Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosjanie stracili wyrzutnię S-400 na Ukrainie

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Ukraińcy na początku listopada pochwalili się zniszczeniem wyrzutni rosyjskiego systemu obrony powietrznej S-300PM1/PM2, jednak jak się okazuje, był to pojazd należący do innego kompleksu, a dokładnie S-400 zatem obecnie najlepszego rosyjskiego systemu uzbrojenia tego typu wdrożonego na stan armii.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Zniszczonym elementem systemu S-400 na Ukrainie, jest - jak podał UA Weapons Tracker - wyrzutnia 5P85SM2-01 TEL z pociskami 5V55R, błędna początkowo identyfikacja wynikała z braku dostatecznej ilości materiałów zdjęciowych/filmowych, dzięki którym udałoby się wychwycić małe różnice między bardzo podobnym pojazdem 5P85SM. Zniszczenia wyrzutni dokonano podczas jej przemieszczania, jednak do dzisiaj nie udało się określić za pomocą czego tego dokonano. Możliwe, że była to zasadzka zorganizowana przez ukraińskich specjalsów z wykorzystaniem amunicji krążącej o dostatecznym zasięgu lub ostrzału artyleryjską amunicją precyzyjną.

Czytaj też

S-400 to rosyjski system rakietowy dalekiego i średniego zasięgu przeznaczony do eliminowania środków napadu powietrznego np. myśliwców czy rakiet balistycznych. Według źródeł rosyjskich S-400 może jednocześnie namierzać i naprowadzać rakiety na sześć celów znajdujących się w odległości 40-400 km i pułapie 20-60 km. Wszedł do służby w rosyjskich siłach zbrojnych w 2007 roku. Poza Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej używają go armie Chin, Indii i Turcji, trafi zapewne również na Białoruś. Jak się jednak okazuje system tego typu, ma problem z przechwyceniem pocisków GMLRS, używanych przez zestawy M142/M270. Systemy oby typów są wykorzystywane obecnie na Ukrainie.

Reklama

Czytaj też

Autor. Ministerstwo Obrony Rosji
Reklama

Komentarze

    Reklama