Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina największym użytkownikiem CAESAR-a w Europie?

Ukraińska armatohaubica CAESAR Mk. I w zielonym malowaniu.
Ukraińska armatohaubica CAESAR Mk. I w zielonym malowaniu.
Autor. General Staff of the Armed Forces of Ukraine/Facebook

Ukraina obecnie może być największym europejskim użytkownikiem francuskiej produkcji armatohaubic CAESAR. Dotychczas miała ona otrzymać przynajmniej 85 tego rodzaju artylerii w dwóch wariantach.

Francuskie Cezary stały się jednym z kluczowych rodzajów artylerii wykorzystywanych przez ukraińską armię. Zdobyła też ona uznanie w oczach ukraińskich artylerzystów, którzy obecnie wyrażają się bardzo pochlebnie o tej konstrukcji (chociaż wcześniej różnie z tym bywało). Jest to aktualnie najliczniejsza kołowa artyleria w standardzie NATO, jaka trafiła na Ukrainę (chociaż dla porównania Krabów w ramach donacji oraz zamówienia ukraińskiego dostarczono w liczbie ponad 100 sztuk). Wedle danych przedstawionych przez francuskiego analityka obecnie do naszego wschodniego sąsiada miało już trafić 85 egzemplarzy CAESAR-a. Mowa tutaj o odpowiednio 66 oraz 19 sztukach wariantu Mark I oraz odmiany 8x8 przekazanej przez Danię.

Reklama

Tym samym Ukraina posiada więcej Cezarów niż Francja, która przed rozpoczęciem donacji dla Kijowa posiadała na stanie 76 pojazdów w odmianie Mark 1. Obecnie we francuskich jednostkach ma być między 64, a 76 egzemplarzy (pierwsza wartość to stan na koniec 2023 roku). Co więcej, ukraińska armia ma docelowo posiadać (według różnych danych) 145-154-161 armatohaubic CAESAR Mark I, które w pewnej liczbie będą odróżniać się od dotychczas dostarczonych zastosowaniem sztucznej inteligencji. Dotychczas w wyniku walk utracono przynajmniej osiem sztuk, z czego pięć bezpowrotnie (jeden w wersji 8x8). Dla porównania Francuzi docelowo będą posiadać 76 sztuk CAESAR-a Mark I oraz 109 egzemplarzy w odmianie Mark II/NG.

CAESAR (Camion Équipé d’un Système d’Artillerie) to francuska armatohaubica samobieżna o trakcji kołowej produkowana przez KNDS Nexter (niegdyś Nexter Group). Jest przystosowana do montażu na podwoziach różnych samochodów ciężarowych w układzie 6x6 lub 8x8, zgodnie z wymaganiami klienta. Najczęściej stosowanymi nośnikami są Renault Sherpa 5, Mercedes-Benz Unimog (oba 6x6) oraz Tatra 815-7 (8x8). CAESAR posiada uzbrojenie główne kalibru 155 mm z lufą L/52 (o długości ok. 8 metrów), którego maksymalna donośność wynosi ponad 40 km podczas strzelania pociskami odłamkowo-burzącymi z gazogeneratorem dennym. CAESAR korzysta z szerokiej gamy amunicji kompatybilnej z JBMoU, w tym klasycznej odłamkowo-burzącej, przeciwpancernej BONUS oraz nowych kierowanych pocisków Katana 155 mm.

Czytaj też

Zapas amunicji w wariancie francuskim, na podwoziu Renault (Arquus) z napędem 6x6, wynosi 18 pocisków wraz z ładunkami miotającymi. Dotychczas powstało ponad 300 egzemplarzy tego systemu. Trafił on na wyposażenie Sił Zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Tajlandii, Maroka, Indonezji oraz Ukrainy. W niedalekiej przyszłości wejdzie do służby w Belgii oraz na Litwie. Z użytkowania tego systemu zrezygnowała Dania, przekazując Ukrainie wszystkie 19 egzemplarzy z własnych sił zbrojnych.

CAESAR 6x6.
CAESAR 6x6.
Autor. KNDS Nexter/X
Reklama
Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze

    Reklama