Przemysł Zbrojeniowy
Liczba i terminy dostaw algierskich Su-57 ujawnione
Algierskie media ujawniają kolejne szczegóły kontraktu eksportowego na Su-57. Ich informacje przytacza rosyjski producent samolotów United Aircraft Corporation.
„Algieria będzie drugim krajem z samolotami 5. generacji w basenie Morza Śródziemnego po Izraelu” – triumfuje algierska prasa zapominając o Włochach i Grecji. Te pierwsze mają już F-35 w linii od dawna, a nawet linię montażową tych samolotów. Ta druga zamówiła F-35 w ubiegłym roku. Autorowi chodzi jednak zapewne o przewidywane osiągnięcie przewagi nad sąsiedni Marokiem, z którym trwa rywalizacja o dominację w regionie i istnieje konflikt terytorialne.
Zgodnie ze źródłami algierskimi, zamówionych miało zostać 14 samolotów Su-57E (eksportowej wersji Su-57), czyli dokładnie tyle ile potrzebuje pojedyncza eskadra. Przykładowo ostatnie zamówienie na rosyjskie samoloty bojowe, bombowce Su-34E, także obejmowały 14 maszyn.
Pierwsze 6 samolotów ma zostać dostarczonych jeszcze w 2025 roku, kolejnych 6 w roku 2026 a pozostałe 2, zapewne w roku 2027. W ostatnich dniach sami Rosjanie podali informację o tym, że rozpoczęli produkcję pierwszej maszyny dla tajemniczego (jeszcze wtedy) klienta i że w 2025 roku rozpoczną się dostawy.
Szybkość i skalę dostaw należy ocenić jako bardzo wysoką. Jednak tak jak pisaliśmy wcześniej, Rosjanie zrobią wszystko, żeby jak najlepiej wywiązać się z pierwszego i jedynego jak na razie kontraktu eksportowego. Czas pokaże na ile plany te uda się zrealizować. Biorąc jednak pod uwagę, że na własne potrzeby Rosja produkowała w ostatnich latach od 6 do 11 Su-57, to tempo to wydaje się możliwe. Szczególnie przy założeniu, że wykorzystano rozpoczęte już kadłuby samolotów, które pierwotnie były przeznaczone dla Sił Powietrznych Federacji Rosyjskiej.
Dzisiaj w siłach powietrznych Algierii wykorzystywane są 37 MiGów-29 różnych wersji, 59 Su-30 i 36 bombowców Su-24. Te ostatnie mogłyby zostać zastąpione, a pozostała część floty potencjalnie przez Su-57, albo częściowo przez Su-57 a w przyszłości także przez Su-75 Checkmate (o ile powstanie) lub MiGi-35.
WIDEO: Polska pancerna pięść na straży Łotwy [WYWIAD]