Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosyjski Grad-1 uszkodzony na Ukrainie

Autor. Dmitry A. Mottl/ Wikipedia

Ukraińscy żołnierze podporządkowani pod Siły Powietrzne zdobyli uszkodzoną samobieżną wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet. Nie jest to jednak kolejny z rzędu BM-21 Grad, a jego lżejsza wersja, która oficjalnie nie znajduje się na wyposażeniu rosyjskich wojsk.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W obwodzie chersońskim ukraińscy żołnierze zdobyli wieloprowadnicową wyrzutnię rakiet kal. 122 mm, nie jest to jednak typowy BM-21, a jego odchudzona wersja 9P138 Grad-1. Została ona stworzona z myślą o niższym szczeblu artylerii rakietowej w ZSRR. Obecnie nie znajduje się ona "w linii" armii rosyjskiej, co oznacza, że mamy do czynienia z pojazdem wyciągniętym z płytkiej rezerwy lub dostarczonym z jednostek 3 rzędu. Jest to druga udokumentowana strata Rosjan w tym typie sprzętu wojskowego, jednak samo pojawienie się kolejnego egzemplarza połączonego z coraz większymi stratami w BM-21 mogą oznaczać przywracanie do służby większej ilości tych lżejszych odmian Gradów.

Czytaj też

9P138 Grad-1 to samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakiet kal. 122 mm wdrożona na uzbrojenie wojsk ZSRR w 1974 roku. Jest to lżejsza odmiana systemu BM-21 Grad, przeznaczona dla oddziałów artylerii rakietowej dla szczebla pułkowego. Odznacza się ona użyciem innego podwozia w postaci samochodu ciężarowego Ził-131, a nie Urala-375D. Dodatkowo ma mniejszą liczbę wyrzutni rurowych/prowadnic względem standardowego Grada, wynoszącą 36 sztuk (w BM-21 to 40 sztuk). Co więcej, w tej wersji stosowane są z reguły inne typy efektorów, posiadające ten sam kaliber jednak mniejszą donośność określaną na 15 km (a nie 20 km). Mniejszą donośność pocisku rekompensuje większa głowica bojowa. Czas odpalenia pełnej salwy 36 pocisków wynosi 18 sekund. Według raportu "The Military Balance 2021" Rosjanie mają mieć w rezerwie około 420 systemów tego typu.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Komentarze (1)

 1. Sojer

  Rosjanie walczą już tylko sprzętem z rezerwy? Od 2 miesięcy nie widziałem Ukrsinców z innym sprzętem niż z NATO. Wszędzie tylko M777, M109, VAB, LMV, JLTV, Himars, T-72M. To już od dawna wojna proxy Rosja - NATO, a udajemy, że UA heroicznie się bronią. Heroicznie atakują i masakrują Rosjan, jeżeli oczywiście propaganda nie kłamie.

  1. Strażnik

   "Druga armia świata" nie daje rady jednemu z najbiedniejszych krajów Europy. Nie można się dziwić ze propaganda rosyjska szuka wymówek (wojna z NATO, ochrona ludności, teraz prawdziwa armia, kosmici).

  2. Sаilor

   W 9 miesięcy Rosja straciła więcej żołnierzy niż my mamy zawodowych w naszym wojsku. Trudno się nie cieszyć kiedy Putin niczym kiedyś Jelcyn skutecznie demilitaryzuje swój kraj. Szkoda tylko że robi to wysyłając młodych ludzi na śmierć w okopach zamiast do budki z piwem.

Reklama