Reklama

Wojna na Ukrainie

S-400 kontra ATACMS. Bolesna strata Rosji

System S-400
System S-400
Autor. mil.ru

W internecie pojawiło się nagranie z bezzałogowca opisujące uderzenie na stanowisko rosyjskiego zestawu rakietowego S-400 w obwodzie donieckim. System ten udało się zniszczyć za pomocą salwy rakiet taktycznych ATACMS z głowicami kasetowymi.

Na udostępnionym nagraniu wyraźnie widać, jak bateria rosyjskiego zestawu S-400, złożona z kilku wyrzutni, radaru i elementów wsparcia, wystrzeliwuje kilka pocisków prawdopodobnie w kierunku wykrytych rakiet taktycznych ATACMS. Co najmniej część z odpalonych przez Ukraińców rakiet przedziera się jednak przez obronę i niszczy rosyjskie cele głowicami kasetowymi.

Jest bardzo prawdopodobne, że do uderzenia na rosyjską baterię użyto rakiet ATACMS z głowicą kasetową, typu M39 lub M39A1. Ta pierwsza ma zasięg ognia 165 km i cięższą głowicę (900 podpocisków APAM), a do naprowadzania używany jest wyłącznie system inercyjny. Druga M39A1 ma większy zasięg ognia (300 km) i mniejszą głowicę (350 podpocisków), a do naprowadzania używany jest system inercyjny wspomagany GPS.

To kolejne uderzenie na pozycje systemów S-400 za pomocą ATACMS. Co najmniej jedno przeprowadzono już w 2023 roku, gdy Kijów otrzymał małą liczbę pocisków M39, a kolejne w roku bieżącym, przede wszystkim na zestawy rozmieszczone na Krymie. Rosjanie komunikowali zestrzelenie pewnej liczby ATACMS i obiektywnie nie należy tego wykluczać, bo uwarunkowania w każdej sytuacji są inne, ale jak widać, co najmniej część z nich przedziera się przez obronę i niszczy cele, tak na Krymie, jak i w Donbasie.

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (11)

 1. Tani2

  Rewolucja październikowa na ziemii. Opublikowano fotki satelitarne lotniska w Marynce a na nim 12 ukryć dla samolotòw. Czyli po raz pierwszy w dziejach jedna eskadra z pułku ma ukrycie. Przypomnę że Pułk lotnictwa myśliwskiego to 24 samoloty w dwòch eskadrach a pułki myśliwsko bombowe na Su-34 to trzy eskadry czyli 36 maszyn. Ruscy się zaklinają że te ukrycia sfinansowali sponsorzy spoza armii. We mnie wiary nie ma w te zaklęcia.....

  1. Tani2

   Dopiszę podobno ma ich być 150 na wszystkich lotniskach otaczających ukr. Wg ich obliczeń ma to wystarczyć. Więc mi wychodzi że w nalotach na ukr bierze udział ok 150 samolotòw i helikopteròw. Mam rację?.....

 2. Komandos PCK Shev Valdore

  O co ten szum, przecież według @Davierna (@GB i @Davien to jedna i ta sama osoba) i @KD ten S-400 nie wykryje B-52 nawet jak mu na dachu wyląduje.

 3. Tani2

  Pojawiła się orginalna wersja tego filmu na którym nie ma tyle dymu czyli wychodziło by że ten filmik ktoś poprawił. Z tego co podano zestrzelono 5 z 7 rakiet , i strat w sile żywej nie poniesiono bo przeniesiono ich do ukryć. Info z ruskiego neta wierzyć -niewierzyć ale jest więc podaję. Źròdło dosyć wiarygodne f-b

  1. GB

   Jasne.... Nie ma żadnych dowodów na to że zestrzelono jakąkolwiek rakietę ATACMS. Nie ma filmików ze strąceniami, nie ma wraków strąconych rakiet. Znaczy czynna bateria rakiet S-400 , strzelająca z pracującym radarem nie ma w momencie uderzenia kasetówek załóg w wozach rakietowych i w radarze? Atak kasetówkami nastąpił parę sekund po ostatnim wystrzale z wozów rakietowych S-400. Nie ma szans aby załogi zdążyły się ewakuować. I tyle twojego wiarygodnego źródła.

  2. Davien3

   Tani Po pierwsze nie oryginalna a ruska fałszywka Po drugie jakie zestrzelenia jak S-400 do tej pory nie udało sie tego zrobic nawet z wolniejszymi GMLRS:))

  3. Tani2

   Davien ja Wam to już pisałem,dla mnie testerem jakości ruskiej opl jest most Kerczeński. To cel nieruchomy i w sumie bardzo wrażliwy i łatwy do sprawdzenia. Jak długo ukr zachodnimi rakietami nie trafią tego mostu to zach rakiety nie są dobre. I jak długo nie trafią to ruska opl jest great. Bo w sumie nic tego nie obroni poza opl. A przypomnę żaden typ zachodniej rakiety nawet nie przeleciał koło tego mostu. O czym to świadczy?

 4. Tani2

  Nie, to jest wspaniały film instrutażowy dla oficeròw szkoły plot. Nic tak nie przemawia jak obraz wykonany przez przeciwnika. To ich będzie czekało jeśli nie rozśrodkują baterii. Ten film jest warty ogromną kasę bo tego nikt nie nakręci swoimi siłami. Natomiast ciekawostka stacja radarowa nie jest orginalna tylko od s-350. To piszę za ruskim netem.

  1. GB

   Ten ukraiński dron też był nie do wykrycia dla ruskiego radaru. Tak ruscy podają że to radar od S-350, czyli w zasadzie nowszego systemu niż S-400.

  2. Rusmongol

   @gb. Nie tylko radar s400 go nie widział, dodatkowo pewno był tam jakis system opl krótszego zasięgu mający chronić s400 i powinny być systemy wre. Jak widać rossyjski sprzęt jest bez analoga, wszystko działa dobrze 🤣i najlepiej w mirie....

  3. Davien3

   GB jeżeli to był rzeczywiście radar od S-350 czemu p[rzeczy fakt że strzelali 48N6 które do naprowadzania wymagają radaru 92N6 z S-400 a nie 50N6 z S-350. To kiepsko to wróży S-350 skoro nawet drona nie wykryli:)

 5. rosyjskaRuletkaTrwa

  Przecież rosjany mają tak świetną i jedyną w swoim rodzaju broń że jakby chcieli się bronić to by się na 1000% obronili. Właśnie byli na herbatce z prądem i tyle.

  1. skition

   Broń mają może i świetną ale mobików niezbyt wyszkolonych.

  2. Rusmongol

   @skition. No albo byli na kawie, albo oglądali bprzemoeifnoe cara, albo palili Liroy i niedopałek wysadził sprzęt. Zawsze to samo tłumaczenie.

  3. suawek

   @skition: Mobiki obługuja S-400?

 6. Prezes Polski

  Na końcu widać jakiś pojazd, który niezniszczony opuszcza rejon jako jedyny. Załogi pozostałych zapewne zginęły. I to jest największą strata, bo wyrzutnie ruski przemysł wyprodukuje szybciej niż potrzeba będzie na wyszkolenie obsługi. Oby więcej takich filmów.

 7. rwd

  Takie sukcesy mogą się czasami zdarzać ale regułą jest, że zachodnia amunicja kierowana GPS przeważnie zawodzi. "Ukraińska armia zrezygnowała ze stosowania pocisków Excalibur, ponieważ ich skuteczność trafień w cel w ciągu kilku miesięcy spadła do mniej niż 10 proc." - pisze "Washington Post". "Washington Post poinformował, że po zgłoszeniu przez Ukraińców problemów z pociskami Excalibur Amerykanie po prostu przestali je dostarczać. Jeden z wyższych rangą ukraińskich wojskowych powiedział, że HIMARS stał się całkowicie nieskuteczny". "New York Times informuje, że podobne problemy pojawiły się w przypadku systemów JDAM", I tak upada mit o jakości zachodniego sprzętu, dobrze że nie wysłali tam F-35 czy Eurofightera, bo efekt byłby podobny, wojna zawsze obnaża marketingowe zakłamania i dotyczy to Rosji jak i Zachodu.

  1. Rusmongol

   @rwd. Tak. Zazwyczaj zawodzi trafiając ważne cele przy których wre jest gęsta jak zupa kremowa. No ale niech ci będzie 🤣

  2. szczebelek

   Praktycznie cały wymieniony sprzęt jest naprowadzany przez GPS , więc ruscy znaleźli sposób i być może będzie trzeba wrócić do innych sposobów naprowadzania.

  3. GB

   Bajki opowiadają. HIMARS jest nadal skuteczny, sa filmy jak np niszczy ruski system OPLBuk,, do tego pojawiły się fotki ukraińskiego MiG-29 (byłego słowackiego) przenoszącego 5 bomb SBD (GBU-39). Bomba szybującą GBU-39 SDB ma naprowadzanie INC/GPS. Co ciekawe ruscy przedewszystkim używają GPS, a nie swojego GLONASS.

 8. GB

  Atak ta baterie ciekawy, ale poszedł też atak na strategiczny radar Woroneż DM stojący w O. Krasnodarskim. Dwa budynki z radarami zostały trafione 3 sporymi dronami. Jedne ruskie kanały mówią że zniszczony, a jeśli tak to widocznie znaczne zniszczenia są w środku, inne że do odbudowy w ciągu roku przy koszcie 1 mld USD. Czyli Południowa flanka jest ślepa i nie jest wstanie wykryc np ataku rakietowego z zachodniego SSBN z M. Śródziemnego prze najbliższy rok. Żeby było ciekawiej to ruscy w tym czasie ćwiczyli atak taktyczna bronią atomowa Wszystkie założone cele na tych ćwiczeniach zostały oczywiście osiągnięte. Atak na radar Woronez pokazał że nikt się ruskiej broni atomowej nie boi. Ityle.

 9. KD

  Stare Patrioty zestrzeliwują Kindżały i Cyrkony. Za to najnowsze S-400 nie są stanie obronić się przed starymi ATACMS. Czyli jak zwykle.

  1. skition

   Stara prawda głosi ,że sukces zależy od wyszkolonej załogi. Mozna wsadzić złapanych na ulicy no pleasów do czołgu T90M. Oni tam nie potrafią strzelać z karabinu Kord na szczycie wieży nie mówiąc nic o SKO , którego zwyczajnie nie potrafią obsługiwać.

  2. Rusmongol

   @skition. Za to UA ma samych weteranów wojen...tylko niby których?

  3. GB

   Fakt masowo latających wież w ruskich czołgach także w T-90M niw jest wynikiem szkolenia załóg (zresztą akurat do T-90 idą najlepiej wyszkoleni) tylko od beznadziejnego ulozenia amunicji w ruskich czołgach.

 10. MiP

  Piękny filmik,wyrzutnie na złom a onuce prosto do piekła 🤣🤣

 11. pomz

  Wspanialy film do kawki i ciastka :))))

Reklama