Reklama

Wojna na Ukrainie

Łotwa przekaże Ukrainie swoją całą flotę postsowieckich śmigłowców

Fot. Jevgenijs Slihto/Wikipedia

W czasie trwania Konferencji Odbudowy Ukrainy łotewski premier Krisjanis Karinš potwierdził przekazanie przez Łotwę na Ukrainę floty wszystkich postsowieckich śmigłowców.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Łotwa już w sierpniu zeszłego roku zapowiedziała przekazanie Ukrainie dwóch lekkich śmigłowców Mi-2 oraz dwóch wielozadaniowych Mi-17. O ile w przypadku Mi-17 były to maszyny eksploatowane (w liczbie czterech) przez łotewskie siły powietrzne, o tyle lekkie Mi-2, zostały już kilka lat temu wycofane z użytku, więc zapewne odbyły potrzebny remont. Łotwa miała posiadać łącznie cztery Mi-2 przed ich wycofaniem, zapewne pozostały jej po tej operacji jeszcze dwa egzemplarze. W styczniu rząd w Rydze zadeklarował przekazanie dwóch ostatnich posiadanych Mi-8. Teraz zapewne ostatnie dwa egzemplarze Mi-2 powędrują na Ukrainę.

Czytaj też

Obecnie zadania wykonywane przez Mi-2 oraz Mi-8/17 będą spoczywały na czterech zamówionych z USA wielozadaniowych śmigłowcach UH-60M, które zostały zamówione w 2018 roku za kwotę około 175 mln euro. Tym kończy się era postsowieckich śmigłowców w łotewskiej armii, która może ze środków otrzymanych jako rekompensata za przekazany Ukrainie sprzęt domówić np. dwa kolejne Black Hawki ze zniżką lub nawet otrzymać za darmo używane maszyny. Obecnie trzy z czterech zamówionych śmigłowców znajdują się już na stanie łotewskich sił powietrznych.

Reklama

Czytaj też

Łotewski Mi-2.
Fot. Anna Zvereva/Łotewskie Siły Powietrzne/Wikpedia

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Ukraińcy zrobili niezłą modernizację Mi 2 do wersji Mi 2 MSB. Jeżeli zakład Motor Sicz jeszcze istnieje to przydadzą się Ukraińcom.

    1. Davien3

      @Był czas_3 dekady Motor Sicz istnieje, przeniesli go na czas wojny do Niemiec pod Berlin