Reklama

Wojna na Ukrainie

NATO dostarczy amunicję Ukrainie za ponad miliard euro (i nie tylko)

Pociski artyleryjskie kaliber 155 mm stosowane w armato haubicach samobieżnych AS90.
Pociski artyleryjskie kaliber 155 mm stosowane w armato haubicach samobieżnych AS90.
Autor. Cpl Timothy Jones/MOD/OGL v1.0

Agencja NATO ds. Wsparcia i Zamówień (NSPA) podpisała umowę o wartości 1,1 mld euro na dostawę około 220 000 pocisków artyleryjskich kal. 155 mm w ramach pomocy Ukrainie lub w celu uzupełnienia zasobów państw członkowskich.

Umowa została podpisana we wtorek na terenie kwatery głównej NATO (Bruksela) i zakłada zamówienie około 220 000 sztuk amunicji artyleryjskiej kal. 155, które to zostaną częściowo przekazane Ukrainie w ramach pomocy udzielanej Kijowowi przez państwa członkowskie. Agencja podpisała kontrakt w imieniu kilku niewymienionych krajów wchodzących w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego. Częściowo pozyskane środki bojowe będą także przeznaczone jako uzupełnienie magazynów państw, które dotychczas wspierały Ukrainę tożsamymi z zamówionymi efektorami odłamkowo-burzącymi (np. Polska czy Niemcy). Pierwsze dostawy spodziewane są jednak dopiero pod koniec 2025 roku. Za ich realizację jak podaje Reuters, ma być odpowiedzialny francuski koncern zbrojeniowy KNDS Nexter oraz niemiecka firma Junghans.

„Wojna na Ukrainie stała się bitwą na amunicję” – powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na ceremonii podpisania porozumienia w siedzibie sojuszu w Brukseli.

YouTube cover video

Wydarzenie to jest pokłosiem szczytu NATO w Wilnie z lipca 2023 roku, kiedy to szefowie państw zatwierdzili plan działań w zakresie produkcji obronnej (DPAP) opracowany przez Konferencję Krajowych Dyrektorów ds. Uzbrojenia (CNAD). Oprócz amunicji kal. 155 mm zamówione zostały zapalniki do pocisków wykorzystywanych w systemach artyleryjskich PzH 2000 oraz CAESAR, które to są wykorzystywane zarówno przez Ukrainę, jak i państwa NATO jak Niemcy, Francję, Włochy, Chorwację czy w przyszłości Litwę oraz Czechy.

Reklama
Ten nowy kontrakt pokazuje, że wypróbowane i przetestowane struktury NATO na rzecz wspólnych zamówień przynoszą rezultaty. Odkąd w lipcu zeszłego roku uzgodniliśmy Plan Działań NATO w zakresie produkcji obronnej, NSPA uzgodniła kontrakty o wartości około 10 miliardów dolarów. Stanowi to znaczący impuls dla naszego transatlantyckiego przemysłu obronnego, zapewniając jednocześnie, że dysponujemy odpowiednimi siłami, zdolnościami i amunicją. Chcę podziękować pani Cummings oraz Agencji Wsparcia i Zamówień NATO za wszystko, co robią, aby było to możliwe.
Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg
Reklama

Czytaj też

Węgierska PzH 2000.
Węgierska PzH 2000.
Autor. Magyar Honvédség
Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (8)

  1. pawelv

    Jasno widać że zarobią Niemcy i Francja . Znając życie to jeśli Ukraińcy dostaną większą ilość amunicji na raz to oczywiście zgromadzą ją w jednym miejscu ( żeby logistyka miała łatwiej i żeby było taniej ) , a ruscy oczywiście efektownie ją wysadzą jak wielokrotnie się zdarzało

    1. Anty 50 C-cali

      ...zarobią, jasne, dlatego France blokowali interes. Jak spodziewane---dostawy dotrą....na koniec 2025. A że russcy nie wszystko, co przechodzi prawie co tydzień "wysadzają" to widać na przykładzie przyczółków na LEWYM ! brzegu Dniepru.

  2. Odyseus

    Czyli 5000 $ /szt. a według przekazów z Estonii czy Wlk. Brytanii Rosjanie robią za 600 $/ szt. i do tego w mln szt. rocznie ja rozumiem że zakłady państwowe , tańsze materiały , tańsza robocizna, tańszy prąd itd. no ale bez jaj że jest taka różnica - ktoś tu całkiem się nie źle dorabia na tym całym interesie

    1. Anty 50 C-cali

      w tej odysei ko(s)micznej, potwierdzę że słyszałem o Tych cenach od krewniaka co "robi dla ZM Tarnów". Zawsze odpowiadam, niegrzecznie, co "robi" Tę różnicę 155mm do...152, milimetry - 3. Ale kanał - VchK - OGPU , płakał w sierpniu - gdy pod Robotyne pchały się Strykery na specznaz ; 1. przestarzałe rozpoznanie prowadziło do 2. Przegrywania WALKI KONTRBATERYJNEJ = 3 .BRAKOM 152 mm. Wyłom w smoczych Zębach Nowej Rossiji do dziś nie załatany...

  3. Odyseus

    A Tym czasem Dowództwo Zamówień US Army z Rock Island w Illinois oraz Picatinny Arsenal w New Jersey poinformowały o podpisaniu umowy z Zakładami Chemicznymi Nitro-Chem z Bydgoszczy na wieloletnią produkcję 155-mm amunicji artyleryjskiej a Nitro-Chem informuje o finalizacji budowy instalacji elaboracji dla amunicji artyleryjskiej, co pozwoli podwoić produkcję oraz że zakład pracuje już w trybie 3 zmianowym no i się maszynka amunicyjna nam rozpędza , szkoda tylko że dla WP przez 5 lat będą robić tylko 300 000 szt. czyli 60 000 szt. rocznie z innymi firmami ...

  4. szczebelek

    Może najpierw niech najpierw dostarczą te 650 tysięcy sztuk amunicji, której nie dostarczyli ...

    1. DanielZakupowy

      Te 650 tys to chyba UE nie dostarczyła, co? :)

    2. Odyseus

      @Daniel ale Nato to nie licząc chyba czterech państw to właśnie Unia :)

  5. Bellcross

    To my kupujemy blisko 300tys pocisków za 10mld zł a NATO dla Ukrainy kupuje 220tyspociskow za 4.4mld zł co jest grane? Czy Polska zbrojeniówka oszalała z ta ceną? Niech mi ktoś to wytłumaczy.

    1. pomz

      Najwidoczniej nasze beda pozlacane...

    2. Starszy Nadszyszkownik Sztabowy

      Na powyższym obrazku widzimy, ile zarabiają zagraniczni producenci komponentów na sprzedaży ich naszym zakładom do produkcji broni dla Polski. Gdybyśmy ją sami produkowali, to mielibyśmy amunicję jeszcze tańszą od nich. Skoro my nie mamy know how, to może lepiej, żeby tylko oni ją produkowali? Amunicji będzie mniej, ale za to będzie tańsza.

    3. Chyżwar

      To powinieneś wiedzieć, że my prócz innej kupiliśmy także amunicję inteligentną. Nie wiadomo tylko czy Bonus czy Smart. A one do tanich nie należą. I w sumie nie wiadomo co jeszcze. O tym typie amunicji dowiedziałem się niedawno. I wcale nie wykluczone, że za czas jakiś coś ciekawego jeszcze wypłynie.

  6. Liberał

    Czemu tego typu podstawowej amunicji 155mm nie da się produkować w Polsce?

    1. Pegaz

      Przecież jest produkowana.

  7. PzGren72

    Czyli 220 tys. za około 4,5 mld PLN. Za to my kupujemy 300 tys. za 13 mld PLN? Jak to się ma spinać?

    1. Bellcross

      Tez zadałem to pytanie, nie rozumiem tego, może chodzi o apr155??

    2. Rusmongol

      Panowie tak się robi interesy w rp. Polaków cwaniaki prywaciarze strzyga aż miło, kantyka na podatkach a zwykły człowiek jedynie może płakać i bulic. No i u takowego "biznesmena" zarobić grosze.

    3. Podszeregowy

      W tej umowie płacimy nie tylko za pociski, ale przede wszystkim za zwiększenie zdolności produkcyjnych polskiego przemysłu, które obecnie są śmiesznie małe.

  8. ciekawy1

    a czemu produkcja nie np. w Polsce przez PGZ?

    1. Weneda 1977

      Bo my importujemy komponenty do amunicji i składamy u nas.

    2. Minister

      Może NATO nie stać na amunicję z PGZ?

    3. Bellcross

      Za droga patrząc na ostatni kontrakt na zakup amunicji 155 przez WP to wychodzi 2razy drożej w Polsce niż w innych krajach UE czy NATO

Reklama