Wojna na Ukrainie
Ukraina: kolejne transportery opancerzone ze zbiórki
Serwis Militarnyi poinformował o przekazaniu ukraińskiej Gwardii Narodowej 27 egzemplarzy świeżo wyremontowanych transporterów opancerzonych M113. Wszystko dzięki funduszom zebranym w ramach kampanii United24.
Za remonty oraz modyfikacje i modernizację opisywanych pojazdów odpowiadać ma belgijska firma John Cockerill Defence. Najpewniej wozy pochodzą z magazynów belgijskich prywatnych przedsiębiorstw.
Zakup był możliwy dzięki wpłatom m.in. z ukraińskich spółek przemysłu jądrowego, naftowo-gazowego, elektroenergetycznego i węglowego, a także spółki operatorów systemów dystrybucyjnych i systemu przesyłowego gazu. To już kolejna taka inicjatywa. Jak dotąd w ten sposób pozyskano 50 transporterów M113, które trafiły na wyposażenie brygady „Stalowa Granica”.
⚡️27 M113 armored personnel carriers for the Armed Forces of 🇺🇦Ukraine from UNITED24. pic.twitter.com/3c16W2w5Qr
— 🇺🇦Ukrainian Front (@front_ukrainian) December 18, 2023
M113 to amerykański transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX. w. Wdrożono go do U.S. Army w 1960 roku jako podstawowy pojazd piechoty zmechanizowanej. Służył w tej roli do czasu wdrożenia bojowego wozu piechoty M2 Bradley. W celu obniżenia masy własnej kadłub wykonano z aluminium o grubości od 28 do 44 mm.
Jednostkę napędową początkowo stanowił silnik gaźnikowy, jednak w późniejszych wariantach wymieniono go na wysokoprężny 6V53 o mocy 275 koni mechanicznych. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi wielkokalibrowy karabin maszynowy M2HB kalibru 12,7 mm. Obecnie M113 jest używany przez kilkadziesiąt armii świata w różnych wariantach, w tym m.in. w Polsce, USA, Kanadzie, Niemczech, Portugalii, Litwie czy Ukrainie.
Rusmongol
Dziwne. Bo koledzy Boga RA carewicza z kgb pisali ze ukraińscy oligarchowie nic wojsku nie dają tylko robią to polscy podatnicy.
Pucin:)
A w WOT-SUFO (specjalistyczna uzbrojona formacja ochronna) dostaje parę butów zamiast transporterów opancerzonych choćby M113 po remoncie - o przepraszam - czasami pakę Jelcz-a!!!! :)
Monkey
„Every little helps” w przypadku Ukraińców pasuje jak ulał do ich ciężkiej sytuacji. To są przecież małe ilości starego sprzętu, ale dla nich na wagę życia i śmierci. Na szczęście Rosjanie też nie produkują nowego sprzętu w nadzwyczajnych ilościach. Mimo wszystko wygląda na to, że w obliczu braków w pomocy zachodniej dla Ukrainy to Rosjanie powoli uzyskują przewagę.
gnagon
A co z polskim producentem silników morskich tj. z Cegielskim?