Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina: przeciwlotnicy upolowali "żabę"? [WIDEO]

Su-25
Autor. mil.ru

Gwardia Narodowa Ukrainy opublikowała film, jakoby z zestrzelenia rosyjskiego samolotu pola walki Su-25. Maszyny te zwane są czasem „żabami”, w kodzie NATO noszą nazwę „Frogfoot” (ang. żabie udka).

Do zestrzelenia miało dojść 23 czerwca. Zestrzelić samolot miała 31. Brygada Gwardii Narodowej w rejonie Doniecka, a zatem w miejscu najbardziej zaciętych walk, za pomocą pocisku klasy MANPADS typu Igła. Poza informacją o zestrzeleniu niewyraźnym filmem, na którym widać (na dużym przybliżeniu) gwałtownie manewrujący obiekt i słychać żołnierzy cieszących się z trafienia, nie ma innych dowodów.

Reklama

Brakuje potwierdzenia ze strony źródeł rosyjskich, które w przypadku zestrzeleń zwykły publikować czarno-białe fotografie zniszczonych samolotów, wiersze na cześć poległych itp. Trzeba jednak zauważyć, że rosyjskie kanały, dzięki którym udało się potwierdzić wiele zestrzeleń samolotów, często nie potwierdzają ich w przypadku kiedy zniszczony miał zostać samolot pola walki albo bombowiec Su-34. O tych typach maszyn informuje się w przypadkach ewidentnych albo zniszczeniu samolotów przez ogień własny.

Ukraińcy z kolei twierdzą, że od początku roku zestrzelili dziewięć Su-25. Jeżeli obecną maszynę uznamy za zniszczenie potwierdzone z uwagi na film, były to 31 potwierdzony zniszczony samolot tego typu w tej wojnie po stronie Rosji. Przed wojną Rosja posiadała około 190 tych maszyn w różnym stanie technicznym. Jednocześnie Moskwa nie potrafi produkowacć już tych samolotów.

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

 1. Tani2

  Jeju,produkować? Na stojankach mają ze 100 sztuk rezerwy mob ,mają i zakład budujący te samoloty. To nie są stare samoloty ostatnie zeszły z linii w 2017r. Ale to inna epoka,dzisiaj jego zadanie realizuje Ka-52,Mi-28 i Mi-17.

  1. Davien3

   Tani jedyny zakład budujący Su-25 był w Tbilisi w Gruzji. Zakład w Ułan Udzie jedynie wykonywał modernizach=je:)

  2. Tani2

   Davien ja nie widziałem cytuję za ruskimi autorami monografii tego samolotu.

 2. SP9

  Niby to logiczne, a jednak zastanawiające, że nie potrafią JUŻ produkować. Kiedyś potrafili teraz już nie. Powiedzcie sami jak to brzmi. Mimo to cieszy fakt, że nie da się łatwo odtworzyć linii produkcyjnych zaawansowanego sprzętu.

  1. Pat

   My też np. nie potrafimy już produkować Starów 266

  2. Davien3

   SP9 dlatego że zakład produkujący Su-25 znajduje się obecnie w Gruzji w Tbilisi. Zakłąd w Ułan-Udzie jedynie je modernizował.

 3. Davien3

  Jak widac zapasy się wykruszaja a nowych maszyn nie ma i nie będzie. Nie mają też czym ich zastąpić. Byle tak dalej:))

Reklama