Reklama

Wojna na Ukrainie

Stoltenberg: nie mamy żadnych dowodów na celowy atak Rosji na Rumunię

Jens Stoltenberg NATO
Jens Stoltenberg
Autor. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

NATO nie ma żadnych dowodów na to, że szczątki dronów znalezione na terytorium Rumunii to efekt celowego ataku na ten kraj - oświadczył w czwartek sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg.

Reklama

"Nie mamy żadnych informacji wskazujących na celowy atak ze strony Rosji i czekamy na wynik trwającego śledztwa" - powiedział Stoltenberg podczas spotkania z posłami w Parlamencie Europejskim.

Reklama

Zwrócił jednocześnie uwagę na ryzyko, jakie niosą ze sobą rosyjskie ataki powietrzne w tak bliskiej odległości od terytorium NATO.

Czytaj też

"To pokazuje ryzyko incydentów i wypadków. (...) Niezależnie od wyniku (śledztwa), jesteśmy świadkami wielu walk i ataków z powietrza w pobliżu granic NATO" - podkreślił Stoltenberg.

Reklama

W środę rumuński minister obrony Angel Tilvar przyznał, że na terytorium kraju spadły odłamki rosyjskiego drona. Do tego dnia Bukareszt konsekwentnie temu zaprzeczał, mimo iż rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko oświadczył w poniedziałek rano, że drony użyte przez Rosję do ataku na ukraiński port Izmaił nad Dunajem wybuchły na terytorium Rumunii.

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis przekazał po wystąpieniu Tilvara, że jeżeli potwierdzi się, iż szczątki znalezione na terytorium Rumunii należą do rosyjskiego drona, to jest to poważne naruszenie suwerenności jego kraju.

Czytaj też

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ocenił wcześniej, gdy Bukareszt nie chciał potwierdzić informacji strony ukraińskiej dotyczącej drona, że "Rumunia skłania się ku temu, by nie eskalować interpretacji niektórych wydarzeń, aby nie zostać wciągniętą w bezpośredni konflikt". Wyraził też opinię, że taka ostrożność rumuńskich władz wynika z tego, że "będą musiały nie tylko wyciągnąć wnioski z tego, co się stało, ale także zadeklarować, co z tym zrobią".

Ukraiński port Izmaił znajduje się bezpośrednio przy granicy z Rumunią, biegnącej na tym odcinku wzdłuż głównej odnogi delty Dunaju.

W środę państwa NATO wyraziły "zdecydowaną solidarność" z Rumunią po incydencie.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. inwestor66

    teraz NATO powinno postawić zestaw patriotów w Rumunii przy granicy z Ukrainą i bronić niby NATO ale głównie ten port.

  2. DBA

    Koncertowe "rżnięcie głupa" ze strony Rumunii, a wcześniej z naszej strony

Reklama