Reklama

Wojna na Ukrainie

Rosja finansuje wojnę na Ukrainie pożyczkami

Autor. Mil.ru

W związku z prowadzoną na Ukrainie wojną wzrastają rosyjskie wydatki zbrojeniowe, które w 2023 roku mają być o ponad 40 proc. wyższe, niż pierwotnie planowano; te wydatki są w coraz większym stopniu finansowane poprzez emisję długu - powiadomiło w sobotę brytyjskie ministerstwo obrony.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że 16 listopada Rosja przeprowadziła największą w historii emisję długu w ciągu jednego dnia, pozyskując 820 mld rubli (13,6 mld dolarów).

"Jest to ważne dla Rosji, ponieważ emisja długu stanowi kluczowy mechanizm podtrzymywania wydatków na obronę, które znacznie wzrosły od czasu inwazji na Ukrainę. Deklarowane przez Rosję wydatki na +obronę narodową+ na 2023 rok planowane są na około 5 bln rubli (84 mld USD), co stanowi wzrost o ponad 40 proc. w stosunku do wstępnego budżetu na 2023 rok, ogłoszonego w 2021 roku. Emisja długu jest kosztowna w okresach niepewności" - czytamy komunikacie resortu.

Reklama

"Wielkość tej aukcji z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazuje na to, że rosyjskie ministerstwo finansów postrzega obecne warunki jako względnie korzystne, ale przewiduje coraz bardziej niepewne środowisko fiskalne w przyszłym roku" - oceniło brytyjskie ministerstwo. (PAP)

Reklama

Komentarze (3)

 1. szczebelek

  Chiny i Oligarchowie zrobili swoje...

 2. Orthodoks

  To gdzie te rezerwy w złocie i walutach mające zapewnić Moskwie spokojną przyszłość mimo wszelkich kryzysów? Sankcje nie działają? Poradzimy sobie bez europejskiego rynku na kopaliny? Kraj śpi na bogactwach wszelkiej maści i po kilku miesiącach operacji specjalnej, nawet nie wojny, ogłasza mobilizację powszechną, przestawia gospodarkę na wojenne tory i pożycza kasę na armię. Druga armia świata z nieprzebranymi magazynami w rezerwie..Cóż za piękna katastrofa.

 3. Eckard Cain

  Kto kupił ten dług [obligacje lub inne papiery dłużne]? Czy to dług wewnętrzny czy Rosja pozyskuje kapitał z zagranicy? Jak można zatrzymać ten mechanizm? To są pytania na które chciałbym poznać odpowiedź...

  1. bardzowkurzony

   A czy to nie podbnie jak u nas mialo byc? Obigacje? Kto mial kupic?

Reklama