Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja: kolejne poradzieckie transportery przywracane do służby

Rosyjski kołowy transporter opancerzony BTR-60PBK.
Rosyjski kołowy transporter opancerzony BTR-60PBK.
Autor. Vitaly V. Kuzmin/Wikipedia

W serwisie X (dawniej Twitter) pojawiło się nagranie przedstawiające transport kolejowy kołowych transporterów opancerzonych BTR-60 na terenie Rosji. Są to pojazdy przywracane do służby ze składnic wojskowych.

Rosyjska armia przed inwazją na Ukrainę używała poradzieckich transporterów opancerzonych BTR-60 głównie w jednostkach dalszego rzutu i częściej widoczne były jedynie wersje specjalistyczne. Kolejne lata wojny i wynikające z nich olbrzymie straty oraz brak produkcji tego typu sprzętu przez tamtejszy przemysł (wytwarzającym jedynie kołowe bojowe wozy piechoty BTR-82A) powoduje masowe ściąganie uzupełnień ze składnic wojskowych oraz jednostek z głębi kraju. Efektem tego jest powrót do armii m.in. wycofanych przed latami i dekadami BTR-60, które pojawiają się już od wielu miesięcy epizodycznie na froncie.

Na powyższym nagraniu widzimy transport kolejowy znajdujący się gdzieś na terenie Federacji Rosyjskiej, na którym przewożone są właśnie transportery opancerzone BTR-60. Pochodzą one najprawdopodobniej ze składnic sprzętowych i trafią do zakładów remontowych, a następnie na front. Pozwolą one na zastąpienie części strat, ponoszonych różnego typu pojazdach przeznaczonych do transportu piechoty na front.

Samo nagranie pochodzi z połowy grudnia. Rosjanie mieli przed inwazją posiadać około 700-800 BTR-60 w linii, zaś rezerwę określano na 1300-1500 wozów wraz z BTR-70. Nie jest wiadome, w jakim stanie technicznym są te pojazdy, jednak ich liczba jest na tyle duża, że będą one stanowić przez pewny czas źródło uzupełnień.

Reklama

BTR-60 to radziecki kołowy transporter opancerzony opracowany w drugiej połowie lat 50. XX wieku jako następca BTR-152. Początkowo uzbrojenie główne stanowił jeden z trzech rodzajów karabinów maszynowych SGMB/PKT/PKB kal. 7,62 mm czy nawet DSzK 1938/46 kal. 12,7 mm. Jednak z czasem w kolejnych wersjach postawiono na duet karabinu maszynowego PKT 7,62 mm i wielkokalibrowego KPWT kal. 14,5 mm.

Zapas amunicji w tej konfiguracji wynosi odpowiednio 500 oraz 3000 nabojów. Pojazd napędzają dwa silniki GAZ-40P o łącznej mocy 180 KM. Umożliwia to ważącemu 10 300 kg pojazdowi osiągnięcie prędkości maksymalnej 80 km/h oraz uzyskanie zasięgu około 500 km. Załoga BTR-60 w zależności od wersji składa się z dwóch lub trzech osób, zaś w przedziale desantu mieści się od 8 do 14 żołnierzy. Są oni chronieni przez pancerz o grubości 5-10 mm. Obecnie pojazdy tej rodziny (w różnych wersjach) są używane przez kraje takie jak m.in. Bułgaria, Ukraina, Rosja, Syria, Kuba, Algieria czy Egipt.

BTR-60PB (zdjęcie poglądowe).
BTR-60PB (zdjęcie poglądowe).
Autor. Mike1979 Russia/Wikipedia
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (3)

  1. radziomb

    to mówicie że na tych BTR 60 Rosja wycofywała się z afganistanu i będzie powtórka z historii?

    1. Chyżwar

      Lepsze te zabytki od ciężarówki chroniącej jeno plandeką. Jak się nie ma co się lubi, to się musi co się ma.

    2. skition

      Do Chyżwar.Zlom to złom , który nadaje się jedynie do muzeum ale ile można mieć obiektów muzealnych.Nigdy nie rozumiałem miłośników złomu 35 lat+ i nigdy nie zrozumiem.

  2. user_1050711

    @Skition. Syryjczycy targują się. Na ich miejscu postępowałbym identycznie.

    1. kurczak

      Pytaniem jest tylko czy uzgadniają cenę z wycofanie rosjan czy za pozostanie.Oraz kto za co będzie płacił.

    2. skition

      Owszem. Na dodatek ten złom jest Rosji niepotrzebny w przeciwieństwie do Ukrainy.

  3. user_1050711

    A po ich "wyczerpaniu" się, wliczając wielokrotne naprawy i pochówki kolejnych załóg, Rosja ściągnie sobie "używki" npl z Syrii, Kuby, Algerii i Egiptu. Przy tym "stary" czy "nowy", nieal jednakowo odporne czy nieodporne będą na ataki dronów, tj do wytrzymałości siatki nad pojazdem i po jego bokach. A Rosja owe używki odzyska niemal bezkosztowo, tamtym krajom oferując jakieś technologie, które i tak już ma od dawna. Jak ostatnio Korei. I tak wojna ta spokojnie jeszcze kilka lat może potrwać. W międzyczasie powstanie także masowa produkcja APS przeciwdronowych i przeciw PPK, działających w całej półsferze (klepię o tym od dawna). I pozstanie co ? - artyleria precyzyjna. Czyli pociski, których produkcji wciąż nawet nie rozpoczynamy my, Polacy ! Czyżby aż tak trudne jest to wszystko do przewidzenia ?

    1. skition

      Ewakuacja z Syrii została zablokowana przez nowy rząd syryjski.

    2. Papiesh

      @user_1050711 Ciekawe co na to rosyjska demografia i gospodarka?

    3. radziomb

      czekamy na porażkę rosji w nadniestrzu w tym roku

Reklama