Reklama

Wojna na Ukrainie

Niemcy z kolejnym dostarczonym pakietem pomocy dla Ukrainy

Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann
Fot. Bundeswehr/Carsten Vennemann

Niemieckie ministerstwo obrony poinformowało o dostarczeniu na Ukrainę kolejnego pakietu wsparcia wojskowego. Wśród pojazdów, jakie trafiły na Ukrainę są m.in. bojowe wozy piechoty Marder 1A3, pojazdy rozminowujące oparte o wozy WiSENT 1, czy drony rozpoznawcze RQ-35 Heidrun.

Reklama

Nowy pakiet dostarczonej (warte podkreślenia) pomocy obejmuje szeroki zakres sprzętu wojskowego w tym bojowych wozów piechoty, amunicji artyleryjskiej, dronów rozpoznawczych, pojazdów logistycznych, czy amunicji strzeleckiej. Jest to realizacja obietnic z wcześniejszych miesięcy jak chociażby styczniowego zamówienia dla Ukrainy wozów wsparcia WiSENT 1 wyposażonych w pługi do wykopywania min typu FWMP (Full Witdh Mine Plow). Wśród dostarczonego sprzętu dla Ukrainy można wymienić m.in.:

Reklama
  • 20 bojowych wozów piechoty Marder 1A3;
  • 2 wozy saperskie Wisent 1;
  • 20 dronów rozpoznawczych RQ-35 Heidrun;
  • 1 ciągnik siodłowy HX81 (przeznaczony do zestawów niskopodwoziowych);
  • 3 ambulanse oparte o Mercedes-Benz Unimog;
  • 10 systemów wykrywania dronów;
  • 3000 sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm;
  • 1 500 000 sztuk amunicji strzeleckiej.
Reklama

Czytaj też

Marder 1A3 to modernizacja niemieckiego bojowego wóz piechoty Marder 1 wdrożona pod koniec lat 80. XX wieku przez firmę Rheinmetall AG dla Bundeswehry. Uzbrojenie główne stanowi dalej armata automatyczna Rheinmetall MK 20 Rh-202 kal. 20 mm, sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm. Jednostka ogniowa w przypadku armaty wynosi 202 naboje, zaś do kaemu zapas amunicji wynosi 5000 pocisków. Do zwalczania celów ciężko opancerzonych wóz może zostać wyposażony w wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych MILAN. Armata nie ma stabilizacji, jednak wóz jest wyposażony w kamerę termowizyjną.

Czytaj też

Pancerz wozu w tym wariancie został pogrubiony względem poprzednich, zapewniając ochronę załodze przed ostrzałem amunicją podkalibrową APDS DM 43 kal. 20 mm od przodu kadłuba. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU MB 833 Ea-500 o mocy 591 KM, pozwalający na rozpędzenie pojazdu do 65 km/h. Obecnie tego typu wozy znajdują się na stanie armii takich krajów jak Niemcy, Grecja, Chile, Indonezja, Jordania i teraz Ukraina.

Czytaj też

Bojowy wóz piechoty Marder
Bojowy wóz piechoty Marder
Autor. Bundeswehr/ Christoph Loose

WiSENT 1 to rodzina pojazdów wsparcia będąca wersją rozwojową wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 2, zatem bazującą na podwoziu czołgów Leopard 1. Powstały one w celu poprawienia zdolności wspierania czołgów Leopard 2, które stawały się zbyt ciężkie dla dotychczas używanych pojazdów zabezpieczenia. Charakteryzują się one osłoną balistyczną na poziomie 5 oraz przeciwminową na poziomie 3 według normy STANAG 4569, jednak można ją zwiększyć poprzez implementację pancerza dodatkowego. Jednostkę napędową pojazdu stanowi silnik o mocy 938 KM, zatem o większej wydajności niż bazowy MTU MB 838 CaM 500 cechujący się mocą 830 KM. Pozwala to rozpędzić ważący około 45 ton pojazd do 62 km/h. Pojazdy WiSENT 1 w zależności od wersji posiadają trał przeciwminowy, ramię dźwigu mogącego podnieść do 30 ton, koparkę lub lemiesz.

Czytaj też

Wśród pojazdów przekazywanych Ukrainie w duńskim pakiecie mogą znaleźć się wozy/czołgi saperskie jak PNMIRK (zmodernizowany Wisent 1).
Wśród pojazdów przekazywanych Ukrainie w duńskim pakiecie mogą znaleźć się wozy/czołgi saperskie jak PNMIRK (zmodernizowany Wisent 1).
Autor. Ronny Benjamin Vossen Rasmussen/Wikipedia
Reklama

Komentarze (5)

  1. Nabosaka

    wercik, gdzie jesteś? {Pisałeś że te dostawy to fikcja.

  2. szczebelek

    Ile razy można pisać o tym samym pakiecie, bo to jest ten sam z początku tygodnia.... Potem ktoś może odnieść wrażenie, że Niemcy wysyłają multum sprzętu...

    1. Jameson

      I będzie to prawidłowe odczucie. Niemcy są na drugim miejscu, po USA, w pomocy udzielonej Ukrainie .... a tacy źli podobno

    2. Davien3

      Bo wysyłają wbrew temu co ci się przyśniło

    3. xdx

      Bo Niemcy aktualizują tygodniowo listę ich dostaw dla Ukrainy - wiec jest co pisać.

  3. rwd

    To wszystko za mało, Ukraina żeby przetrwać musi dostawać sprzęt i amunicję co tydzień a i tak nie wiadomo czy to wystarczy przy masowych ucieczkach Ukraińców przed poborem. Przy długoletniej wojnie i dużych stratach w zabitych i rannych demoralizacja wojska i cywilów będzie nie do uniknięcia. My też mamy problem, bo wkrótce broń z Ukrainy i uzbrojeni Ukraińcy pojawią się w Polsce, skoro jesteśmy krajem frontowym, to trzeba być na to przygotowanym.

  4. zygix

    Polska też powinna przedstawić nowy pakiet pomocy dla Ukrainy. Oczywiście pociski różnego kalibru,głównie resztki z czasów Układu Warszawskiego, do tego pojazdy na bazie UAZ,Kraz,Kamaz etc BWP1 ,(pozbyć się ich w cholerę), wszystkie (poradzieckie) MiG-29 , SU-22 a nawet naście Iskier dla bliskiego wsparcia,które mogły przenosić podwieszane npr czy bomby..Czajniki pomału też się pozbywać,tak jak Zuzanny,Grady i Dany.. wypieprzyć ten "wschodni" badziew..

    1. DartAndreas

      Z wszystkim się zgodzę, oprócz Iskier. TS-11 Iskra jest już można by powiedzieć zabytkiem i jako taki powinny wszystkie pozostałe egzemplarze pozostać w kraju, odrestaurowane i przekazane do muzeum.

  5. Franek Dolas

    Jedna pomóc dziesięć razy opisana jest równa dziesięciokrotniej pomocy. Czytając niektóre teksty na D24 ma się wrażenie że ośmiorniczki zdobyły tam sporo przyczółków.

Reklama