Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24

Rosja przerzuca wojsko spod Chersonia do obwodu ługańskiego

WDW
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. mil.ru

Rosja przerzuca spod Chersonia do obwodu ługańskiego resztki swoich najlepszych wojsk, szczególnie jednostki powietrznodesantowe; są to dobrze przygotowani żołnierze, lecz te działania wroga nie wpłyną znacząco na sytuację na froncie - powiadomił w sobotę lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Oddziały rosyjskich spadochroniarzy wyróżniają się tym, że są zaprawione w boju i wciąż zdolne do walki. Te formacje mogą na jakiś czas wyhamować postępy ukraińskich wojsk w obwodzie ługańskim, lecz nie będą w stanie przeprowadzać operacji kontrofensywnych - poinformował Hajdaj na antenie telewizji 1+1.

Szef regionalnych władz zwrócił uwagę na fatalne przygotowanie niedawno zmobilizowanych żołnierzy przeciwnika. "To nawet nie są wojskowi, lecz mięso armatnie rzucone na front. Ci ludzie giną setkami i oddają się dziesiątkami do ukraińskiej niewoli. Nawet w ciągu kilku miesięcy nie da się przygotować cywila do udziału w tak intensywnych walkach, jak ma to miejsce na Ukrainie" - ocenił Hajdaj.

Czytaj też

Gubernator oznajmił, że władze w Kijowie odzyskały dotychczas kontrolę nad 12 miejscowościami na Ługańszczyźnie. Wyzwolone wsie znajdują się w opłakanym stanie, najeźdźcy zniszczyli tam dosłownie wszystkie domy. Niestety zdarza się, w tych ruinach wciąż przebywają ludzie. Dostarczamy im pomoc humanitarną i nie tracimy nadziei, że ci mieszkańcy jednak zechcą się stamtąd ewakuować - przyznał Hajdaj.

Kontrolowane przez ukraińskie wojska miejscowości na Ługańszczyźnie, m.in. Biłohoriwka, są położone w zachodniej części tego regionu, przy granicy z obwodem donieckim. Większość tego terytorium, w tym m.in. podbite latem przez agresora miasta Siewierodonieck i Lisiczańsk, wciąż znajdują się pod rosyjską okupacją.

Źródło:
PAP

Komentarze (2)

 1. bardzowkurzony

  Byl ostanio wywiad (chyba na Onecie- Wyrwal) z 2 czogistami Ukrainskimi to mowili ze po 2 tygdniach szkolenia dali ich do czokgow i do ataku na Cherson. I ze wiekszosc tak naprawde nauczyli sie w trakcie dzialan. DOpiro na miejscu. Mysle ze podbnie dzieje sie ze zmobilizwanymi Rosjanami. Jedni zgina inni sie ucza. Prznajmniej tak to sobie wyobrazam jako amator.

  1. Anty 50 C-cali

   opozycja bardzowkurzony - przerzucanieniem na Cherson.

 2. Orthodoks

  Co poszło nie tak, że Ukraińcy pozwolili im dać nogę za rzekę, bo ciężko uwierzyć niektórym komentatorom, że zrobili to,, w geście dobrej woli".