Reklama

Siły zbrojne

Ukraińcy zdobyli rosyjską amunicję precyzyjną

Rosyjskie haubice Msta-B
Rosyjskie haubice Msta-B
Autor. mil.ru

Siły ukraińskie przechwyciły rosyjski transport amunicji artyleryjskiej, nie byłby to nic nadzwyczajnego po tak długim czasie prowadzenia walk, gdyby nie to jakiego rodzaju są to pociski, a są to 2K25 Krasnopol. Jest to rosyjska amunicja precyzyjna, będąca odpowiednikiem amerykańskiego Copperhead.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pocisk Krasnopol przeznaczony jest do haubic kalibru 152 mm: D-20, 2S3M, 2S19 i 2A65 Msta-B. Szacuje się, że jego użycie zmniejsza zużycie amunicji 5-10 razy w porównaniu ze zwykłymi pociskami odłamkowo-wybuchowymi i skraca o 10-15 razy czas na wykonanie zadania ogniowego. Procentowa szansa trafienia celu określana jest na ok. 90%, a błąd trafienia przy strzelaniu z zasięgu 20 km teoretycznie wynosi około 1 m.

W skład systemu precyzyjnego uzbrojenia Krasnopol (indeks GRAU 2K25) wchodzą:

Reklama
 • dwuczęściowy pocisk odłamkowo-burzący (korygowany) 30F39 Krasnopol kal. 152 mm z półaktywną laserową głowicą naprowadzania 9E421;
 • „podświetlacz" celu, czyli wskaźnik-dalmierz (np. typu 1D15, 1D20, 1D22, 1D29 (LCD-3M) itd.);
 • system łączności.

Amunicja ta była używana przez armię rosyjską m.in w Syrii, gdzie wraz z trwaniem konfliktu zwiększano udział tych pocisków w walkach. W chwili obecnej wiadomo, że poza kontyngentem rosyjskim, pocisków tego typu używały również pododdziały syryjskie i irańskie. Pocisków Krasnopol używano w czasie ciężkich walk z Daesh we wschodniej, pustynnej Syrii. Pociskiem Krasnopol zlikwidowano jakoby bojowników, którzy 31 grudnia 2017 r. ostrzelali z moździerza bazę w Hmejmim. W związku z tym, jako odwet, zorganizowano specjalną operację, w wyniku której pododdział sił specjalnych wykrył bojowników na zachodniej granicy prowincji Idlib. W momencie, kiedy bojownicy przesiadali się do mikrobusu uderzył w nich pocisk Krasnopol, co zostało zarejestrowane z bezzałogowca.

Krasnopoli używano również podczas ćwiczeń Zapad-21, gdzie używano jej do likwidacji celów wcześniej wykrytych przez bezzałogowe aparaty latające jak Orłan-10. W trakcie tamtych manewrów strzelania amunicją Krasnopol prowadzono na dystansie od 10 do 16 km.

Utrata przez Rosjan tak cennego typu efektorów jest dużą stratą, a będzie jeszcze większą, gdy zostanie on użyty przez stronę ukraińską do ostrzeliwania wrogich pozycji.

Numer seryjny pocisku Krasnopol
Numer seryjny pocisku Krasnopol
Autor. Ukraine Weapons Tracker

Jak wyraźnie widać, ten konkretny pocisk powstał w 1992 roku.

Reklama

Komentarze (4)

 1. odszumiacz_systemow_inercyjnych

  tak tylko krasnopolów już kilka wersji ten pocisk z 92 to chyba rzeczywiście na standard lasera 1D15 , Zresztą jest on doskonale znany Ukraińcom i jak również produkowany na Ukrainie, Pytanie dlaczego tak mało widzimy po obydwóch stronach systemów do wykrywania podświetlenia laserem oraz przeciwdziałania temu, ani FR nie chwali się zmyleniem stugn czy choćby działaniem sosny-m, Drony bezkarnie podświetlają cele przez wiele sekund to samo piechota ..

  1. kaczkodan

   Podświetla się przez bardzo krótki czas bardzo przypadkowe obiekty. Wykrycie faktu podświetlenia strony trzeciej nie pozwala na wykrycie miejsca skąd jest podświetlana.

 2. DON MARZZONI

  Ciekawe jaka jest jego faktyczna skuteczność?

  1. Jameson

   Właśnie, na to pytanie czekałem, jak wszystko u ruskich cudowne, skuteczne i tańsze. A potem widzimy jak to wszystko działa w praktyce. Rosjanie praktycznie potrafią trafiać w cele statyczne typu budynki, koszary, jakoś nie słyszy się, żeby byli w stanie zlikwidować całą kolumnę wojsk ukraińskich. To daje do myślenia, że takiej technologii zwyczajnie nie mają.

  2. Pirat

   Skutecznie trafia w szkoły i szpitale.

 3. Mortimer

  @ Prezes Polski To jedno. Drugie - czy mają kompatybilny sprzęt do podświetlania celu? Mogę być w błędzie, ale zakładam, że nie wystarczy tu jakikolwiek laserowy desygnator, lecz niezbędny jest jeden z tych, które wchodzą w skład systemu. A nie wiem, czy przed wojną ukraińska armia miała dostęp do Krasnopola.

  1. odszumiacz_systemow_inercyjnych

   Sam intesywnie szykam informacji na ten temat kodowania rosyskich laserów- jęśli ktoś by jakies namiary chętnie przyjmę każda porcję wiedzy, Jeśli chodzi o te wprowadzone przed 2010 (LTSD-4-x) są wygląda to na proste kodowanie lub brak . We wcześniejszych modelach podświetlaczy FO musiał odczytać ze dalmierza namiary, automatycznie lub radiowo podać je artylerii następnie wpisać kod dla typu amunicji - podejrzewam, że krasnopol (1D15 ) własnie coś takiego ma. Nowe ogólnie są szyfrowane więc każde urządzenie ma unikalny kod i czas ważności.

  2. Gnom

   Zapewne, bo przez długi czas opracowywali taka amunicje wspólnie. A jak nie, to prze ponad 2 miesiące walk najprawdopodobniej pozyskali już trochę takich systemów patrząc na sprawność "nipobiedimej krasnoj armii" w aktualnym wydaniu.

 4. Prezes Polski

  Słowo przejęli jest chyba nieco na wyrost. Rozwalili transporter przewożący te pociski i nie wszystkie wybuchły.

  1. Piotr Skarga

   Oooo, wyraźnie "wiesz" na ten temat więcej? To poprosimy o szczegóły. Po co mamy czytać Def24, skoro masz leisze u wiarygodniejsze źródła info z linii frontu!

Reklama