Reklama

Wojna na Ukrainie

Pierwsza prezentacja Skynexa na Ukrainie

Jednostka ogniowa systemu obrony powietrznej Skynex w Siłach Powietrznych Ukrainy.
Jednostka ogniowa systemu obrony powietrznej Skynex w Siłach Powietrznych Ukrainy.
Autor. Повітряне командування "Захід" Повітряних Сил ЗС України/Facebook

Ukraińskie Dowództwo Powietrzne Zachód opublikowało pierwszy film przedstawiający rozmieszczony na terenie Ukrainy element systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex. Niemcy dostarczyły łącznie dwa tego typu zestawy.

Film został opublikowany z okazji Dnia Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy i miał na celu przedstawienie części uzbrojenia wykorzystywanego przez tę formację. Widzimy na nim po raz pierwszy rozmieszczony już element jednostki ogniowej systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex. Wiemy o dostarczeniu dwóch tego typu zestawów na Ukrainę w ramach niemieckiej pomocy wojskowej w styczniu i kwietniu tego roku (chociaż najpewniej jego pierwsze elementy były już dostarczone w kwietniu zeszłego roku, tudzież były testowane przed oficjalnym przekazaniem). Oprócz tego niemiecki kanclerz Olaf Scholz w trakcie inauguracji 60. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, ogłosił dostarczenie kolejnych dwóch tego typu systemów.

Jak widzimy, jednostka ogniowa jest umieszczona na betonowej podstawie, zatem służy zapewne do ochrony określonej infrastruktury, a nie pełni funkcji mobilnej osłony przeciwlotniczej, mimo możliwości osadzenia jej na samochodzie ciężarowym RMMV 6x6/8x8. Skynex nie jest jedynym naziemnym systemem obrony powietrznej, jaki został pokazany na wspomnianym filmie. Oprócz niego widoczne są wyrzutnie zestawów S-300, IRIS-T SLM oraz lufowe konstrukcje przeciwlotnicze w postaci eks-jordańskich Cheetah PRTL kal. 35 mm, czeskich MR-2 Victor, których dostawa została zrealizowana w lipcu oraz ZU-23-2 posadowionego na samochodzie ciężarowym Ził-131. Kwestię uzbrojenia tej formacji domykają samoloty bojowe jak myśliwce MiG-29 oraz Su-27. Cały materiał filmowy można obejrzeć poniżej.

Skynex to system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu opracowany przez niemiecką spółkę Rheinmetall Air Defence i po raz pierwszy publicznie zaprezentowany na paryskich targach Eurosatory 2016. Składa się z bezzałogowego modułu wieżowego Skyranger uzbrojonego w armatę automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, systemu dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowej stacji radiolokacyjnej X-TAR3D. Armata z szybkostrzelnością teoretyczną 1050 strz./min. może skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów w odległości do 4000 metrów. Z kolei radar może wykrywać cele w zależności od ich typu w odległości od 25 do 55 km. Dzięki temu system może skutecznie zwalczać niewielkie cele typu C-RAM (w tym drony, pociski manewrujące czy pociski moździerzowe), zapewniając kompleksową obronę powietrzną bardzo krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Skynex umożliwia integrację urządzeń radarowych różnych producentów, co podkreśla jego elastyczność dla potencjalnego klienta. System oferuje również dużą swobodę w zakresie efektorów, umożliwiając integrację wielu różnych zaawansowanych rodzajów broni przeciwlotniczej. Jedynym warunkiem jest posiadanie własnej jednostki śledzącej. Oprócz pojedynczych czujników i efektorów, istniejące systemy obrony powietrznej, takie jak rodziny Skyshield i Skyguard, mogą zostać wbudowane w nową architekturę jako jednostki ogniowe. W oddalonym centrum dowodzenia i kierowania ogniem rozpoznana sytuacja powietrzna jest przedstawiana na mapie wraz z czujnikami i efektorami rozmieszczonymi w terenie, co upraszcza przydzielanie celów dla środków obrony przeciwlotniczej podłączonych do systemu.

System obrony powietrznej Skynex osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego RMMV 8x8.
System obrony powietrznej Skynex osadzony na podwoziu samochodu ciężarowego RMMV 8x8.
Autor. Damian Ratka/Defence24
Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (5)

  1. Anty 50 C-cali

    Skoro jedna jednostka ogniowa Skynex jest "przybetonowana", to pozostałe 7 raczej nie bronią piechoty w okopach. Narzeka, na "wybombardowywanie" przez bomby szybujące, skoro ten terminator rozwala - podobno - nawet granaty moździerzy, to dlaczego nic nie robi krzywdy takiej bombie.! Spada przecież również balistycznie, rozklada nawet skrzydełka sporej rozpiętości. !! Jak nie są z styropianu , ostatnio modnego, to niemiecki radar powinien wykryć!!? No chyba że wykrywa, ale drony dostarczane jedwabnym szlakiem, które to stanowią/stanowiły nawet z 70 % tego co jaskiniowcy bocznej odnogi ewolucji rzucają na miasta Ukrainy

  2. skition

    2 szt. to jak kwiatek do kozucha..Powinno ich być co najmniej 2 000 sztuk.

  3. Granat

    Ten system jest potrzebny naszemu wojsku. MON powinien zamówić setkę albo dwie, jak trzeba to poświęcić inny bezużyteczny sprzęt jak 500 Himarsów, KLTV czy FA-50. Skynex będzie chronił czołgi przed dronami i Lancetami, a piechotę przed pociskami moździerzowymi.

  4. Anty 50 C-cali

    ......raptem rok temu w październiku dowiaduję się, że..."Według nieoficjalnych informacji jeden z nich miał już trafić do naszego wschodniego sąsiada. Każdy system składa się z czterech modułów wieżowych Skyranger z armatą automatyczną Oerlikon Revolver Gun Mk3 kal. 35 mm, które uzupełnia system dowodzenia i kontroli z głowicą optoelektroniczną Skymaster oraz trójwymiarowa stacja radiolokacyjna X-TAR3D. Oprócz samego systemu do użytkownika dostarczone zostaną także samochody ciężarowe RM'...No, ok , po niemiecku, 4 lufy 35-tki + głowica + radar, tyle że ten RenMetal (to Ci "od naszych" Leo-2PL, którzy zabronili wymiany - radyjek?) dostał zamówienie chyba w grudniu 2022

  5. Anty 50 C-cali

    Rok temu ; ..."W grudniu zeszłego roku niemiecki Rheinmetall poinformował o otrzymaniu zamówieniu od nieokreślonego klienta na dwa systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Skynex o wartości około 182 mln euro. Dość szybko okazało się, że jest nim Ukraina, która już w kwietniu miała otrzymać pierwszy tego typu system (lub jego elementy)"....koszty miała pokryć Republika federalna Niemiec. Przegląd prasy w sierpniu 2024 donosi o planowanym szybkim końcu wojny. Czytaj ; w grudniu 2022 szkop zamawia, minęła jedna zima z Drugą. Dowództwo "Zachodnie".....pokazuje "zabetonowany" jeden Skynex. Raczej nie broni tych w okopach, przed moździerzami. Ni przed dronami....

Reklama