Reklama

Reklama

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: Rosja walczy na Ukrainie o imperialne złudzenia

Prezydent Ukrainy W. Zełenski i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg
Fot. Sztab Generalny Ukrainy/Facebook

Sekretarz generalny NATO przybył w czwartek do Kijowa i spotkał się z prezydentem Zełenskim.

Reklama

"Mogę potwierdzić, że NATO posiada umowy ramowe na (zakup) amunicji o wartości 2,4 mld euro, w tym wiążące zamówienia o wartości 1 mld euro. Obejmuje to takie (rodzaje uzbrojenia), jak amunicja artyleryjska kalibru 155 mm, przeciwpancerne pociski kierowane i amunicja czołgowa" - oświadczył Stoltenberg, wyjaśniając, że są to środki finansowe przeznaczone na uzupełnienie zasobów państw członkowskich Sojuszu, które przekazują pomoc wojskową Ukrainie.

Reklama

Od lutego 2022 roku, czyli początku rosyjskiej inwazji, Kijów otrzymał wsparcie o wartości niemal 100 mld euro. Połowę tej kwoty ofiarowały Stany Zjednoczone, a drugą połowę - europejscy członkowie NATO i Kanada. Obecnie Ukraina planuje rozpocząć produkcję uzbrojenia, w tym systemów obrony powietrznej, we współpracy z USA - dodał Stoltenberg.

"Dzisiaj rozmawiamy już de facto jako sojusznicy. Jest tylko kwestią czasu, kiedy Ukraina stanie się członkiem Sojuszu również de iure" - oznajmił Zełenski podczas wspólnej konferencji prasowej ze Stoltenbergiem.

Reklama

Czytaj też

Wypowiedzi polityków przytoczyły agencje Reutera i Ukrinform.

"Ukraina już broni wspólnej przestrzeni wolności, która jednoczy wszystkich członków NATO. Zwycięstwo Ukrainy w tej niesprowokowanej i zbrodniczej wojnie, rozpętanej przez Rosję, zagwarantuje długoterminowe bezpieczeństwo i pokój nie tylko dla naszego kraju, ale też dla całego kontynentu (europejskiego). (...) Już sama rzeczywistość (przebieg wydarzeń na froncie - PAP) dowodzi, że (nasze) członkostwo w Sojuszu będzie absolutnie naturalnym (procesem) i wzmocni zarówno Ukrainę, jak też NATO" - oświadczył Zełenski, cytowany przez Ukrinform.

Wcześniej w czwartek ukraińskie media informowały, że do Kijowa przybyli również szefowie resortów obrony Wielkiej Brytanii i Francji, Grant Shapps i Sebastien Lecornu.

Czytaj też

Jak powiadomiła kancelaria (biuro) prezydenta Zełenskiego, rozmowa głowy państwa z brytyjskim ministrem dotyczyła m.in. wzmocnienia ukraińskich sił obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej, czyli komponentu sił zbrojnych, który "ma szczególne znaczenie przed nadchodzącą zimą" i prawdopodobną kolejną falą rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury energetycznej na Ukrainie.

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze (3)

 1. Buczacza

  Pomyśleć, że jeszcze 2 lata temu całe zastępy mosskiewskich strużujacych. Na czele z moim "faworytem" hehe aktualnie os.... Przekonywały, że rossja putina nie ma nic wspólnego z zsrr stalina. To nowoczesny i demokratyczny kraj. To Ukraina zagraża nam i całej Europie. A NATO to relikt przeszłości i powinno się rozwiązać. A w interesie Polski jest wystąpienie z NATO. I podpięcie się do ns. Gazoport do zamknięcia bp nie ma sensu. Do tego Norwegia nie ma gazu. Oprócz tego bez zgody rossji nie ukończymy bp. Co się porobiło....

  1. bezreklam

   NATO - to nie relikt przeszlosci tylko zmeinia forme. W Przslosci bedzie do wojen w Azji. Podbnie jak Polskie wojska byly w Iraku czy Afganistanie (Tez Azja tyle ze srodkowa) to bedziemy tez uczestnczyc w okupacji Chin i Iranu. Moze nie ja czy Ty - ale np Twoje dzieci. Rosla NATO jest wiec gigantczna jako boksera USA w koljnych impreialnych wojnach.

  2. Rusmongol

   @bez reklam. Gdyby USA było imperialne to już wiele krajów miało by rzad który przyjechał by tam z USA. Nawet z zajętego Afganistanu USA się wycofało i nie forsowalo już tam żadnej swojej obecności. A mogli tam siedzieć przez kolejne 20 lat. Za to kacapia stopniowo zajmuje i kontroluje kolejne obszary a wręcz te 9bdzary w chlania w granice Rosji. Typowy imperializm.

  3. bezreklam

   r mongole - USA nałożyli sankcje na Afganistan po ucieczce ( temu jest tam głód ) Irak - demokratyczny rząd też domaga się wyjścia USA olewają. Jeśli zbir - np Bahrajn jest po stronie USA dostanie kasę. To samo z komunistami np Wietnam . Możesz być bandyta byle po właściwej stronie. Ale jeśli coś się zmieni to wyrzuca Tajwan z ONZ i wpakują tam Chiny ludowe. Ty nic nie kapujesz mongole

 2. bezreklam

  Rosja jest w odwrocie - to proaganda ze Imperium sie rozwija czy konatrakuje. Walka o Ukraine - to walka o tereny ktre Rosja zdobyla 300 lat temu. To tak jkaby USa walczylo o TExax...o jakies bliskie podbrzsze. Po wycowafniu sie Rosju z 15 panstw Ukladu Warszawsego w Europie i po rozpadzie ZSRR (nop KAzachstan UZebkistan) Walka o Ukrainie - to tak jakby walka o ostatia nie wiem piwnice - ktra trzmales na wypadek czarnej godziny. TO koncowa koncowki- to raczej zabezpicznie odwarotu - jak ostatia szarza - a nie IMPERZLIZM. Czy nie maja tam doracow i takie bajki tylko musza powatrzac?

 3. Buczacza

  Imperialna rassija okuroka wowy 1. Projekt abstrakcyjny niczym nowoczesna sztuka.... Ma tyle do zaoferowania.... bida,korupcja, odrażająca propaganda,zamordyzm, kłamstwo, służby, głupota i brak perspektyw.... Faktycznie imperialna rassija okuroka wowy 1....

Reklama