Reklama

Wojna na Ukrainie

Rzadki czołg w służbie na Ukrainie

T-80UD (zdjęcie poglądowe).
T-80UD (zdjęcie poglądowe).
Autor. Владимир Саппинен/Wikipedia

W mediach społecznościowych, pojawiło się nagranie czołgu T-80UD, w służbie Sił Zbrojnych Ukrainy. Czołgi te znajdują się w zasobach zarówno Ukrainy jak i Rosji, ale dotąd użytkowane były sporadycznie.

Czołg podstawowy T-80UD (Obiekt 478B) został przyjęty na uzbrojenie sił zbrojnych ZSRR w roku 1987, jest to modyfikacja czołgu T-80U (Obiekt 219AS) opracowanego przez Leningradzki Zakład im. Kirowa. T-80UD powstał w Charkowskim Biurze Konstrukcji i Budowy Maszyn. im. Morozowa które funkcjonuje przy Zakładach im. Małyszewa. T-80UD zmodyfikowany został w stosunku do T-80U, poprzez wymianę silnika, zamiast turbiny gazowej GTD-1250 która generuje moc 1250 KM, zainstalowano dwusuwowy silnik wysokoprężny z przeciwbieżnymi tłokami 6TD-1, który generuje moc 1000 KM. Dodatkowo dowódca otrzymał nową kopułę obserwacyjną ze zdalnie sterowanym stanowiskiem 1EC29M dla wielkokalibrowego karabinu maszynowego NSWT.

Na nagraniu widać że wóz otrzymał stosunkowo niewiele modyfikacji, jest to składany stelaż na siatkę, która w założeniu ma chronić przed atakami dronów FPV, jest to coraz bardziej popularna modyfikacja dla ukraińskich pojazdów opancerzonych. Dodatkowo w miejscu gdzie styka się górna i dolna przednia płyta kadłuba, zainstalowano dodatkowe moduły wybuchowego pancerza reaktywnego Kontakt-1.

Czytaj też

Łącznie przed rozpadem ZSRR wyprodukowano około 800 T-80UD, a po rozpadzie ZSRR, jeszcze 50 wozów w standardowej konfiguracji. Po rozpadzie radzieckiego imperium, część pojazdów znajdowała się na terytorium Ukrainy a część Rosji. W latach 90. Ukrainie udało się zawrzeć kontrakt eksportowy z Pakistanem na sprzedaż temu państwu 320 czołgów T-80UD. Około 35 wozów znajdujących się w zasobach Ukrainy, zmodyfikowano do eksportowej konfiguracji Obiekt 478BE i wysłano do klienta, następnie podjęto się produkcji 285 całkowicie nowych czołgów oznaczonych jako Obiekt 478BE-1, wozy te bazowały na eksperymentalnym obiekt 478BK i charakteryzują się wieżą spawaną z walcowanych płyt pancernych w miejsce oryginalnej odlewanej.

T-80UD (zdjęcie poglądowe).
T-80UD (zdjęcie poglądowe).
Autor. Владимир Саппинен/Wikipedia

W Rosji czołgi T-80UD zostały wycofane z czynnej eksploatacji do roku 1995, ale jeszcze do niedawna znajdowały się w zapasach strategicznych. Już rok temu zaobserwowano stopniowe usuwanie tych maszyn z magazynów, ale do tej pory nie trafiły na front po stronie Rosjan. Możliwe że pojazdy najpierw trafią do zakładów Omsktransmasz, gdzie poddane zostaną modyfikacji i modernizacji, choćby poprzez wymianę silnika 6TD-1, na jakąś inną jednostkę napędową, np. turbinę gazową GTD-1250. Możliwe też że posłużą do budowy większej liczby hybryd oznaczonych jako T-80UE-1 (Obiekt 219AS-1), czyli zmodernizowanych do standardu T-80U kadłubów czołgów T-80B (Obiekt 219R) i T-80BW (Obiekt 219RW) z zainstalowaną wieżą czołgu T-80UD.

Reklama
Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (1)

  1. kurczak

    Podobno ukraińcy nie ponoszą strat i obecnie posiadają ze dwa-trzy razy więcej czołgów niż przed wojną( bo nie ponoszą strat a dostali z zagranicy tysiące maszyn i formują kilka armii w tym 3 pancerne jakie wiosna przeprowadza ofensywę i w 2 dni zajmą Moskwę i Petersburg, te armie pancerne będą osłaniane z powietrza przez tysiące F-16, Miragy, Gripenów i Migów-29 jakie dostali od nas) Tylko dlaczego chwalą się wysyłanymi na front czołgami wyciąganymi z głębokich rezerw jakich nawet rosjanie jeszcze nie użyli? Nawet kostek reaktywnych już im zabrakło aby tą maszynę obłożyć.

    1. Davien3

      Kurczak ten T-80 jest i tak 10x lepszy od tych T-62 i T-55 jakie Rosjanie muszą już wyciągać z tego co nazywaja magazynami sprzętu A rosjanie T-80 uzywaja od dawna i juz też im sie kończą. Więc nie histeryzuj.

Reklama