami pancerza reaktywnego Kontakt-1.

Reklama

Czytaj też

9M119 Refleks to czołgowy przeciwpancerny pocisk kierowany wystrzeliwany z armat czołgowych kal. 125 mm 2A45/2A46/2A46M. Pocisk tego rodzaju naprowadzany jest półautomatycznie, w kodowanej wiązce laserowej. Wymaga to utrzymywania znaku celowniczego na celu. Prędkość jego lotu określa się na 350 metrów na sekundę, przy maksymalnym zasięgu wynoszącym około 5 km. Jego głowica tandemowa może przebić do 900 mm pancerza. Pierwsze odmiany pocisków rodziny 9M119 zostały wprowadzone na uzbrojenie wojsk radzieckich w latach osiemdziesiątych minionego wieku. Jest też produkowany przez Chińską Republikę Ludową do użytku z czołgiem Typ 99.

Czytaj też

Komentarze (1)

  1. Valdi

    Przypomnijmy m829a4 Silver ball Zubożony uran Tym strzela sep3 Koszt to 10tys USD Kill ratio 2000%