Reklama

Wojna na Ukrainie

Republika Korei zwiększa pomoc humanitarną dla Ukrainy

Autor. Valentin Janiaut/flickr/CC BY 2.0

Potępiamy łamiącą prawo międzynarodowe rosyjską inwazję i zwiększymy pomoc humanitarną dla Ukrainy - zapowiedział w niedzielę prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol w Phnom Penh podczas Szczytu Azji Wschodniej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Według oficjalnego stanowiska rządu południowokoreańskiego państwo nie wspiera Ukrainy dostawami śmiercionośnej broni.

Amerykańskie media informowały jednak w czwartek, że Seul negocjuje z Waszyngtonem sprzedaż 100 tys. pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm, które miałyby następnie trafić na Ukrainę. Taka amunicja jest używana przez armię ukraińską w przekazanych jej zachodnich systemach artyleryjskich. Dostawa tej wielkości wystarczyłaby Ukrainie na kilka tygodni intensywnych walk.

Reklama

"Aby uzupełnić braki w zapasach amunicji 155 mm w USA, trwają negocjacje między Waszyngtonem a firmami koreańskimi w sprawie eksportu amunicji. Odbywa się to przy założeniu, że USA są użytkownikiem końcowym" – brzmi oficjalny komunikat Seulu w tej sprawie.

Czytaj też

W październiku prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol, zapewniał, że Seul nie dostarczył żadnej śmiercionośnej broni Ukrainie. Zadeklarował to w następstwie ostrzeżeń prezydenta Putina, że taka decyzja zniszczy stosunki dwustronne.

„Będąca sojusznikiem USA Korea Południowa starała się unikać antagonizowania Rosji, zarówno ze względów ekonomicznych, jak i z powodu wpływu, jaki Moskwa może mieć na Koreę Północną" – zwraca uwagę Reuters.

Pod koniec września czeskie media informowały także o sprzedaży przez Koreę Płd. przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Chiron. Zakupione przez USA za ok. 3 mld dolarów uzbrojenie miałoby trafić przez Czechy na Ukrainę. Informacja nie została oficjalnie potwierdzona przez władze Czech, Korei Płd. lub USA.

Południowokoreański przywódca podkreślił również w niedzielę w Phnom Penh konieczność zagwarantowania wolności żeglugi na Morzu Południowochińskim.

Czytaj też

W stolicy Kambodży trwa coroczny szczyt Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN). W niedzielę odbywa się też Szczyt Azji Wschodniej, w którym biorą udział przywódcy krajów ASEAN (Kambodży, Indonezji, Laosu, Birmy, Singapuru, Malezji, Tajlandii, Filipin, Wietnamu i Brunei), a także Australii, Chin, Indii, Japonii, Nowej Zelandii, Rosji, Korei Płd. i USA

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. Mondry015

    Prezydent Korei mówi sklep z zabawkami robi się pusty , dlatego potrzebuje pilnie sprzedać APR1400 blok elektrowni atomowej za 3,2mld USD , żeby mieć kasę na export zabawek

Reklama