Reklama

Wojna na Ukrainie

Ukraina jak Izrael. Przebudowuje zdobyczne T-62

T-62
T-62
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikimedia Commons/CC BY SA 3.0

Wiele przejętych przez Ukraińców pojazdów z racji na brak możliwości wykorzystania ich w pierwotnej roli zostaje przebudowanych do innych zadań. Jednym z przykładów takich prac jest przemiana czołgu T-62 na wóz zabezpieczenia technicznego BREM, jaka miała miejsce gdzieś na wschodzie Ukrainy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na łamach naszego serwisu opisywaliśmy kilka pojazdów stworzonych poprzez przebudowę wozu lub integrację z nowymi elementami jak np. pojazd rozpoznawczy BMR-1K połączony z wieżą samobieżnego moździerza 2S9 Nona-S/2S23 Nona-SWK czy transporter MT-LB przerobiony na bojowy wóz piechoty dzięki zainstalowaniu na nim wieży od BMP-1 (pojazd z wojsk LNR/DNR). Tym razem Ukraińcy zdecydowali się na przebudowę zdobycznego czołgu T-62 na wóz zabezpieczenia technicznego przypominający ten z rodziny BREM, której odpowiedniki w Polsce znamy jako WZT-1/2/3/4. Tego typu prace pozwalają na pozyskanie bardzo ważnych pojazdów wsparcia, których zdobywanych czy otrzymywanych jest znacznie mniej od czołgów, czy bojowych wozów piechoty, a są bardzo potrzebne choćby do walki z "generałem błoto".

Czytaj też

Ukraina do tej pory otrzymała kilka typów WZT jak niemieckie Bergepanzery 2, brytyjskie FV106 Samson czy czeskie VT-72B, których jest zdecydowanie za mało, konieczne są kolejne dostawy lub właśnie tworzenie ich na podstawie zdobycznego sprzętu, który nie będzie aż tak przydatny w pierwotnej roli lub jego przywrócenie do niej jest nieopłacalne. Poza ewakuacją uszkodzonych ukraińskich pojazdów, tego typu wozy pozwalają na znacznie większą skalę odzysku zdobycznego ciężkiego sprzętu, którego nie da się przejąć za pomocą zwykłej wyciągarki.

Reklama

Dzięki temu pozyskiwany jest nowy sprzęt, który pozwala na zastąpienie części poniesionych strat,pozyskanie części zamiennych dla kilku innych pojazdów w służbie lub właśnie otrzymanie bazy pod budowę wozu nowego typu . Co ciekawe, przebudowywanie zdobycznych wozów nie jest rzeczą nową. Podobnie działał Izrael, przebudowując zdobyczne czołgi Tiran (czyli T-54/T-55, zdobyczne T-62 nosiły oznaczenie Tiran 6) na ciężkie transportery Achzarit. Oczywiście, działania Izraela prowadzono w innych warunkach, przy w pełni funkcjonującym przemyśle zbrojeniowym (niekoniecznie w czasie wojny). Kijów wykorzystuje też elementy znanego wcześniej, posowieckiego wzoru uzbrojenia jakim jest BREM. Pewne analogie jednak pozostają.

Czytaj też

Wóz zabezpieczenia technicznego BREM-1 oparty o podwozie czołgu T-72.
Wóz zabezpieczenia technicznego BREM-1 oparty o podwozie czołgu T-72.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia
Reklama

Komentarze

    Reklama