Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja przerzuca wojsko spod Chersonia do obwodu ługańskiego

WDW
Zdjęcie ilustracyjne
Autor. mil.ru

Rosja przerzuca spod Chersonia do obwodu ługańskiego resztki swoich najlepszych wojsk, szczególnie jednostki powietrznodesantowe; są to dobrze przygotowani żołnierze, lecz te działania wroga nie wpłyną znacząco na sytuację na froncie - powiadomił w sobotę lojalny wobec Kijowa szef władz Ługańszczyzny Serhij Hajdaj.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Oddziały rosyjskich spadochroniarzy wyróżniają się tym, że są zaprawione w boju i wciąż zdolne do walki. Te formacje mogą na jakiś czas wyhamować postępy ukraińskich wojsk w obwodzie ługańskim, lecz nie będą w stanie przeprowadzać operacji kontrofensywnych - poinformował Hajdaj na antenie telewizji 1+1.

Szef regionalnych władz zwrócił uwagę na fatalne przygotowanie niedawno zmobilizowanych żołnierzy przeciwnika. "To nawet nie są wojskowi, lecz mięso armatnie rzucone na front. Ci ludzie giną setkami i oddają się dziesiątkami do ukraińskiej niewoli. Nawet w ciągu kilku miesięcy nie da się przygotować cywila do udziału w tak intensywnych walkach, jak ma to miejsce na Ukrainie" - ocenił Hajdaj.

Reklama

Czytaj też

Gubernator oznajmił, że władze w Kijowie odzyskały dotychczas kontrolę nad 12 miejscowościami na Ługańszczyźnie. Wyzwolone wsie znajdują się w opłakanym stanie, najeźdźcy zniszczyli tam dosłownie wszystkie domy. Niestety zdarza się, w tych ruinach wciąż przebywają ludzie. Dostarczamy im pomoc humanitarną i nie tracimy nadziei, że ci mieszkańcy jednak zechcą się stamtąd ewakuować - przyznał Hajdaj.

Kontrolowane przez ukraińskie wojska miejscowości na Ługańszczyźnie, m.in. Biłohoriwka, są położone w zachodniej części tego regionu, przy granicy z obwodem donieckim. Większość tego terytorium, w tym m.in. podbite latem przez agresora miasta Siewierodonieck i Lisiczańsk, wciąż znajdują się pod rosyjską okupacją.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

 1. bardzowkurzony

  Byl ostanio wywiad (chyba na Onecie- Wyrwal) z 2 czogistami Ukrainskimi to mowili ze po 2 tygdniach szkolenia dali ich do czokgow i do ataku na Cherson. I ze wiekszosc tak naprawde nauczyli sie w trakcie dzialan. DOpiro na miejscu. Mysle ze podbnie dzieje sie ze zmobilizwanymi Rosjanami. Jedni zgina inni sie ucza. Prznajmniej tak to sobie wyobrazam jako amator.

  1. Anty 50 C-cali

   opozycja bardzowkurzony - przerzucanieniem na Cherson.

 2. Orthodoks

  Co poszło nie tak, że Ukraińcy pozwolili im dać nogę za rzekę, bo ciężko uwierzyć niektórym komentatorom, że zrobili to,, w geście dobrej woli".

Reklama