Reklama

Wojna na Ukrainie

Tornado dla Ukrainy?

Włoski Tornado
Włoski Tornado
Autor. Josh Mcalahan/USAF

Włoskie media, w tym La Reppublica, podają że Rzym jest gotowy przekazać Ukrainie do pięciu samolotów bojowych. W grę mają wchodzić uderzeniowe Tornado i lekkie samoloty bojowe AMX. Warunkiem jest jednak szersza decyzja sojuszników o wysłaniu samolotów.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Temat wysłania samolotów Tornado na Ukrainę nie jest do końca nowy, bo apelował o te samoloty ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk. Berlin ma być jednak bardzo sceptyczny wobec dostawy myśliwców.

Czytaj też

Teraz jednak pojawiają się doniesienia o tym, że Włochy mają być gotowe do przekazania kilku tego typu samolotów. Wywołały one zainteresowanie na Ukrainie, bo Tornado – pomijając wersje myśliwskie, od dawna nie są używane operacyjnie w Europie - są samolotami uderzeniowymi przeznaczonymi do wykonywania ataków na cele w głębi terytorium przeciwnika.

Reklama

Tornado mają zaawansowane radary i zmienną geometrię skrzydeł, co czyni je dobrze dostosowanymi do lotów na małej wysokości w warunkach przeciwdziałania przeciwnika. Taką taktykę stosują dziś Ukraińcy, oczywiście z posowieckimi samolotami.

Czytaj też

Tornado są też uzbrojone w rakiety przeciwradiolokacyjne HARM (i nowszych AARGM), używane z powodzeniem przez Ukraińców, a także pociski manewrujące Storm Shadow. O tych ostatnich zrobiło się głośno po tym jak premier Wielkiej Brytanii, która wycofała kilka lat temu Tornado, zasugerował w czasie Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że Londyn będzie pierwszym państwem które dostarczy Ukrainie broń dalekiego zasięgu. Nie podał jednak szczegółów.

Czytaj też

Na ten moment przekazanie Ukrainie Tornado, czy innych zachodnich samolotów, jest w teorii mało prawdopodobne z uwagi na ryzyko eskalacji czy konieczność szkoleń. Same Tornado są też trudne w utrzymaniu – to stare, choć nowocześnie wyposażone, a jednocześnie dość skomplikowane samoloty. Praktyka ostatnich miesięcy pokazała jednak, że i Ukraina i wspierający ją Zachód potrafi w tym zakresie zaskakiwać.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Darek S.

  Włosi powinni dobrze porachować. Czy 5 sztuk to oby nie za dużo ? To może przechylić szlę zwycięstwa na korzyść Ukrainy i włoski Rząd nie będzie mógł sobie potem tego darować. Może dla picu przekazać 3 sztuki, To bardziej bezpieczne, niż 5 sztuk ?

 2. rwd

  Już prędzej Jaguary, prostsze i łatwiejsze w pilotażu i obsłudze, no i Niemce nie będą bruździć.

 3. Nie dla nas kwitnie ananas

  Niemcy będą robić problemy tak jak z leopardami. Musicie nas prosić, żeby móc je wysłać.

 4. raf4

  UK ma ponad 100 GR4 wycofane i czekaja .....to bylaby dobra opcja dla UKR mozna spokojnie przekazac z 200 Tornad z UK ITA i GER plus reszte na czesci....wszystkie maja juz nastepcow a dla UKR pasuja jak ulał przystosowane do latania nisko ;)

  1. xdx

   Anglicy mogą przekazać ale Niemcy na 100% nie przekażą ( chyba ze 2-3 sztuki ) bo nie maja jeszcze następców , F35 i EF dopiero trzeba wyprodukować i wprowadzić wiec normalnie myślący kraj nie będzie się pozbywać całej gamy zdolności bojowych.

 5. bc

  Już bez przesady z tym szkoleniem to nie wyprawa na Marsa, w dwa trzy miesiące treningu każdy średnio inteligentny pilot/czołgista/artylerzysta/traktorzysta ogarnie nowy sprzęt i wystarczające podstawy taktyki.

Reklama