NABU i SAP: prezydencki projekt ustawy przywraca wszelkie nasze uprawnienia

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) oraz Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna (SAP) oświadczyły w czwartek, że projekt ustawy przedłożony przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywraca wszelkie ich uprawnienia i niezależność. Zaapelowano do parlamentu o jak najszybsze uchwalenie nowego prawa.
„Projekt ustawy 13533, przedłożony przez prezydenta Ukrainy w trybie pilnym, przywraca wszystkie uprawnienia proceduralne i gwarancje niezależności NABU i SAP. NABU i SAP uczestniczyły w przygotowaniu tekstu i wzywają Radę Najwyższą Ukrainy do jak najszybszego uchwalenia inicjatywy prezydenta” - czytamy w komunikacie opublikowanym przez NABU.
NABU i SAP podkreśliły, że przyjęcie przez parlament prezydenckiego projektu ustawy zabezpieczy postępowania karne prowadzone przez NABU i SAP przed potencjalnymi zagrożeniami.
Przewodniczący parlamentu Rusłan Stefanczuk już powiadomił, że Rada Najwyższa rozpatrzy projekt ustawy o wzmocnieniu uprawnień NABU i SAPO na swym najbliższym posiedzeniu.
„Prezydent Ukrainy przedłożył Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy nr 13533 »O zmianach w kodeksie postępowania karnego Ukrainy i niektórych aktach ustawodawczych Ukrainy w celu wzmocnienia uprawnień NABU i SAP«. Dokument zostanie rozpatrzony przez parlament na następnej sesji plenarnej” - napisał Stefanczuk na Facebooku.
Czytaj też
Ukraiński parlament przegłosował we wtorek ustawę o ograniczeniu autonomii NABU i SAP, które miały odtąd podlegać Prokuraturze Generalnej Ukrainy. W związku z tym w ukraińskich miastach doszło we wtorek i środę do protestów przeciwko ograniczeniu samodzielności NABU i SAP. Przeciwko osłabianiu instytucji antykorupcyjnych na Ukrainie wystąpili też m.in. przedstawiciele władz Niemiec, Francji i UE.
W odpowiedzi Zełenski oświadczył w środę, że przedłoży Radzie Najwyższej projekt ustawy, która „wzmocni system prawa i porządku” oraz zachowa „wszystkie normy niezależności instytucji antykorupcyjnych”.
NABU zostało powołane w 2014 r. Jego utworzenie było jednym z warunków współpracy Ukrainy z UE i MFW.
szczebelek
Ukraina nie jest samodzielnym krajem skoro tak szybko wycofują się z własnej inicjatywy ustawodawczej 🤣🤣🤣🤣
Monkey
Pożyjemy, zobaczymy…
ark
Ktoś, kto się bardziej zna na ukraińskich realiach musi to zbadać. Trzeba wziąć pod uwagę, co się stanie w czasie pomiędzy wejściem w życie jednej ustawy a drugiej. Może i druga będzie litera w literę z pierwszą i wszystko przywróci, ale w międzyczasie może wiele dokumentów spłonąć i przerzednąć.
Tani2
Doni dał klapsa ,po tym będzie orczyk w łeb a jak nie pomoże to tzw świńska narkozą czyli siekierą w łeb. Co to orczyk ? To kawałek drena do którego przypinano cięgna z homontu konia .Z drugiej strony było kolucho metalowe nakładane na hak wozu. Czemu piszę bo często właściciele wozów w sytuacjach konfliktowych używali tego elementu w walce o rację. Ja to jeszcze pamiętam czyli 50 lat temu