Wojna na Ukrainie
Ukraina: OPL ze Szwecji i Jugosławii kontra drony
Ukraińscy żołnierze z 47. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej zestrzelili przy pomocy jugosłowiańskiej produkcji działa przeciwlotniczego Zastava M55/75 oraz szwedzkiego systemu przeciwlotniczego RBS 70 dwa rosyjskie drony rozpoznawcze ZALA oraz trzy systemy Lancet w rejonie miasta Awdijiwka.
Ukraińskie jednostki przeciwlotnicze podobnie jak inne w rejonie dalej bronionej Awdijiwki stale stawiają opór przeciwko kolejnym rosyjskim atakom, które tylko się nasilają. Presja na zdobycie miasta przez Rosjan jest coraz większa, zaś Ukraińcom brakuje od dawna środków i sił do jego skutecznego zabezpieczenia. Mimo to, jak widzimy na filmie poniżej obrona przeciwlotnicza dalej trzyma posterunki, eliminując rosyjskie bezzałogowce służące m.in. do naprowadzania artylerii czy środki napadu powietrznego jak Lancet wykorzystywane zazwyczaj do zwalczania ukraińskiej artylerii.
Operowanie dwoma typami uzbrojenia przeciwlotniczego w postaci działa Zastava M55 produkcji dawnej Jugosławii oraz szwedzkiej wyrzutni RBS 70 pozwala na zwiększenie skuteczności eliminacji potencjalnych zagrożeń. Oprócz tego jak widzimy wykorzystywana jest broń osobista i wyposażenie dodatkowe pozwalające na korygowanie ostrzału za pomocą armaty kal. 20 mm. Co ciekawe, podobne współdziałanie wymienionych systemów uzbrojenia widoczne było niegdyś w Tunezji.
⚡️The 🇺🇦Ukrainian military from the 47th Separate Mechanized Brigade destroyed three 🇷🇺Russian kamikaze drones "Lancet" and two reconnaissance drones "ZALA" in the Avdiivka direction
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) January 31, 2024
The Ukrainian military uses the Yugoslav 20-mm Zastava M75/55 anti-aircraft gun and the… pic.twitter.com/B0DiZvwG5F
Zastava M75 to jugosłowiańska armata przeciwlotnicza kal. 20 mm będąca licencyjną kopią hiszpańskiego systemu przeciwlotniczego Hispano-Suiza HS.804 kal. 20 mm, produkowana od połowy lat 50. XX wieku przez zakłady Crvena Zastava. Zasilana jest z magazynków o pojemności 60 pocisków. Zasięg rażenia wynosi do 5500 metrów, zaś pułap, na którym może ono zlikwidować cel to 4000 m. Optymalna szybkostrzelność wynosi w przypadku tej armaty 200-250 strzałów na minutę. Obecnie są one używane (w różnych wariantach) przez armie m.in. Chorwacji, Serbii, Indonezji, Tunezji, Ukrainy czy Macedonii Północnej.
Czytaj też
RBS 70 szwedzki system przeciwlotniczy bardzo krótkiego zasięgu przeznaczony do zwalczania środków napadu powietrznego jak bezzałogowe statki latające, śmigłowce, samoloty za pomocą nakierowywanych laserowo rakiet zarówno w dzień, jak i w nocy. Zasięg rażenia za jego pomocą wskazanych celów w zależności od wersji może wynieść do 6000-9000 metrów oraz pułapie 3-5 km. System ten może być stosowany zarówno na pojazdach jak i przez żołnierzy piechoty odpalany z przygotowanej wcześniej podstawy (chociaż zdarzały się przypadki strzelania nim jak naramienną wyrzutnią). Jego najnowsza wersja NG opracowana przez firmę Saab Bofors Dynamics w 2011 roku charakteryzuje się m.in. ulepszonym systemem celowania, zintegrowaniem rakiet z kamerą termowizyjną, wdrożeniem funkcji automatycznego śledzenia celu oraz uproszczoną obsługą w czasie szkolenia operatora. Obecnie RBS 70 używają armie takich krajów jak m.in. Argentyna, Brazylia, Czechy, Szwecja, Kanada, Litwa, Norwegia czy Ukraina.