Wojna na Ukrainie
Ukraina: Dowódcy oddziałów dronów wychodzą z cienia
![Dowódcy pięciu najsławniejszych, ukraińskich oddziałów dronowych biorących udział w akcji „Potęga dronów Wojsk Lądowych”](https://cdn.defence24.pl/2025/02/05/800x450px/tgGFDc0CBDXx7abaSEMKUJ4nPQWehvjg3Go735S3.aa3s.jpg)
Autor. Ukraińskie siły zbrojne
W ramach projektu „Potęga dronów Wojsk Lądowych” doszło do bezprecedensowego połączenia sił przez pięciu dowódców, najsławniejszych, ukraińskich jednostek dronowych: „Feniks”, „K-2”, „Ptaki Madziara”, „Rarog” i „Achilles”. Integracja ta jest elementem programu mającego zachęcić osoby cywilne i żołnierzy do zaciągania się w skład wojsk dronowych.
Dowódcy najsławniejszych pododdziałów dronowych, postanowili połączyć siły by wspólnie zachęcić cywilów i żołnierzy (w tym również tych, którzy samowolnie oddalili się ze swoich jednostek) do wstępowania do służby w wojskach dronowych. Apel wspólnie przedstawili dowódcy czterech, nowo utworzonych, samodzielnych pułków systemów bezzałogowych: 20. Pułku „K-2” (Kiriło Wieries), 429. Pułku „Achilles” (Jurij Fiedorenko), 427. Pułku „Rarog” (Chasan), Pułku „Feniks” Służby Bezpieczeństwa Państwowego Ukrainy (Siemien Koliejnik) oraz 414. Samodzielnej Brygady Systemów Bezzałogowych „Ptaki Madziara” (Robert Browdi) - utworzonej na bazie 414. Samodzielnego Pułku Uderzeniowych Bezzałogowych Systemów Lotniczych Korpusu Piechoty Morskiej Ukrainy.
Zaufaj dowódcom, którzy stworzyli swoje zespoły od podstaw. Znają się na swoim fachu, dbają o bezpieczeństwo personelu i jego bezpieczeństwo, gwarantują wyłącznie profesjonalne i kompetentne złożenie wniosku, wsparcie w legalizacji powrotu do służby, szczegółowe warunki i terminy przechodzenia podstawowego szkolenia wojskowego wraz z profesjonalnym przeszkoleniem oraz pełnym zabezpieczeniem środków i narzędzi walki.
Apel dowódców ukraińskich oddziałów dronowych
![Oznaczenia pięciu najsławniejszych, ukraińskich oddziałów dronowych biorących udział w akcji „Potęga dronów Wojsk Lądowych”](https://cdn.defence24.pl/2025/02/05/780xpx/72AFwqju93Jc7EtslNVxjhIQ1dOm68gw8m6f4hZM.xmm9.gif, https://cdn.defence24.pl/2025/02/05/1920xpx/72AFwqju93Jc7EtslNVxjhIQ1dOm68gw8m6f4hZM.m90z.gif 2x)
Autor. Ukraińskie siły zbrojne
Takich przypadków, gdy dowódcy „Ptaków Madziara” lub K-2 wykorzystywali Internet, by apelować o wsparcie było wcześniej oczywiście o wiele więcej. Jednak dowódcy ci robili to oddzielnie i głównie by zachęcić do przekazywania funduszy na nowe wyposażenie – w tym przede wszystkim na systemy bezzałogowe. Przy okazji pokazywali nagrania z pracy swoich oddziałów, udowadniając: jak one są potrzebne i co najważniejsze, jak są skuteczne w zwalczaniu sił rosyjskiego agresora.
Tym razem nastąpiła wyraźna zmiana, ponieważ postanowiono działać wspólnie, z odkrytymi twarzami i pod nazwiskiem. Nie chodzi już bowiem tylko o zdobywanie funduszy, ale przede wszystkim o pozyskanie nowych żołnierzy, którzy uzupełniliby do pełnego stanu niedawno utworzone cztery pułki dronowe i jedną brygadę. Jest to o tyle trudne, że braki osobowe są rzeczywiście największą bolączką ukraińskich sił zbrojnych.
Dlatego pięciu sławnych dowódców wystąpiło razem nakręcając film wideo i publikując go później w Internecie. Apel rozpoczął dowódca brygady systemów bezzałogowych „Ptaki Madziara”, który miał największe doświadczenie w tego rodzaju wystąpieniach, systematycznie, samodzielnie prezentując dokonania podległej mu jednostki. Ale później wtórowali mu pozostali dowódcy pułków zachęcając do wstępowania w skład ich jednostek.
Samą procedurę zgłaszania się do wojsk dronowych uproszczono publikując w sieci specjalną ankietę. Ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że skorzystano z osób, które cieszą się rzeczywistym szacunkiem i zaufaniem wśród ukraińskich żołnierzy. Poszczególni dowódcy stworzyli bowiem swoje jednostki od podstaw do poziomu co najmniej pułku, dbając przy tym o swój personel i o zabezpieczenie go w niezbędne wyposażenie.
To właśnie dlatego apel o zgłaszanie się do służby w pięciu najlepszych jednostkach dronowych popiera się hasłami „U nas drony czekają na żołnierzy, a nie odwrotnie” oraz „Wspólnie zrobimy tak, żeby niebo było nasze”.
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]