Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwszy Black Hawk na Ukrainie [WIDEO]

Black Hawk Ukraine
Ukraiński Black Hawk i operatorzy jednostki specjalnej wywiadu wojskowego podczas treningu.
Fot. HUR MOU

„Mając doświadczenie w obsłudze Mi-8 i Mi-24, polecieliśmy Black Hawkiem pierwszego dnia, kiedy go otrzymaliśmy. Po prostu usiedliśmy i polecieliśmy" – mówi ukraiński pilot śmigłowca UH-60A Black Hawk należącego do Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy. Jak informuje pierwszy pilot śmigłowca Black Hawk, jego maszyna bierze już czynny udział w działaniach wojennych, również na terytorium wroga.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Główny Zarząd Wywiadu (ukr. Головне управління розвідки – Hołowne Uprawlinnia Rozwidki - HUR) Ministerstwa Obrony Ukrainy, który posiada własne jednostki specjalne odpowiedzialne m. in. za działania rozpoznawcze i dywersyjne za linią frontu jest na Ukrainie pierwszym użytkownikiem co najmniej jednego śmigłowca Black Hawk. Informacje na ten temat pojawiały się już kilka miesięcy temu, natomiast HUR potwierdził je w lutym, publikując m. in. zdjęcia posiadanej maszyny.

Czytaj też

Obecnie został opublikowany pierwszy materiał wideo, który pokazuję maszynę podczas ćwiczeń jednostki specjalnej HUR w zakresie lądowanie grup bojowych na polu walki, ewakuację, użycia lin desantowych, a także lotów nocnych – jak czytamy w oficjalnych materiałach.

YouTube cover video

Na materiale widać, że śmigłowiec Black Hawk otrzymał oznaczenia szybkiej identyfikacji w postaci dwóch białych pasów na belce ogonowej oraz dużej flagi Ukrainy na drzwiach i symbolu sił powietrznych na osłonie silnika. Na nosie maszyny znalazło się miejsce na nieco zmodyfikowane godło Lotnictwa Rozpoznania Wojskowego Ukrainy – Sowę z oderwanymi dwiema głowami rosyjskiego orła w szponach. Jednocześnie maszyna nosi nadal oryginalne malowanie pierwotnego użytkownika, z charakterystycznymi białymi i ciemnoniebieskimi elementami dekoracyjnymi na całym kadłubie.

Dzięki temu już na zdjęciach z lutego udało się nam ją zidentyfikować jako UH-60A Black należący wcześniej do amerykańskiej firmy Ace Aeronautics, która przekazała maszynę Ukrainie. Śmigłowiec pochodził z zapasów US Army, która wycofała go ze służby klika lat temu i sprzedała firmie zajmującej się m. in. nowoczesną awioniką i systemami pokładowymi śmigłowców. Maszyna nosi nazwę własną „MAESTRO" a na jej pokładzie zainstalowano nową, w pełni cyfrową awionikę firmy Ace Aeronautics.

Czytaj też

Ukraińskie załogi chwalą sobie amerykańską maszynę, podkreślając jej znaczną przewagę nad dotychczas przez nich używanymi śmigłowcami poradzieckimi. Black Hawk jest zgodnie z ich wypowiedziami wielokrotnie bardziej zwrotny niż Mi-8, znacznie bardziej sterowny i wygrywa pod względem prędkości lotu. Maszyna może pozostawać w powietrzu przez około trzy godziny i z łatwością pokonać dystans ponad 600 kilometrów. „Śmigłowiec imponuje niezawodnością, łatwością obsługi i przeżywalnością bojową" – mówi mechanik pokładowy.

„W ciągu ostatniego roku poziom umiejętności naszych pilotów ogromnie wzrósł. Obecnie Ukraina mogłaby z łatwością przyjąć około stu śmigłowców wielozadaniowych Black Hawk, około 50 śmigłowców szturmowych Apache i około 40-60 śmigłowców transportowych Chinook. Taką liczbę moglibyśmy przyjąć przy minimalnym czasie na przeszkolenie naszych pilotów" – zapewnia pierwszy pilot śmigłowca Black Hawk służącego Siłom Zbrojnym Ukrainy.

Czytaj też

Komentarze (2)

 1. PPPM

  Ukraina mogłaby przyjąć.... Czy oni na prawdę myślą, że wszystko im się należy, bo tak chcą? Z drugiej strony, po wojnie, Ukraina będzie musiała dokonać redukcji typów uzbrojenia, bowiem bez pomocy darczyńców utrzymać się takiej różnorodności nie da. Nikt tez nie będzie chciał dawać za darmo, a Ukrainy przez dziesiątki lat na poważne zakupy stać nie będzie. Jakiś czas, będą mogli kanibalizować, ale z czasem i to źródło części się wyczerpie. Warto już o tym pomyśleć.

  1. Carolus

   Tak. Należy im się, bo bronią Europy i płacą za to własną krwią.

  2. PolskiPolak

   Pomoc pomocą, ale Polski nie stać na tak wielkie datki. Myślisz, że w jakim stanie mamy Polską armie, bo gorzej niż za komuny jest. Tak się skłąda, że Ukraina broni własnych terenów a nie myśli o tym aby wojna nie przedostała się do Europy.

  3. Leśny Dziadek

   Tak, należy im się. Wszystko i jeszcze więcej, oni walczą za nas między innymi.

 2. młodygrzyb

  Pomyśleć że aby z takiego Mi-8 przesiąść się na takiego R-44 potrzeba poświęcić parę godzin(8) na teorię i parę na praktykę (5)......... .