Reklama

Wojna na Ukrainie

Pojazd amerykańskich kontraktorów pojechał na Ukrainę

Amerykański pojazd minoodporny Grizzly MRAP.
Amerykański pojazd minoodporny Grizzly MRAP.
Autor. Stan F/Flickr

Ukraińcy pozyskali dla swoich żołnierzy amerykańskiej produkcji pojazd minoodporny Grizzly MRAP, opracowany przez prywatną firmę wojskową Blackwater (obecnie Academi).

Działania związane z pozyskaniem tego specyficznego pojazdu podjęła rodzina zmarłego ukraińskiego żołnierza Andrieja Seniwa. To m.in. ona sfinansowała jego zakup, bez wsparcia dodatkowych środków z różnego typu organizacji charytatywnych, czy wolontariatów. Udało się tego dokonać przy wsparciu ukraińskiej diaspory w USA, a wóz ma dotrzeć do obwodu iwanofrankowskiego. Po dotarciu na teren Ukrainy wóz ten zostanie doposażony w m.in. system zagłuszający T-7/350 Watt, aby zwiększyć jego ochronę przed wrogimi bezzałogowcami. W tym celu została założona zbiórka, której celem jest zebranie 235 000 hrywien (ponad 22 000 złotych). Po tym zostanie on przekazany żołnierzom ze 109. batalionu 10. Brygady Szturmowej Armii Ukraińskiej „Edelweiss”, gdzie służył wspomniany Andrij Seniw. Tym samym wóz powstały z myślą o działaniu w Iraku i Afganistanie pojedzie na wojnę, która dała MRAP-om drugie życie, chociaż będzie pełnić teraz funkcję pojazdu ewakuacji medycznej.

Grizzly MRAP to amerykański opancerzony pojazd minoodporny opracowany na potrzeby US Army przez prywatną firmę wojskową Blackwater w ramach programu MRAP II, lecz - ostatecznie - odrzucony przez amerykańskie siły zbrojne. Opancerzenie wozu wykonane ze stali AR500 ma zapewniać załodze ochronę przed amunicją kal. 12,7 mm , zaś szyby wykonane ze wzmocnionego szkła przed pociskami kal. 7,62 mm. Dno kadłuba zaprojektowano w układzie V pozwalającym na rozproszenie spod nim siły wybuchu min. Wnętrze kadłuba pokryte zostało wykładziną ArmorThane, która ma zmniejszać ryzyko powstawania odprysków. Pojazd występuje w układzie 4x4/4x2 oraz 6x6. Załogę stanowią dwie osoby, zaś desant może wynieść do ośmiu żołnierzy.

Reklama

Uzbrojenie pojazdu może stanowić uniwersalny lub wielkokalibrowy karabin maszynowy zamontowany na obrotnicy, lub w zdalnie sterowanym module uzbrojenia. Za napęd tego ważącego w (zależności od konfiguracji) około 18-22 ton pojazdu odpowiada silnik wysokoprężny Caterpillar o mocy 300-330 KM pozwalający na rozpędzenie go do 105 km/h. Zasięg operacyjny Grizzly’ego określono na 600 km. Silnik sprzężony jest z sześciobiegową automatyczną skrzynią biegów Allison. Nie jest znana liczba wyprodukowanych tego typu pojazdów, chociaż potwierdzono ich rozmieszczenie przez Blackwater w Iraku.

Czytaj też

Pojazd minoodporny Grizzly MRAP w układzie 6x6.
Pojazd minoodporny Grizzly MRAP w układzie 6x6.
Autor. Brian Reynolds/Flickr
Reklama

Komentarze (3)

  1. młodygrzyb

    Od razu uprzedzę wszelkich mądrali broniących niemieckich korzeni "ukraińskie"j jednostki. Альпійський чорношкірий- to jest szarotka alpejska po ukraińsku.

  2. młodygrzyb

    „Edelweiss”.................. no, no.

  3. skition

    To Academy nie che jeździć w najlepszym pojeździe zdaniem sztabu generalnego czyli w BMP1?

Reklama