Reklama

Su-57: nowe czy z ubiegłych lat?

Fot. MSZ Rosji
Fot. MSZ Rosji

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się fotografie dwóch samolotów „5. generacji” Su-57. Rosjanie spekulują, że to nowe maszyny których przekazanie nie zostało jeszcze oficjalnie ogłoszone.

Fotografie samolotów pojawiły się nieocenzurowane. Widać na nich numery rejestracyjne samolotów i numery taktyczne – „Czerwony 25” i „Czerwony 26”. Rosyjscy komentatorzy twierdzą, że są to oznaczenia nowe, do tej pory nieznane, co wskazuje na to, że mamy do czynienia z nowymi samolotami. Ich zdaniem miałby to być dowód na przyspieszenie produkcji tych samolotów w celu uzupełnienia dotychczasowych opóźnień i strat (jeśli chodzi o te ostatnie do wiemy o 1-2 samolotów uszkodzonych w nalotach na bazy lotnicze).

Reklama

Nie musi to być jednak prawda. Rosyjskie samoloty Su-57 przekazywane przez rosyjski przemysł w latach 2022-2024 były pokazywane z zamazanymi numerami i po prostu ich numery, jako utajnione, nie są dzisiaj znane. A więc to, że ktoś umieścił fotografie z niezamazanymi numerami może oznaczać, że po prostu sfotografowano maszyny o nieznanych wcześniej numerach.

Na temat zdolności produkcyjnych Su-57 w czasie trwającej wojny toczą się dzisiaj dyskusje i do końca nie jest jasne, ile tych samolotów zostało wyprodukowanych w latach 2022-2024. Rosjanie informują bowiem o dostawie, ale nie na temat tego na ile samolotów ona opiewa. Roboczo zakłada się, że średnio każda z dostaw to dwie maszyny.

Zgodnie z naszymi obliczeniami w 2022 rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne mogły odebrać, osiem, w 2023 - 11 a w 2024 roku sześć Su-57.

Co ciekawe, w lutym br. Rosja poinformowała o rozpoczęciu produkcji pierwszych Su-57 wersji eksportowej E dla Algierii. Wg różnych pojawiających się informacji Algierczycy zamówili 6 albo 14 maszyn. Z kolei rosyjskie zamówienie na Su-57 to 76 maszyn.

W tym roku jak na razie rosyjski przemysł zdołał przekazać siłom powietrznym tego państwa tylko dwa samoloty bojowe typu Su-35. W czasie wojny całkowita produkcja rosyjskich samolotów bojowych oscyluje między 20 a 30 maszyn wszystkich typów, przy czym tendencja wydaje się być spadkowa.

Reklama
WIDEO: Najnowsze Abramsy w Biedrusku
Reklama

Komentarze (7)

  1. Grom2137

    Według pewnego eksperta z tego forum to niesamowite maszyny

    1. DanielZakupowy

      Grom2137 Jedno jest pewne - nie maja analoga w mirze xD

    2. Bercik z Katowic

      Grom2137, ale przeciez to ty pisałeś, że Polska nie powienna kupowac F-15EX ani Eurofightera poniewaz nie maja one szans z Su-57 iu Su*-35.

    3. Davien3

      @Bercik Su-57 czy Su-35 do Rafale czy EF-2000 nawet się nie zbliżaja A od obu tych zachodnich maszyn znacznie lepsze są F-35:)) Wiec gdzie to ustawia ruskie nieloty?

  2. Tani2

    Tak niepolitycznie ,chciałbym zobaczyć fotki numerów burtowych nowych Su-30sm2 czy 34M a przedewszystkimSu-35s. Gdyby takowe odtajnili można by gdybać jakie nowe jednostki przezbrajają na ten typ. Mój apel gdyby ktoś spotkał fotkę Su-35s nad Bałtykiem z czytelnym numerem burtowym można by pogdybać czy to maszyny z Biesowca czy też Kaliningradu.

  3. Tani2

    Jest informacja o zestrzelenia F-16 jego pilot 26 letni znany z nazwiska poległ. Samolotu nie szkoda człowieka tak.

    1. Davien3

      A Rosjanie nic o tym " zestrzeleniu" nie wiedzieli dopóki Ukraińcy tego nie podali., ciekawe?

  4. Monkey

    Wygląda na to, że ich zbrojeniówka „siada”. I oby tak się działo🤞🏻

    1. Tani2

      Tutaj bym polemizował, po 2000 roku nie mieli nic I potem pojawił sięSu-30 największy hicior eksportowy produkowany do dzisiaj dla Agierii. Dzisiaj produkują pewnie ze 30 nowych ale remontują i modernizują 30 innych

    2. Davien3

      @Tani Su-30 wszedł na uzbrojenie w 1992r a ten ich niby hit eksportowy to małpia wersja hinduskich Su-30MKI I daleko temu "hiciorowi" choćby do zachodnich maszyn

    3. Tani2

      Davien,Indie ,Wietnam,Chiny,Wenezuela,Algieria,Indonezja,Malezja -nie hicior i to setki sztuk

  5. Przyszłość

    ,,Zgodnie z naszymi obliczeniami w 2022 rosyjskie siły powietrzno-kosmiczne mogły odebrać, osiem, w 2023 - 11 a w 2024 roku sześć Su-57.,, - czyki w sumie 24 sztuki. Czyli oznaczenie,,,czerwony 25 i 26 ,, - moze I mówi że nowe. Małe znaczenie. Tak czy siak ok 2 eskadr su57

    1. Tani2

      To tak nie robi ,oni je dostarczają w dwóch grupach numerowych niebieskiej i czerwonej Z tym że są dwa 52 jeden niebieski i jeden czerwony. One wszystkie pewnie trafią do 23 IAP na lotnisku w Komsomolsku bo ta jednostka jest tradycyjnie pierwszą przezbrajaną w nowe samoloty,drugą będzie Centralna Ugłownia pod Władywostokiem i ta eskadra ma niebieskie numery. Grupy numerowe by grały jest tylko jeden problem. Tradycją w ruskim lotnictwie jest nienadawanie numerów nowym maszynom numerów maszyn utraconych w wypadkach. A wiadomo że kilka tych maszyn utracono. Ile i czy nowe a może fotografia ma kilka lat. Amerykanie wiedzą .....

    2. Tani2

      Pułk myśliwski to dwie eskadry po 12 maszyn Pułk mieszany dwueskadrowy np CU to po jednej eskadrze Mig31 I Su-35s Pułk mieszany trzyeskadrowy to 2 eskadryMig31 i jedna Su-35s np Hotiłowo/Perm Tak było do wojny jak jest teraz nie wiem

    3. Tani2

      Ja doprecyzuję utraconych w historii jednostki czyli np 23IAP utracił w 2000 rSu-27P z nr 19 to ani Su-35s ani 57s tego numeru nosić nie będą. Jeśli o tym numerze prześlą samolot z innej jednostki numer ten będzie zmieniony. To jest tradycja jeszcze przedwojenna.

  6. Buczacza

    2-3 jakie to ma znaczenie. Skoro i tak zostali 30 lat z tyłu. A tego dystansu już nigdy nie nadrobią. Dawny wyśmiewany uczeń czyli Chiny. Już dawno ich przeskoczyły. Ostatni duży klient czyli Hindusi. Mają ich tam gdzie reszta świata.... To nawet nie zapaść..to upadek... Z czego nie wypada się nie cieszyć...

  7. Tani2

    Ja bym napisał tak,od kilku tygodni na Telegramie kilku blogerów zaczęły pojawiać się fotki samolotów bojowych z nie retuszowanymi numerami. Czy to coś znaczy czy nie ,nie wiem. Dla mnie tefotki kojarzą się z jednym spotterem z Nowosybirska bo to jego styl. Tam było ok 200 lotniczych spotterów ,liczyło się kilkunastu. Na necie działa kilku z tym że publikują fotki samolotów cywilnych lub innych nacji bo na nie zakazu nie było. W sumie nic nie liczącą się ciekawostką. Te samoloty idą najprawdopodobniej do Lipiecka. Bo pierwszą liniową jednostką ma być pułk z Komsomolska nad Amurem a on stacjonuje za bramą fabryki....

Reklama